Caz Mevsimi Başladı

sad and lonely jazz player

ŞEHRİN CAZ HALİ 26 YAŞINDA

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, bu yıl 26. yaşını kutluyor. Caz dünyasının saygın isimlerini Türk izleyicisi ile buluşturan Festival, 12-23 Ekim tarihlerinde şehri yine cazın farklı renkleriyle kucaklayacak.26-akbank-caz_festivali_poster_0226. Akbank Caz Festivali’nin bu seneki yıldız isimleri arasında; caz dünyasının efsane müzisyenlerinden biri olarak gösterilen ve 2500’e yakın albümde yer alarak cazın en üretken müzisyenlerinden olan, iki Grammy Ödülü sahibi Ron Carter, günümüz soul müziğine zenginlik katan Imany ve Afrika müziğini caz ve funk türleriyle harmanlayan “afrobeat’” akımını rock and hip hop ile birleştiren Nijerya asıllı davulcu, besteci ve söz yazarı Tony Allen, dünyanın en iyi tenor saksafoncusu olarak anılan 75 yaşındaki Pharoah Sanders, uluslararası alanda çok sayıda ödülü bulunan usta trompet sanatçısı Paolo Fresu ve Latin cazın günümüzdeki önemli isimlerinden olan üç kez Grammy’e aday gösterilen Kübalı besteci ve piyanist Omar Sosa yer alıyor. Festival’de aralarında Fatih Erkoç, İlham Gencer, Önder Focan, Okay Temiz ve Ferit Odman’ın da bulunduğu pek çok Türk cazcı da müzik tutkunlarıyla buluşacak.

CAZIN USTALARI

26. Akbank Caz Festivali, bu yıl “Cazın Ustaları” bölümünde; Tony Allen, Pharoah Sanders, Ron Carter ve Paolo Fresu-Omar Sosa Duo’yu ağırlayacak. Latin cazın günümüzdeki önemli isimlerinden olan üç kez Grammy’e aday gösterilen Kübalı besteci ve piyanist Omar Sosa ve son 30 yılda Afro-Amerikan müziğin en önemli isimleri ile sahne alan uluslararası alanda çok sayıda ödülü bulunan usta trompet sanatçısı Paolo Fresu, Nisan 2016 yılında birlikte yayınladıkları ikinci albümleri olan “Eros”un dünya turnesi kapsamında festivale konuk oluyor. İkili 16 Ekim Pazar günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirecekleri konserde İtalya ve Küba’nın geleneksel ve yenilikçi müzikleri ile unutulmaz bir gece yaşatacak. Aynı gün ayrıca bugün 75 yaşında olan Grammy ödüllü Amerika’nın saygıdeğer caz saksafoncularından Pharoah Sanders’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 26. Akbank Caz Festivali’nin unutulmaz performanslarından birine imza atacak.pharoah-sanders26. Akbank Caz Festivali, 19 Ekim Çarşamba günü Babylon’da Afrika müziğini caz ve funk türleriyle harmanlayan “Afrobeat’” tarzını rock and hip-hop ile birleştiren Nijerya asıllı davulcu, besteci ve söz yazarı Tony Allen’ı ağırlayacak. Yaşayan en iyi davulcu olarak anılan ve 75 yaşında aktif müzisyenliğe devam eden Tony Allen, kendisine ilham olan efsane “Art Blakey”i festival kapsamında bir kez daha anacak.

Caz dünyasının efsane müzisyenleri arasında gösterilen ve 2500’e yakın albümde yer alarak cazın en üretken müzisyenlerinden olan iki Grammy Ödülü sahibi Ron Carter, uzun süredir beraber çalıştığı grubu Ron Carter “Golden Striker Trio”’ ile 20 Ekim Perşembe günü Zorlu Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi’nde 26. Akbank Caz Festivali’ni onurlandıracak.

KROMOZOM X

Amerika’nın yıldız vokalistleri arasında gösterilen, ses rengi ile Betty Carter ve Sarah Vaughan’a benzetilen Charenee Wade, soul ve caz türlerinin şair-müzisyeni Gil Scott-Heron’ın devrimci mirasını yorumladığı son albümü “Offering” ile 26. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor. Charenee Wade, Amerikalı siyah toplumun sesi olan Heron’un bestelerini 12 Ekim Çarşamba günü The Seed’de gerçekleştireceği açılış konserinde   26. Akbank Caz Festivali takipçileri için seslendirecek. imany226. Akbank Caz Festivali’nin bir diğer konuğu ise, günümüz soul müziğine zenginlik katan Imany. İdolleri Billie Holiday, Nina Simone ve Tracy Chapman gibi caz, soul ve folk müzikten beslenen Imany, 21 Ekim Cuma akşamı Volkswagen Arena’da gerçekleşecek konser ile caz tutkunlarıyla buluşacak.

 SINIRLARIN ÖTESİNDE

2000 yılında Eskişehir’de kurulan, Psychedelic-folk’la caz-rock karışımı olarak tanımlanan müzikleri ve “anlamı olmayan” bir dilde yazdıkları şarkıları ile büyük dinleyici kitlesine sahip olan Gevende, 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 13 Ekim Perşembe günü “Bilinmeyen ve Daha Önce Çalınmamış Parçalar” ile Moda Sahnesi’nde olacak.

Kemençeyi uluslararası düzeyde çalan az sayıdaki müzisyenden biri olan Sokratis Sinopoulos, 13 Ekim Perşembe günü Akbank Sanat’ta vereceği ve 2015 yılında yayınladığı “Eight Winds” albümünden besteler seslendireceği konseri ile 26. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor.

Geniş barok ve modern müzik repertuarıyla klasik müzik çevrelerince saygın bir üne sahip olan İtalyan Stefano Battaglia, solo piyanist ve grup lideri olarak yayınladığı pek çoğu ödüllü 100’den fazla albümündeki en özel bestelerini 14 Ekim Cuma günü Akbank Sanat’ta cazseverlerle paylaşacak.
“El fog” takma adını kullanan Japon enstrümantalist ve besteci Masayoshi Fujita, bestelerinde vibrafonu alışılmışın dışında kullanmasıyla tanınıyor. Amacının dinleyenlerinin zihninde görüntüler, dekorlar ve hikayeler canlandırmak olduğunu söyleyen Fujita’nın, merakla beklenen 17 Ekim Pazartesi günü Akbank Sanat’taki konserinde vibrafonun zenginliklerini belki de ilk kez keşfedeceksiniz.

Klarnetle başlayan eğitimine saksafonla devam eden New York kökenli saksafoncu Ray Blue, cazın kökenlerine bağlı kalarak blues ve Afrika tınılarını da kullandığı doğaçlamalarındaki pürüzsüz ve akıcı tekniğiyle caz gruplarının aranan bir elemanı oldu. Caz eğitim ve performans paylaşımlarını teşvik eden “Kültürlerarası Bağlantı” (Cross-Cultural Connections, Inc.) adlı sivil toplum organizasyonunun kurucusu olan Ray Blue, 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 18-19 Ekim’de Nardis’te iki gece üst üste sahne alacak.2151_battaglia_pf_03New Orleans’ın en ünlü caz ailesi Marsalis’lerin müzisyen çocuklarının en küçüğü olan davul ve vibrafon sanatçısı Jason Marsalis, virtüözlüğü kadar besteciliği ile de büyük hayran kitlesine sahip. 2013 yılında çıkardığı son albümü “In a World of Mallets” ile caz radyolarında bir numaraya kadar yükselen ve “En İyi Çağdaş Caz Albümü” kategorisinde ödül kazanan Jason Marsalis, 20 Ekim Perşembe günü Amerikalı genç müzisyenlerden kurulu Jason Marsalis Vibes Quartet ile Babylon sahnesinde.

Müzikseverler tarafından rap şarkıcısı olarak tanınan Saul Williams, şiirden sinemaya uzanan farklı sanat dallarındaki çalışmalarıyla tanınıyor. Saul Williams şiiri ve alternatif  hip-hop’u birleştiren özgün müzik tarzından örnekler ile 21 Ekim Cuma günü Babylon sahnesinde hayranlarıyla biraraya gelecek.

BİZDEN SESLER

Türk cazının yaşayan çınarı İlham Gencer, 90. yaş gününü 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 14 Ekim Cuma günü Pera Palace Hotel Jumeirah’da kutlayacak.

Türk cazının usta ismi Fatih Erkoç, 14 Ekim Cuma günü Fatih Erkoç True Love ile 26. Akbank Caz Festivali takipçileriyle buluşuyor. Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek konserde usta sanatçı, davul’da Ferit Odman, kontrbasta Kağan Yıldız ve piyanoda Ercüment Orkut ile aynı sahneyi paylaşacak.fatih-erkocGenç kuşak müzisyenlerimizden Ferit Odman’a 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 15 Ekim Cumartesi günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceği konserde McCoy Tyner, Christian McBride, John Clayton gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşan Amerikalı trompetçi Terell Stafford eşlik edecek.Gitarist ve besteci Bilal Karaman, son zamanlarda tüm dünyada ilgi gören gypsy caz tınılarını yerli melodilerle buluşturan son projesi ile 16 Ekim Pazar günü Babylon sahnesinde 26. Akbank Caz Festivali takipçileriyle olacak. Kemani Kevser Hanım’ın meşhur “Nihavend

Longası”ndan, Mehmet Ilgın’ın ünlü bestesi “Ağlama Değmez Hayata” gibi çok sevilen alaturka eserlerini swing’in eğlenceli ritimleriyle buluşturacak konserde, Bilal Karaman’a Manouche Ala Turca’nın özgün kadrosunun yanı sıra ünlü oyuncu ve şarkıcı Deniz Türkali, klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici ve kemanla bu sene adını Guinnes’e yazdıran Muhammed Yıldırır eşlik edecek.

Dünyaca ünlü düdük ustası Suren Asaduryan ve İstanbul’lu caz piyanisti Ali Perret tarafından hayata geçirilen Ali Perret’s DU.DU, binlerce yıllık Anadolu türkülerini batının çağdaş armonisiyle birleştirerek evrensel bir dil oluşturdukları müzikal anlatımlarını Mehmet Uluğ anısına 18 Ekim Salı günü Babylon sahnesinde festival takipçileriyle paylaşacak.

2013’de katıldığı JAmZZ Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması’nda “En İyi Yorum” ödülü kazandıktan sonra profesyonel müzik hayatında emin adımlarla ilerleyen Deniz Taşar, 18 Ekim Salı günü Akbank Sanat sahnesinde olacak.

Joy FM’de hazırlayıp sunduğu radyo programı ilgiyle takip edilen genç vokalist Selen Beytekin, 18 Ekim Salı günü Summart Sanat Merkezi’nde caz, R&B, funk, soul ve blues türlerinden oluşan zengin repertuvarından örnekler sunacağı konser ile festivalin gözdeleri arasında yer alacak.

Stüdyo ve konser müzisyeni olarak, sadece caz değil, pop, rock ve etnik müzik gruplarıyla da birlikte çalışan davulcu Ediz Hafızoğlu, beraber çalıştığı farklı türden müzisyenler için yazdığı parçalardan oluşan 2014 yılında yayınlandığı ilk albümü “Nazdrave” ile 26. Akbank Caz Festivali’nde. 26. Akbank Caz Festivali için özel olarak hazırlanan ve 19 Ekim Çarşamba günü Moda Sahnesi’nde gerçekleştirilecek projede Ediz Hafızoğlu’na, “Nazdrave” şarkılarında Elif Çağlar, Jülide Özçelik ve Ülkü Aybala Sunat gibi usta sesler eşlik edecek.

2009 yılında Arif Mardin özel ödülünü kazanan, trombonu solo enstrüman olarak kullanan ender sanatçılardan olan Bulut Gülen, 20 Ekim Perşembe günü vereceği Akbank Sanat’taki konserinde geçtiğimiz yıl yayınlanan ilk albümü Su’da yer alan bestelerini seslendirecek.

Bas gitarist, besteci ve aranjör Alper Yılmaz, yerli yabancı birçok eleştirmenlerden son derece olumlu yorumlar alan ilk iki albümü Clashes ve Over the Clouds’tan sonra, yeni çalışması Different City, Different Mood ile 26. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor. Akbank Sanat’ta 21 Ekim Cuma günü gerçekleştirilecek olan  Alper Yılmaz’a önde gelen caz müzisyenlerinden Ercüment Orkut ve Volkan Öktem’in eşlik edeceği doğaçlama temelli konser, özelikle çağdaş caz sevenler için birebir.

Gitar stili ve bestelerinin özgünlüğüyle dinleyicinin müzikal algısına farklı bir boyut getiren, Hollanda’da başlayan müzikal serüvenine New York’ta devam eden Timuçin Şahin, 22 Ekim Cumartesi günü festivale konuk oluyor. Timuçin Şahin, Akbank Sanat’taki konserinde Amerika  ve Avrupa müzik otoritelerinin  beğenisini kazanan, 7 telli perdesiz ve 6 telli perdeli çift saplı gitarını sanki tek enstrüman gibi kullandığı son albümü Inherence’den besteler seslendirecek.ron_carter_trioFarklı tarzları sahnede buluşturmayı seven vurmalı çalgılar üstadı Okay Temiz,  piyanist ve besteci Tuluğ Tırpan ve En İyi Latin Caz Albümü Grammy adayı Kolombiyalı bas gitarist Juan Garcia-Herreros, 26. Akbank Caz Festivali için bir araya geliyor. Caddebostan Kültür Merkezi’nde 22 Ekim Cumartesi gerçekleşecek tarzlar arasında gezinen, doğaçlama dozu yüksek bu özel konserde sürprizlere açık bir performansa hazır olun.

Türkiye’nin en fazla caz albümü olan müzisyenlerinden usta gitarist Önder Focan, Anıl ve Batuhan Şallıel kardeşlerle sahne aldıkları bir konserden doğan ve 2016 yılında albümleşen ‘Funkbook’ projesi ile 26. Akbank Caz Festivali’nde. Önder Focan’ın bestelerinin funky ve enerjik şekilde yorumlanacağı konser  23 Ekim Pazar günü Babylon’da gerçekleştirilecek.

DANS PİSTİ

Hip-hop ve soul trip-hop’u çoğunlukla düşük tempoda kullanan Belçikalı DJ ve yapımcı Poldoore’un “mütevazi ve dürüst” olarak tanımlanan müziği ile 26. Akbank Caz Festivali’ne renk katıyor. Elektronik müziğin geçmişteki sayısız örneklerinden ipuçları alarak farklı melodiler ve ince dokulu sesler üreten sanatçı, 14 Ekim Cuma günü Babylon’da festivalcilere unutulmaz bir gece yaşatacak.saul_williams2Kaset kültürü bağımlısı Brian Shimkovitz’in blog projesi olan “Awesome Tapes From Africa”, Afrika’nın her köşesinden, kendi bölgesi dışına belki de hiç çıkmamış kayıtların toplandığı bir internet projesi. 70’lerden günümüze, yerel müziklerden Afrika diskosuna, avangard performanslardan caza kadar birbirinden ilginç ve etkileyici kayıtların yer aldığı ve ücretsiz paylaşıldığı platformun dünyanın çeşitli festivallerinde müzikseverlerle paylaştığı arşivi ile 26. Akbank Caz Festivali’nde. Babylon’da 21 Ekim Cuma günü gerçekleştirilecek konserde hiçbir yerde duyamayacağınız ses ve türlerle dolu bir safariye hazır olun.

Luke Solomon, Justin Harris, Derrick Carter gibi DJ dünyasının ünlü isimleriyle çalışmalar yapan ve turnelere çıkan Jonny Rock, hayranları tarafından merakla beklenen setlerinde çoğunlukla “underground disco, old school Chicago house ve boogie vibes” gibi türleri harmanlıyor. Doğduğu topraklarla bağını hiç koparmayan sanatçı, doğunun mistik melodileri ve “psychedelic funk” ruhu taşıyan eski Türkçe parçaları sıkça kullandığı performası ile         22 Ekim Cumartesi günü Babylon’da sahne alacak.

 Swing’i yeniden yorumlayarak “electro swing” tarzını lugatımıza kazandıran DJ Chris Tofu, 15 Ekim Cumartesi günü Babylon’un eşsiz ortamında swing eşliğinde dansa davet ediyor.