GENLERDEN GELEN YETENEK! ” Melis Kayacık “

1986’da İstanbul’da doğan Melis Kayacık, Mimar Sinan Üniversitesi’nin resim bölümünde eğitim görmüş. Fotoğrafçılık aile mesleği olduğundan ve babası Ahmet Kayacık’tan dolayı fotoğrafçılık dışında farklı bir mesleği düşünmemiş bile… Zaten küçük yaşlardan beri vaktinin çoğu kameralar, ışıklar ve baskı malzemeleri içinde oynayarak geçmiş.

Üniversitede fotoğrafçılığın teknik kısmını pratikleştirmek için birçok yerde staj yapmış ve süreçte farketmiş ki; en çok ilgisini çeken yemek fotoğrafçılığı olmuş. Ve bu konuda uzmanlaşmış. Bugün iştahınızı açan bir çok fastfood lokantasının görselinden, FMCG sektörünün önde gelen bir çok firmasında, lifestyle dergilerde Melis Kayacık’ın fotoğraflarına rastlayabilirsiniz. Yemek fotoğrafçılığında onu en çok cezbeden ise; bütün kontrolün onda olması ve huzurlu çalışma ortamı olmuş. Fotoğraf bir takım işi olsa da yemek fotoğrafçılığının bireysel yoğunlaşabileceği bir alan olmasını seviyor. İyi prodüksiyonda ise kompozisyon onun için oyun gibi.

Uzun zamandır planladığı kapsamlı bir yemek kitabı projesi var. Yemeğin hazırlanışı, pişirilmesi ve sunumunu içeren bir kitap projesi. İçinde yemek olan bir sosyal sorumluluk projesi de yakın zamanda hayata geçirmeyi planladıklarından.

Yemek fotoğrafçılığı, fotoğrafçılık sanatının belki de en zor branşlarından. Bir nevi aile mesleğini devam ettirmeye çalışan Melis Kayacık ise bu konuda oldukça başarılı. Onun başarılı yorumuyla ortaya çıkan oldukça iştah açıcı kareler ise bu ayki fotoğraf ustaları bölümümüze imzasını atıyor.