Freelance Çalışma Motivasyonu Arttırıyor

evden çalışma

Araştırmalara göre serbest çalışmak, kişilerin motivasyonunu arttırıyor.  Yaşam dengesi sağlayan serbest çalışma modeli, gün geçtikçe daha çok tercih ediliyor. Türkiye de bu alanda en hızlı büyüyen ülkeler arasında yerini alıyor.

Freelancer’ları bir araya getiren SanalUzman, 2023 yılında yaklaşık 8.5 milyon çalışanın iş piyasasında yerini alacağını öngörüyor.

Araştırmalara göre küçük ölçekli şirket çalışanları evden çalışma konusunda daha şanslılar. Küçük ve orta ölçekli şirket çalışanlarının yarısından fazlası ofis dışında çalışma hakkına sahip olduğunu belirtiyor. Büyük ölçekli kurumlarda çalışanlar ise haftada bir ya da daha fazla serbest çalışmak istiyor.

En önemli ihtiyaçlardan biri olan iş ve özel yaşam dengesi, çalışanların yarısının sorun yaşadığı bir alan. Böyle olunca hem çalışanların hem de kurumların serbest çalışmaya bakışları her geçen gün olumlu yönde değişiyor.

Üyelerine, istedikleri işi ve projeyi bulma kolaylığı sağlayan platform; 18 – 50 yaş arası, tüm uzmanlara hitap ediyor.

“Türkiye, serbest çalışmada Avrupa’da en hızlı büyüyen ülkelerden biri”

Serbest çalışma sisteminin Türkiye’de her geçen gün daha da geliştiğini anlatan SanalUzman Genel Müdürü Niyazi Bekiroğlu, rakamlara dikkat çekiyor. Bekiroğlu, “Türkiye serbest çalışma eğilimini yakından takip eden ülkeler arasında yer alıyor. 2023 yılına gelindiğinde yaklaşık 8.5 milyon serbest çalışanın iş piyasasındaki yerini alması bekleniyor” diyor.

SanalUzman’nın üye sayısının çok kısa bir sürede 8 bini aştığını ve bu durumun önemli sinyaller verdiğini anlatan Bekiroğlu, “beyaz yaka katılımcıların yüzde 63’ü sekiz saatlik iş gücünün geçerliliğini yitireceğine inanıyor. Yüzde 68’i ise işin sadece bir ofiste değil, farklı bir yerden de yapılabileceği görüşünde. Rapora göre bir şirkete bağlı çalışanların yüzde 53’ü beş sene içinde serbest çalışan olmayı istediğini belirtiyor. Tüm bu sonuçlar, serbest çalışma ve motivasyon arasında önemli bir ilişki olduğunun bir göstergesi. Türkiye, serbest çalışma konusunda Avrupa’da en hızlı büyüyen ülkelerden biri” diyor.