Merve Morkoç – Üretimime Devam Edebilmek Başarı Tanımımdır

Okurlarımızın sizi daha iyi tanıyabilmesi için bize kendinizden bahsedebilir misiniz lütfen?

Merhaba ben Merve Morkoç. Röportajda gördüğünüz bir dizi resim ve heykel benim çalışmalarım. Üretimlerime İstanbul’daki atölyemde devam ediyorum.

Ne tür resimler yapıyorsunuz? Felsefi olarak temanız nedir?

Ağırlıklı olarak figüratif olarak tanımlayabileceğim resimler yapıyorum. Akademik olarak tasarım eğitimi almam ve sokak geçmişim üslubumu şekillendiren en büyük unsurlar diyebilirim. Resim yapmak daha doğrusu herhangi bir şey üretmek benim için düşünmenin bir yolu. Dünyayı ve kendimi üreterek anlamaya çalışıyorum. İşin içinden bu şekilde çıkıyorum.

Resim sanatı öğrenilecek bir şey midir? Yoksa yetenek mi daha ön planda?

Resim yapmak ve yapmayı istemek en önemlisi doğuştan gelen bir dürtü ama herkes belli bir eğitim ve disiplinle resim yapabilir. Ama resim yaparak kendini ifade etmek için akademik bir eğitime ve yeteneğe sahip olunması gibi bir mecburiyet tabii ki yok.

Resimlerini ya da tasarımlarını yaparken esinlendiğin birileri var mı? Takip ettiğin ya da işlerini sevdiğin sanatçılar kimlerdir?

Her şey esin kaynağı olabilir bir sanat eseri, iyi bir ambalaj tasarımı, bir çocuk karalaması sokaktaki bir tag…

Tarz olarak nasıl resimler çalışmayı seviyorsun? Belli bir çizgin var mı yoksa ruh haline göre değişik işler yapacağını düşünüyor musun?

Benim elimden çıktığı için bunun üzerine bir dikkat kesilmesem de yıllardır aynı dilin gelişen hallerini üretiyorum. Ruh halim yaptığım işe tabi ki birebir müdahale ediyor. Bir süredir ağırlıklı olarak heykel yapıyorum, verdiği fiziksel zorlama çok iyi geliyor. Yarın biraz sakinleşesim gelirse belki kenarda duran resimlerden birine devam ederim.

Sanatı nasıl tanımlarsınız?

Sanat tarihler boyunca sayısız tanımlamaya sokulmuş, beraberinde bu sanat mıdır bu sanat sayılır mı soruları sonsuza kadar da sorulacaktır muhtemelen. Sanat bir ifade biçimidir. Bunu nasıl ne şekilde yaptığınızın bir önemi yoktur.

Başarının sizin için anlamı nedir? Kendinizi hangi durumlarda başarılı hissedersiniz?

Başarıyla ilgili dev tanımlamalarım yok. Hayatım boyunca atölyemde üretebilmeye devam etmek benim için yeterli bir başarı olacaktır.

Eğer resim olmasaydı kendinizi hangi alanda ifade etmek, hangi mesleği yapmak isterdiniz.

Görsel sanatların herhangi bir dalı benim için bir üretim alanı olabilir kendimi sadece resimle sınırlamıyorum. Ama hayal kuruyorsak müzik yapmak isterdim.

Ve son olarak, sizin gibi hayatını resim yaparak geçirmek isteyen Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine tavsiyeleriniz nelerdir?

Herkes aksini söyleyecek siz umursamayın.