Kışın Sağlıklı Olmak ve Kilo Almamak İçin Öneriler

kış ayları

Kış ayları güzelliklerinin dışında birçok hastalığı da getirir. Kış aylarını, eve hapsolmadan, doğayla iç içe, fiziksel aktiviteye, beslenmenize dikkat edip kilo almadan ve sağlıklı geçirmek elinizde. Dyt. Emine Yüzbaşıoğlu, kış aylarında beslenmeye nasıl dikkat etmek gerektiği hakkında bilgi verdi.

Brokoliyi sık tüketin

C vitamini bakımından zengin olan portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveler sık sık karşılaşılan enfeksiyonlardan korunmak için çok etkindir. Günde minimum 2 porsiyon yenmelidir. Meyvelerin sularını sıkıp içerek değil, posasıyla yemeli, kabuğu yenebilenler kabuğuyla tüketilmelidir. Vitamin deposu olan brokoli, kış mevsiminin vazgeçilmez sebzelerindendir. Sadece güneş ışığından alınan D vitamininin depolanmasını sağlayan, A ve K vitamini yüksek olan brokoli, güneşten yararlanamadığımız aylarda D vitamini ihtiyacını karşılamak için önemlidir. Antioksidan bakımından da vücudu kansere karşı korur ve içeriğindeki yüksek posa bakımından kışa bağlı hareketsizlik ile artan sindirim sistemi sorunları için yararlıdır.

Kurubaklagiller, pekmez ve balık olmazsa olmaz

Protein ve lif bakımından zengin olan kuru bakliyatlar kış aylarında haftada en az 1 kez tüketilmeli. İçeriği bakımından tokluk hissi veren kuru bakliyatlar, tahıl grubunda yer aldığından yanında yenecek ekmek miktarı az olmalıdır. İçeriğindeki demir yüksek olan pekmezin kış aylarında kahvaltıda bir yemek kaşığı yenmesi, bağışıklığınızı ve demir depolarını korurken, gün içindeki tatlı ihtiyacını azaltır. Balık ise içerdiği omega-3 yağ asidiyle vücudumuzu fizyolojik açıdan güçlendirirken, antidepresan özelliği sayesinde de psikolojinizde olumlu etki yaratır.

İştahınızı kontrol edip, hareketi artırın

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle beraber vücudumuz ısınmak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Besinlerde ısı etkisi olduğundan, vücudumuz bu ihtiyacı besinlerden almak için daha fazla yeme ihtiyacı duyar. Kış mevsiminde kapalı yerlerde daha fazla vakit geçirip, güneşi az gördüğümüzde kendimizi daha mutsuz, yorgun ve depresif hissederiz.

Sağlıklı ve kilo almadan bir kış geçirmek için;

1. Kış aylarında daha fazla önem kazanan az az ve sıkı sık yeme kuralına dikkat edin.

2. Kızartma yerine ızgara, fırın, haşlama seçin. Etli yemeğe yağ koymayın, pilavları da et suyuyla yapmayın.

3. Kuru baklagillerin yanında pilav ya da makarna gibi yağ ve karbonhidrat açısından yüksek değerli yemeklerden uzak durun.

4. Bu mevsimde tatlı gereksiniminizi hafif meyve tatlıları veya sütlü tatlılarla almaya özen gösterin.

5. Düzenli spor yapamıyorsanız günlük fiziksel aktivitelerinizi arttırın.

6. Günde 2 porsiyon süt yada yoğurt yiyin. Proteini zengin olan süt grubu midenizde tokluk hissi vereceğinden acıkmanızı geciktirir. Bunun yanında içerdiği kalsiyum yağların yakılmasında yardımcı olur.

7. Et yemeyi bir öğünle sınırlandırın, yağlı et tüketiminden kaçının.

Soğuk havalarda azalan su tüketimine fırsat vermeyin, en az 1.5-2 litre su için.