MAVİYİ HİSSETMEK

Yazar Alison Catchpole;  Tiffany & Co’dan Francesca Amfitheatrof’un dünyasını keşfedin ve markanın klasik parçalarını nasıl modern zamanın sanat eserlerine dönüştürdüğünü öğrenin

Eğer elmaslar hala bir kızın en yakın arkadaşıysa, şık, entelektüel ve odaklanmış tasarımcı Francesca Amfitheatrof bir masal perisi olabilir. 2013’ün sonbaharında Tiffany markasına katıldığından beri, diğer adı Pantone 1837 olan unutma beni mavisiyle ve Audrey Hepburn’ün Holly Golightly karakterinin çok ihtişamlı bir şekilde kahvaltı ettiği ikonik Beşinci Bulvar mekanıyla tanınan şirkete modern, yeni bir yaklaşım getiren kişi olarak bilinir.

Tiffany-diamond-neck_3340 Masterpieces

Şimdi, bazı ikonik koleksiyonlar – Victoria, Bows, Infinity ve Atlas – temiz, sofistike bir giyilebilirlikle güncelleniyor. Ama aynı zamanda geleneksel şirket değerleriyle son derece uyumlu olan bazı yeni büyüleyici koleksiyonlar da var. O şık, geometrik, 1930’lardan etkilenmiş, Reese Witherspoon’u Met galasında süsleyen kolye ve küpeler ? Onlar, pırlanta mücevheratına heyecan verici bir katkı olan yeni Tiffany Şaheserler koleksiyonunun parçalarıydı. Şaheserler, yeni rolüne nasıl yaklaştığına kafa yorarken, Tiffany kreatif direktörünün fazlasıyla aklında olup Manhattan ufuk çizgisine eşsiz bir manzara getiriyor.

“Bence bu işin bana verilmesindeki en büyük sebeplerden biri tarz anlayışım ve estetiğimin detaysız ve süssüz olması. Materyalleri ve orantı hissiyatını, bir şeylerin tertip edilme şekillerinde ve ölçeklerinde uyuma sahip olmalarını ve vücutta hissettirdiklerini çok seviyorum. Bu her zaman Tiffany’nin DNA’sında olan bir şeydir. Tamamen sadelikle alakalı. Sadelik en şık şeydir.”

1837’deki kuruluşundan beri şirketin sekizinci kreatif direktörü olan Amfitheatrof, bu rolü üstlenen ilk kadın. Amerikan gazeteci babası düzenli olarak dünyayı dolaştıran görevler verildiği için, onun ingilizce aksanı çok uluslu bir özgeçmişi gizliyor. Tokyo’daki ilk yılları (Babasının Time büro şefi olduğu yer) Roma, Moskova ve uzun yıllar boyunca Londra izledi. Markalar için reklamcı olan İtalyan annesi, Armani ve Valentino markaları dahil olmak üzere, satın aldığı taşlarla mücevherat parçalarına sahipti. Francesca Amfitheatrof’un görsel dünyası belli ki çok zengindi.

Tiffany-Blue-Book-20_2968

“İlk hatırladığım mücevher parçası büyük annemindi. Onun kucağında uzanıp başımı okşattığımı hatırlıyorum. Kocaman samankapan parçalı uzun bir altın kolye takıyordu, ağzıma düşmek üzere olan büyük, lezzetli bir bal damlası gibi bir kolye. İçinde bir böcek vardı. Bir çocuk olarak, o taşın içinde bir hayvan tutması, bunun bala benzemesi ve lezzetli gözükmesi  benim için tuhaftı. Bu benim üstümde büyük bir etki bıraktı.”

İngiltere’deki yatılı okuldan sonra Londra Merkezi St. Martin’s, gümüşçülükte master yaptığı Royal Sanat Koleji geldi ve Padova yakınlarında usta bir zanaatkarın yanında çıraklık eğitimi. İlk gösterisi Jay Jopling’in White Cube Galerisi’ndeydi. Mezun olduktan kısa bir süre sonra, İtalyan markası Alessi onu bir koleksiyon tasarlamaya davet etti. Kısa süre içinde Chanel, Fendi, Garrard, Marni, Wedgwood ve diğerlerinden müşteriye göre değişen mücevher, aksesuar ve ev eşyası üretimi için sipariş alıyordu. Bir dizi mücevher, Oliver Clegg ve Chapman kardeşleri temsil eden bir ajans olan RS&A’i kurmakla birlikte zamanını aldı.

Tiffany-Blue-Book-20_3183

Amfitheatrof, Tiffany kontratını imzalamadan önce, şirketin titizlikle idare edilen arşivlerini ziyaret etmek için ısrar etti. “Hayatta bazen bir evin gerçek özünü bir anda saklayan bir sürü katman olabiliyor. Arşivlerde, kutuları açıyorsunuz ve onlarca yıldır uykudalarmış gibi hissettiren bazı şeyleri bulabiliyorsunuz; ama onları çıkarınca, ilk günkü gibi  yeni oluyorlar.

Benim için arşiv bütün bu markanın özü ve en saf halidir. Birkaç yıllık tarihi olan markalarda, bazen varoluşlarının gerçek sebebini kaybediyorlar. Ve beni şaşırtan şey sadece miktar, olasılıklar, çeşitlilik ve tarzlar değildi, aynı zamanda mekanizmalar, nasıl çalıştıkları ve işledikleriydi.”

Tiffany-diamond--and_3328 Masterpieces

Yeni bir özgüven buldu, rolü kabul etti ve yaratıcılığını çok daha büyük bir ölçüde göstermeye başladı. Bu, kocası ve iki çocuğuyla birlikte, bir an önce çalışmaya başladığı Brooklyn’e kaçması anlamına geliyordu. T koleksiyonu ilk büyük katkısıydı ve herkese göre de çok başarılıydı. Manhattan’ın mimarisinden ve  markanın Beşinci Bulvar ana mağazasından esinlenilen T, şirket için tamamen yeni bir dönemin başlangıcına işaret ediyor gibi. Hafif, esnek bilezikler ve değişken, birbirine bağlı T’ler hep değerli metallerle işleniyor. Bir kolye bir bileziğe dönüştürülebiliyor.

“Ben markanın sahip olduğu ilk kadın tasarım direktörüyüm ve yine ben bir şekilde markanın ideal müşterisiyim. Benim yaş grubum, benim özgeçmişim… Bence tüm bunlar birlikte T koleksiyonunda gerçekten yansıtılmıştı. Markaya yakın olan sağlam bir estetik özene sahibim. Son derece Tiffany, ama aynı zamanda günümüzdeki kadınların hayatlarıyla da çok alakalı. Bir şeyleri çok kolay takabilirsiniz ve çıkarabilirsiniz, her türlü etkinlikte sabahtan akşama kullanabilirsiniz, dünyanın her yerinde takabilirsiniz. Farkedilebilir ama feryat figan değil.”

s013121e.tif

Tiffany adı altında çok sayıda kategoriyi – sofra takımı, hediyeler, nişan takıları, kurumsal ısmarlamalar – halletmeye çalışmakla birlikte Amfitheatrof aynı zamanda markanın portfolyosu altında ikonik koleksiyonları da güncelledi. Atlas, Victoria, Bows ve Infinity çok daha fazla çeşitle baştan yaratıldılar.

“Bunların bazıları, geçmişte çok katı hissettirdi. Daha yeni, modern ve giyilebilir olmaya ihtiyaçları vardı. Yani örneğin; burada birkaç yıldır var olan Victoria ile, çok klasik bir koleksiyonla çalışmak istedim. Sadece markiz kesim elmaslardan yapılmıştı. Şu an salkımlardan oluşan bir şey haline getirdim, yani farklı kesimlerden oluşuyor – armut, markiz ve yuvarlak – ve sadece bunu yaparak, çok daha modern, neşeli ve doğaya yakın hissettirdi.

s008725c1.tif

Biraz daha rahatlığa sahip. Ve ne kadar yeniden tasarlanırlarsa, o kadar takabilirler ve birlikte kullanılabilirler. T ile başlayıp elmaslarla biçimlerdirebilirsiniz.”

Başka bir yenilik olan 2015 Şaheserler koleksiyonu, Tiffany VIP müşterileri için Ekim’in sonuna doğru Singapur’da ilk kez sahne alacak. Yıldızlar New York semalarında gözüktüğünde anın dramını ve büyüsünü yakalayarak, Tiffany sadeliğinin estetiğini özde tutan taşlar elle tutulur, oynak ve takılabilir. T koleksiyonunun başarısında son derece merkezi olan tasarlanmış kalite çok daha zengin bir biçimde hayata geçiriliyor. “ Çok temiz ve heykelimsi olan, ziyadesiyle modern bir koleksiyon oluşturmak için elmaslar üzerinde yoğunlaştım.” diye açıklıyor Amfitheatrof.

“Çok Tiffany ama aynı zamanda tam da benlik.” Şirketin sıkı prensiplerine göre etik bir şekilde elde edilmiş, sağlam, geometrik düzendeki platinyum set elmaslar ve el kesimi oniksler kolyelere ve süslü gerdanlıklara dokunur. Buradaki etkilere arşiv parçaları da dahildir, Chrysler binası ve Hollywood Krallığı tarzı gibi, film yıldızlığının cazibe ve kişisel yaşam tarzına ciddi olarak bel bağladığı bir zamanı örnekler.

Tiffany-Blue-Book-20_2969

Amfitheatrof ilk Mavi Kitap’ı olan Denizin Sanatı ile de başarıyı yakaladı. Kurucu Charles Lewis Tiffany ünlü yumurta kabuğu mavisini seçtiği zamana denk gelen ve ilk olarak 1845’de yayımlanan Mavi Kitap, tek seferlik üretilen gösterişli ve

seçkin parçalardan oluşan yıllık bir koleksiyondur. Parisli giyim terziliği gibi, yeniliği, yeteneği ve hayal gücünü vitrine çıkarır. Bunlar liste başı isimler olan Blanchett, Reese Witherspoon ve Emma Stone gibi isimleri  2015 Oscar töreninde süsleyen parçalardır, üçü de 1940’ların saf cazibesinden esinlenilerek tek seferlik üretilen elmaslar içinde parladı. “Eşsiz tasarım olan 200 parça üretmek gibi bir zorlu işe giriştik. Yalnızca Tiffany müşterilerine özeller ve bir daha asla üretilmeyecekler veya görülmeyecekler. Koleksiyon gibi olacaklar, sanat koleksiyonu gibi,” diyor Amfitheatrof. “Bu bir bakıma çılgınca bir şey fakat son derece özel.”

Tiffany-Blue-Book-20_3091

Teknoloji de markanın zamana ayak uydurmasını sağlıyor. “Mesela o uyurken sevgilinizin elinin fotoğrafını çekebileceğiniz, çok gelişmiş bir internet sitemiz var.” Sonra da onun eline göre nişan yüzükleri deneyebilirsiniz. Oldukça hızlı bir şekilde, onda neyin yakışacağını anlayabilirsiniz.

“Bu bir duygu meselesi. Tiffany aşka sahiptir. Tiffany’ye hayatınızın farklı zamanları için gelebilirsiniz. Nişan yüzüğünüz için ve kutlamak için gelebilirsiniz. Kendiniz için ve bir başkası için satın alabilirsiniz. Aşk’ın yeri markanın DNA’sındadır.” Aşk ve belki de birkaç gece yarısı sürprizi. www.tiffany.com