RÜYANIN GERÇEKLE BULUŞTUĞU YER LAUCALA ADASI

Cennet bahçesi. Bir çeşit kusanma. Laucala Adası’nı başka türlü tarif etmenin imkânı yok. Burası sizi daha ‘Bula’da (Fiji dilindeki selmalaşma) bambaşka bir atmosfer alıyor. Ble Lagoon’a benzereyen manzara el değmemiş sahiller, palmiye ağaçları ve sık yağmur ormanlarıyla muhteşem. Bütün bunlara üst sınıf lüks servisi ve aklınıza gelebilecek her türlü detaydan daha fazlasının düşünüldüğünü de ekleyince bu deneyimi tanımlamak için yazının başındaki ilk kelimelerden başka hiçbir şey akla gelmiyor. 1400 hektarlık alana yayılmış bu Güney Pasifik cenneti 25 geleneksel villa, hindistancebizi ağaçları ve volkanik dağlarıyla insanı büyülüyor. Bazı resortların web sayfaları fotoğraflarla beklentinizi yükseltip gerçekle hayal kırıklığına uğratasa da burası o yerlerden biri değil.

A private island covering 12 square kilometres, Laucala offers dramatic extremes in landscape: volcanic mountains covered in tropical rainforest and postcard-perfect beaches, untouched mangroves and coral reefs brimming with marine life. The resort sits on the island’s northern coast and covers just 4.5 square kilometres, which means that the vast majority of the land is an unspoiled wilderness of jungle and coconut plantations, home to some of the archipelago’s rarest birds and animals.

Bu exclusive özel ada 12 kilometrekarelik harika mercan kayalıklarına, el değmemiş bir doğaya, kuşların sürekli devam eden korosuna ve hindistancevizi yengeçlerine de sahip. Nadi Havaalanı’ndan 50 dakikalık bir deniz uçağı yolculuğuyla varılan bu inzivadaki misafirperverlik burayı uluslararası jet setin en gözde dinlenme mekanları listesine sokuyor.ennet bahçesi. Bir çeşit kusanma. Laucala Adası’nı başka türlü tarif etmenin imkânı yok. Burası sizi daha ‘Bula’da (Fiji dilindeki selmalaşma) bambaşka bir atmosfer alıyor. Ble Lagoon’a benzereyen manzara el değmemiş sahiller, palmiye ağaçları ve sık yağmur ormanlarıyla muhteşem. Bütün bunlara üst sınıf lüks servisi ve aklınıza gelebilecek her türlü detaydan daha fazlasının düşünüldüğünü de ekleyince bu deneyimi tanımlamak için yazının başındaki ilk kelimelerden başka hiçbir şey akla gelmiyor. 1400 hektarlık alana yayılmış bu Güney Pasifik cenneti 25 geleneksel villa, hindistancebizi ağaçları ve volkanik dağlarıyla insanı büyülüyor. Bazı resortların web sayfaları fotoğraflarla beklentinizi yükseltip gerçekle hayal kırıklığına uğratasa da burası o yerlerden biri değil.

Red Bull enerji içeceklerinin ortağı Malcolm Forbes’tan Avustralyalı milyarder Dietrich Mateschitz tarafından 2003’te satın alınan mülk burada geçirilen her saatte daha ne kadar harika olabileceği konusunda ilginç merakla sizi içine alıyor. Villalar sago palmiyesi yaprakları ve hindistancevizi ağçlarından yapılmış aksesuarlarla lüksün anlamı hakkında yeniden düşündürüyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR STİL

Etrafta güzel bir tura hazırlanıp yola çıkıyoruz. Adanın çevresinde size bir saatlik bir tur attırdıklarında organik bahçeler, orkide evleri, Avusturya’dan gelmiş Sulmtaler tavukları, Limousin ve Hereford sığırları (burada Wagyu bifteği de bulunabiliyor), hidrofonik yeşil ev ve şefin her gün yemeklerinde kullandığı ot topladığı geniş yeşil alanlar nasıl bir cennette olduğunu insana fark ettiriyor.

Detaylara gösterilen özen kesinlikle boşa gitmemiş. Yemekler muhteşem. Buranın en nefes kesici noktalarından biri Thai yemekleri de servis eden Seagrass Restaurant. Körili ananas ve ıstakozdan sonra tapiokalı ve hindistancevizli pudingin tadı az önce görülen tarla ve çiftlikleri hatirlatıyor. Romantik bir al fresco yemek için ise Crayola bifteklerinin pembeliği yeter de artar bile.

A private island covering 12 square kilometres, Laucala offers dramatic extremes in landscape: volcanic mountains covered in tropical rainforest and postcard-perfect beaches, untouched mangroves and coral reefs brimming with marine life. The resort sits on the island’s northern coast and covers just 4.5 square kilometres, which means that the vast majority of the land is an unspoiled wilderness of jungle and coconut plantations, home to some of the archipelago’s rarest birds and animals.

Fine dining için ise Plantation House Restaurant, seçkin mimarisisiyle orijinal hindistancevizi plantasyon alanının yeniden yapılmış hali.  Daha sakin, daha basit zaman geçirmek için hafifçe esen bu yere geldiğinizde mekana saçılmış huzur burayla ilgili beklentilerinizi kesinlikle aşıyor. Şarap severler ise kokteyl saatlerinde şarap kavlarını ziyaret edip dünyanın en kaliteli şaraplarını tadabiliyor.

Executive şef Anthony Healy tadım menüsünde yer alacak günün yemeklerini seçmiş. Dünya mutfaklarından enteresan bir karışım olarak sarı tonbalığından tartar, avokado ve turp, damates concommé (birkaç saat önce toplanmış domateslerden yapıldığı belli oluyor), ricotta peyniri ve kuşkonmaz.

Kimyonla tatlandırılmış İspanyol uskumrusu ada çevresinden bir az önce yakalanmış. Karnabaharla servis edilen beyaz domuzlar ise Laucala’da yetiştirilmiş. Tatlı önceinde ise hindistancevizi yenirken bisküvili çikolatalı sorbe bu muhteşem tadım menüsünü tamamlıyor.

KUTSANMA YENİDEN TANIMLANIYOR

Otlar, baharatlar, çiçekler ve meyveler Laucala’nın mutfağında olduğu kadar spasında da kullanıluyor. Narenciye ağaçlarının kokuları, organik masaj yağları, tropikal çiçek ve baharatlarla birleşince burada kendine has imza niteliğinde bir koku oluşmuş. Resort ayrıca Spa Kitchen’da organik malzemelerden nasıl sabun, şampuan ve losyonlar yapılabileceğini öğrettiği ilginç bir deyenimle de misafirlerinin wellnessa bakışını değiştiriyor. Villalarda kullanılan organik ürünler de bu kurslarda misafirlere öğretile organik tekniklerle yapılıyor.

Lotus çiçekleri, spa süitlerine giden yolu süslüyor. Bu süitlerden her biri kendilerine özel buhar odalarına sahip. Terapiler ayak banyosu bal ve ebegümeci içeren bir karışımla hafifçe yapılan bir masajla başlıyor.Titobu derin doku masajıysa  vücuttaki düğümleri ve kilitlenmeleri açıp gergin noktalara odaklanırken sizi adeta nirvanaya ulaştıracak özellikte bir terapi.

Buranın bir kozayı andıran spasında biraz daha vakit geçirmek isterseniz besleyici bir hindistancevizi sütüyle cildinize ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri veren Secret of the Wind masajını tercih edin. Adadaki huzur, bu masajla sanki içinize işliyor. Azur rengi tertemiz okyanusun manzarası, köpüklü cam gibi suları zaman ayırıp hayranlıka izlemeye değer. Son olarak Truly Natural Facial taze otlar, meyveler ve sebzelerle adanın nimetlerini kullanarak hazırlanmış taze kombinasyonlarla adanın enerjisini yüzünüze yansıtıyor. Hepsinin sonunda ise zencefil, lemongrass ve ballı bitki çayı var.

A private island covering 12 square kilometres, Laucala offers dramatic extremes in landscape: volcanic mountains covered in tropical rainforest and postcard-perfect beaches, untouched mangroves and coral reefs brimming with marine life. The resort sits on the island’s northern coast and covers just 4.5 square kilometres, which means that the vast majority of the land is an unspoiled wilderness of jungle and coconut plantations, home to some of the archipelago’s rarest birds and animals.

GÜNEY PASİFİK

Burada vakit geçirmek için seçeneklerde sınır yok. Fakat en kendine has şeylerden biri, resorta ait fütüristik bir derin dalış denizaltı olan Deep Flight Super Falcon’la atılan bir tur. Mikro kanatlı bu küçük denizatlıda iki kişi yolculuk edebiliyor ve 360 derece manzara sunan bi cihaz suyun 1500 feet altına kadar inip harika bir deneyim yaşayıtıyor. James Bond filmlerinde kullanılan ilginç araçların arkasındaki zihin olan Graham Hawkes tarafından tasarlanmış.

Richard Branson da Hawkes’ın çığır açan tasarımlarına sahip olan ayrıcalıklı insanlardan biri.

Denizaltının kaptanı size 40 ila 60 feet derinlikleri arasında Laucala’nın Black Rock tarafındaki dünyanın en güzel mercan bölgelerinden birinde deniz kaplumbağaları, deniz yıldızları ve eğer kendilerini göstermek isterlerse çeşitli köpekbalığı türlerini görebileceğiniz doksan dakikalık bir tur sunuyor. Biraz daha butik bir versiyon olsa da kim bir denizaltıyla tur atmak istemez ki? Düşünebileceğiniz her türlü su sporu da burada misafirlere sunuluyor. Camdan tabanlı kanolar, wakeboarding ve şnorkel dalış buradaki misafirlerin favorilerinden.

Toprakla içiçe olmayı sevenler için de pek çok aktivite mevcut. Atlara aynı zamanda bir denizuçağı pilotu olan ‘horse whisperer’ Amy’nin rehberliğinde binmek de oldukça eğlenceli bir açıkhava macerası. Her seviyeye hitap eden at binme derslerinin verildiği bu derslerin sonunda Fiji atlarıyla adayı turlamak mümkün. Bu adadaki atlar Avustralya Thoroughbred ve İngiliz Clydesdale atlarının hibritlenmesiyle üretilip adadaki çok çeşitli ot ve bitkilerle uzmanlar tarafından beslenerek büyütülmüş muhteşem canlılar. Çiftlik tarafındaki Long Beach adanın piknik yapmak için en güzel noktası. Kahvaltıda şefle konuşursanız sizin tercihlerinizle hazırlanmış harika bir piknik sepeti hazırlatmanız mümkün.

TEBESSÜM ADASI

Öğle yemeği için seçebileceğiniz pek çok yer var. Beach Bar’daki casual atıştırmalıkların yanında harika Fiji kokokdası (hindistancevizi sütü ve limonda marine edilmiş balık ve ceviche’in Fiji yorumu) ve moreish tavuk takoları servis ediyor. Pool Bar ise mrina ve avokado ile hazırlanmış harika bir salata sunuyor. Fantastik bir manzara eşliğindeki Seagrass Restaurant’taki teppanyaki ızgarada şefin pişirdği karides, tavuk, biftek, balık ve kızarmış pirinç, dalgaların oluşturduğu melodiler eşliğinde harika bir gastronomik deneyim.

En iyi mutfak deneyimini ise özel plajınızdaki in-villa barbekü akşam yemeği için en sona saklayın. Sıcak ve şık Rock Lounge’da muhteşem bir günbatımı eşliğinde tazeleyici mojitonuzu yudumlarken bir ekip sizin için sihrini gösteriyor. Bu spektaküler deneyimi tamamlayan unsur Fijili müzisyenlerden oluşan bu müzik grubu. Ukulele ve gitarlarıyla geleneksel Sigidiri şarkılarını, köyleri, aşları, doğayı, adanın hikayelerini seslendiriyorlar.

A private island covering 12 square kilometres, Laucala offers dramatic extremes in landscape: volcanic mountains covered in tropical rainforest and postcard-perfect beaches, untouched mangroves and coral reefs brimming with marine life. The resort sits on the island’s northern coast and covers just 4.5 square kilometres, which means that the vast majority of the land is an unspoiled wilderness of jungle and coconut plantations, home to some of the archipelago’s rarest birds and animals.

Nazik ve ilgili bir host ve özel bir şef yemeğin kusursuz bir şekilde sunulması için çalışıyorlar. Burna gelen kokular sabırsızlandırsa da oturup beklemekten başka yapacak bir şey yok. Adanın doğal güzelliklerinin oluşturduğu ahenkli müzik eşliğinde yenen yemekte sashimi, ıstakoz, karides, ızgara sebzeler, tavuk ve biftek var. Sonda ise soursop dondurması, brownie ve Japon usulü cheesecake bu yemeğin sonunu ağzınızda tatlı ama dengeli bir lezzetle getiriyor.

Bu yolculuğu hayatta karşılaşılacak en keyifli fırsatlardan biri yapan şey ise inanılmaz lüks ve doğal güzelliklerin sıcaklığı kadar Fiji sakinlerinin nezaketi. Bütün kalpleriyle sizi kültürlerinin bir parçası olup bir kase kava etrafında onlarla toplanmaya çağırıyorlar. Yatıştırıcı etkisi bulunan bu çayı içerken onlar sizin hikayelerinizi dinliyor siz de onlarınkini. Yeni dostlarla yıldızların altında oturup çağlar öncesinden gelen bu ritüeli yaşamak böyle bir kutsanma için kendinizi çok şanslı hissetmeniz için yeter de artar bile.

www.laucala.c7