Murat Esibatır – Hayata Dair Birkaç An, Birkaç Zaman

Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba, 2002 yılından bu yana profesyonel boyutta fotoğrafçılıkla uğraşıyorum, portre serileri ile başlayan bu yolculukta reklam ve moda fotoğrafçılığı bir adım öne çıktı ve hayatımda önemli oranda yer tutmaya başladı diyebilirim. Son dönemde Fujifilm X Fotoğrafçıları arasındayım, mutluluk ve heyecan verici bir etkileşim yaratan bu yeni deneyim, tecrübelerimi ülke çapında yapılan workshop programları ile yepyeni kitlelere aktarmamı sağlıyor.

Fotoğraf hayatına ne zaman ve nasıl girdi?

20’li yaşların başında hayatıma girdi, izlediğim bir defile beni heyecanlandırmıştı tabii o dönemde moda sektörü ile bir bağlantım yoktu ama zamanla hayat bu noktaya getirdi beni.

İyi bir moda fotoğrafçısı neye göre belirleniyor?

Her iş dalında olduğu üzere, kalite ve devamlılık çok değerli bu harmana yetenek ve bilgide katılabilirse, ürün daha da değerli hale geliyor.

Fotoğraf çekerken en önem verdiğin şey nedir? Seni fotoğraf çekmeye iten şey ne?

Her insanın kendini ifade edebilmek için bir yöntem bulması ve bu yöntemle de başka insanlarla doğru iletişim kanalları oluşturması adına değerli olduğuna inanıyorum.

Senin için güzel bir kadını fotoğraflamak mı, fotoğrafladığın kadını photoshopla güzelleştirip, bambaşka hale getirerek yeniden yorumlamak mı daha keyifli?
Bu noktada benim kendimi ifade şekillerim yıllar içinde biriktirdiklerim, bu soruyu cevaplandırıyor diyebilirim, sonuçta güzel çirkinden öte bir derinliğe sahip kadın figürü bana göre, çekimdeki hikâye bir yön çiziyor diyebilirim kısaca.

Ağırlıklı olarak moda fotoğrafı çekiyorsun. Modadan ne öğrendin?

Dünyanın en büyük ekonomik sektörlerinden birisi moda ve adeta karbon bazlı bir canlı organizma gibi sürekli yeniden doğup, büyüyüp gelişiyor, evrim içinde kalamayanlar gen haritasından siliniyor hayata dair birçok benzerlik bulabilirsiniz bu sektörde.

Fotoğrafçı olmanın sende yarattığı deformasyonlardan bahseder misin?

Bir dönem önce doygun an dediğimiz fotoğrafın en tepe noktasını kayıt edebilmeye dair endişelerim vardı çokça ama zamanla o da sizinle büyüyor ve alışkanlıklar arasına giriyor. Bu dönem geçene kadar oldukça git-gel yaşadığımı söyleyebilirim.

Fotoğrafını çekmeyi hayal ettiğin biri var mı?

Henüz çekmediğim tüm iyi modeller…

Kaşesi yüksek bir fotoğrafçı mısın?

Piyasa şartlarına göre ucuz bir kaşeye sahip değilim.

Piyasadaki fotoğrafçı popülasyonu hakkında ne düşünüyorsun?

80m kişinin yaşadığı bir ülkede her konuda bir enflasyon hali var, bence en büyük sıkıntı eğitim konusunda diyebilirim, fotoğraf 101 eğitimine bile sahip olmadan bir makine 2-3 lens alıp adının sonuna photographer kelimesini ekleyen herkesin atladığı bir denizdeyiz, bana gelen yüzlerce soruda hangi makine ve lensi, hangi ışıkları kullandığım soruluyor sadece, makine çekiyor kareyi bu doğru ama hala hayal edemiyor.

Fotoğraf çekmediğin zaman neler yapıyorsun?

Birçok başka hobim var yaz ve kış sezonuna göre evrilen, motora binmek, model uçak uçurmak, en sevdiklerimden.

Yakın zamanda hayata geçirmeyi planladığın projelerin neler?

Son 3 yıldır sokak hayvanları yararına her yıl bir proje üretiyorum, yuva beklerken ile başladık, bu yol çok güçlü bir ekiple yepyeni bir proje içindeyiz, 1 hayvana daha el uzatıp mutlu olmalarına yardımcı olabilirsem ne mutlu bana.