Takı Tasarımcısı Mehmet Pekin

Türkiye altın takı sektörünün en büyük şirketleri arasında yer alan, 14 ayar altın takı sınıfında lider olan Favori’nin tasarımcılarından Mehmet Pekin ’le takı tasarımıyla ilgili bir röportaj gerçekleştirdik.

 1974 İstanbul doğumlu tasarımcı, sanatçı bir aileden geliyor. Sanatsal olarak ilk deneyimini İlkokul yıllarında ailesinin ona verdiği destek ve resim – heykel müzesinde başladığı kursla başlamış. Daha sonra sanata olan ilgisinden dolayı Maçka Anadolu Meslek Lisesi Plastik Sanatlar bölümünü bitirmiş. Üniversite hayatına Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü kazanarak başlamış. ”Heykel bölümü benim kurgu ve hayal gücümü arttıran bir bölüm oldu” diyen Pekin; Takı sektöründe el ile çizerek tasarımcı olmuş. Üniversiteden sonra sektörde tasarımcı ve araştırma – geliştirme departmanlarında görev alan tasarımcı. Mesleğine, Favori Kuyumculukta tasarımcı ve akademik olarak da Favori Altın Akademisi Bilgisayarda Takı Tasarımı bölümünde eğitmen olarak devam ediyor.

Tasarım yapmaya ne zaman başladınız?

Tasarım yapmaya ilk olarak lise yıllarında başladım. Fakat ilkokuldan beri çizim ve sanatla uğraşıyordum. Bu genelde çevremdeki objeleri çizerek taklit etmekten öteye gitmiyordu. Zamanla meraklarım beni tasarıma yöneltti. Tasarıma önce spor ayakkabılar çizerek başladım. Daha sonra yine hobilerim arasında bulunan motorlu araçlara doğru yöneldim. Aslında hayalim endüstri tasarımcısı olmaktı. Tasarımlarımdaki masküler yapıların da sebebi de bu olsa gerek. Takıya yönelmem üniversite yıllarında seçmeli atölye olarak da takı atölyesini seçerek takı ile olan serüvenimi başlatmış oldum. Dokuz yıldan bu yana da takı tasarımı ve modasına öncülük eden Favori Kuyumculuk tasarım departmanında tasarımcı olarak görev yapıyorum.

Tasarım yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Kendi adıma tasarım yaparken ilk dikkat ettiğim şey tasarımın estetik olmasıdır. Tasarıma bakıldığı zaman bakan kişide estetik açıdan rahatsız edici bir noktanın olmamasıdır. Aslında estetiği her yerde kullanmak zorunda değiliz. Yani bir araç tasarımında hayati önem taşıyan bir organ tasarlarken o tasarımın estetik olması göz ardı edilebilir. Ama takı sektöründe estetik her zaman ön planda olmalıdır. Takı sektöründe ilk olarak göz estetiği, dizayn, ergonomi, üretilebilirlik ve fiyat ön plandadır. Favori Kuyumculuk olarak biz; çok ince işçilikle hazırladığımız ürünleri; bu faktörleri göz önünde bulundurarak her yaşa ve zevke hitap edecek şekilde hazırlıyoruz. Ayrıca yeni, özgün tasarımlar yaratmaya ve özel tasarım koleksiyonlar üretmeye özen gösteriyoruz.

[metaslider id=2817]

Kişiye özel tasarımlar yapıyor musunuz?

İnsanlarda takı aidiyet hissi yarattığı için kendilerinde olmasını ve kendilerini anlatan takılar kullanmak istedikleri için kişiye özel tasarımlar her zaman oluyor.

Yeni koleksiyonunuzun teması nedir?

Şu an yeni koleksiyonumuz üzerindeki çalışmalar halen devam ediyor. Favori Kuyumculukta biz genellikle bir sene önceden koleksiyonlarımızı hazırlıyoruz.  Dolayısıyla şu anda gelecek senenin koleksiyonunu belirlemek için çalışmaktayız. Bir önceki koleksiyonumuz deniz ve dantel temalarıydı. Ayrıca son yıllarda Hoşgörü mesajı veren koleksiyonlar yapmaya özen gösteriyoruz. Önce Mevlana takıları üzerinde çalıştık ve ardından Şems Hoşgörü Koleksiyonumuz geldi. Şimdi de Yunus Emre Hoşgörü koleksiyonu üzerinde çalışıyoruz.

Yaratıcı işler çıkartmak için kendiniz geliştirmek adına neler yapıyorsunuz?

Yaratıcı işler çıkarmak için sürekli sosyal medyayı takip ediyorum. Çünkü yeni olan ne varsa her şey sanal âlemde bulunabiliyor.  Ben hiçbir zaman bir takıya bakarak takı tasarımı yapma fikrini benimsemedim. Genelde çevremde gördüğüm objeleri stilize ederek takı tasarlamayı ilke edindim. Yani bir yüzük yaparken bir binadaki yapısal şekli bile kullanabilirim. Koleksiyon çalışmalarımızı Favori’nin bütün tasarımcıları bir araya gelerek beyin fırtınası yapıyoruz. O yılın trendleri ve modasına uygun olanı göz önünde bulundururken özgün tasarımlar çıkarmaya da özen gösteriyoruz. Doğru kararları verebilmek için bölgeleri geziyor ve inceliyoruz. Aynı zamanda ilgili kitaplar okuyarak, geniş çaplı araştırmalar yapıyor ve fuarlardaki trend toplantılarına katılıyoruz.

İyi bir tasarımcı olmanın altın kuralı nedir?

İyi bir tasarımcı olmanın altın kuralı bence çok iyi bir hayal gücü, kurgu ve hafızadır. Kuyumculuk sektörüne tasarım alanında nitelikli insan gücü sağlamak amacıyla kurulan Favori Altın Akademisi’nde de özgün tasarımlar geliştirebilen, yenilik ve farklılık yaratma kabiliyeti yüksek tasarımcılar yetiştiriyoruz.

Koleksiyon hazırlarken temasını nelere göre belirliyorsunuz?

Favori’de sektörde farklılık yaratmanın bir yolu olarak geçmişle geleceği buluşturan, hikâyesi olan özel temalı kültürel koleksiyonları ve şehir koleksiyonlarını yapıyoruz.  Mesela İstanbul’un kültür başkenti seçilmesi dolayısıyla geliştirdiğimiz “İstanbul Koleksiyonu” çok ilgi gördü ve resmi koleksiyon seçilerek ülkemizi ziyaret eden bir çok ünlüye hediye edildi. Daha öncede belirttiğim gibi hoşgörü mesajı veren koleksiyonlar yaratıyoruz. Bu temayı ağırlık vermemizdeki neden; ülkemizin içinde bulunduğu durum, dünyada yaşanan kriz, Ortadoğu komşularımızdaki gerginlik bu tip mesajlara gereksinimlerin artıyor olması. Gelinen noktada insanların her zamankinden fazla sükûnete, huzura ve telaşsızlığa ihtiyacı var. Biz de “Hoşgörü” koleksiyonumuzla, “sakin olun”, “hoşgörü ile yaklaşın” mesajları veriyoruz.

Sezona göre tasarım yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Sezona göre tasarım yaparken altın kuralımız genelde içinde bulunduğumuz mevsim ve trendler oluyor. Fakat tüm ürünlerimizde olduğu gibi özgün tasarımlar yaratmaya çok dikkat ediyoruz.

En çok hangi materyalleri kullanıyorsunuz? Neden?

Favori’de altın ve yarı değerli taşlar kullanmayı tercih ediyoruz. Fakat gün geçtikçe insanlar takıda da farklı materyaller görmeyi ve istemeyi benimsedi. Takıda farklılığı yaratmak konusunda teknolojik ürünlerin de çok faydası oluyor. Örneğin üretim teknikleri de, tasarım farklılığı yaratarak bazı takıların tercih edilebilirliğini arttırıyor. Takının üzerine resim baskısı veya renklendirme teknikleri vs. gibi.

Müşterilerin özellikle tercih ettiği tarzlar var mı?

Müşteriler genellikle mevsim ve sezona göre takıları tercih ediyorlar. Bunun beraberinde artık tek tek değil de koleksiyon bazında çalışılmış takılar gözde oluyor. İnsanlar o koleksiyondan bir ürünün kendilerinde olmasını, aidiyet hissinden dolayı daha çok tercih ediyor. Öte yandan Favori koleksiyonlarının gördüğü ilgiden anlaşılıyor ki, hikâyesi olan otantik form ve desenler de ilgi görüyor.