Soğuk Ülkenin Sıcak Kaynak Suları

ingiltere

Aylardan Ocak. Güneşleniyorum. Garipsemeyebilirsiniz, ta ki benim İngiltere ’de bir binanın çatısında olup, havanın 3 derece olduğunu öğrenene dek. Nasıl olup da soğuktan ölmüyorum öyle değil mi? Masmavi gökyüzüne doğru buharlaşan doğal sıcak kaynak suyuna daldım; geride baca, önümde beyaz pofuduk bulutlar ve hayat dolu güneş. Olabileceğim tek bir yer var; hamamlar şehri olan çekici ve tarihi Somerset’teki Thermae Bath Spa.

Hamam ve Stonehenge ve Longleat gibi diğer batı yerleşimleri bu toprakların ne kadar güzel olduğunu size hatırlatacak. Harikulade bir kış sabahında, alçacık güneşin ağaçlara vurmasıyla, gölgeler beyaz kuzuların dolaştığı ve karmakarışık taştan çiftlik evlerinin bulunduğu yemyeşil alanlara düşüyor. Bu tam da masalları süsleyen İngiltere, Jane Austen’in Persuasion’ı gibi filmlere mükemmel film seti olabilecek bir doku; kır evlerinden dönüştürülen oteller, sayvanlı karyolalar ve özel uşaklar. Ve bu, eski moda güzel romantizmin İngiltere’si.

İNGİLİZ HAMAMI

Ziyaretçilerin aşık olduğu Georgian şehrinin bugün de varolması, tapınılmak üzere –öncelikle keltler tarafından iyileştirme ve doğurganlık sembolu pagan tanrısı Sul ile birlikte- yerden çıkarılan üç doğal kaynak suyundan ötürüdür. Daha sonra Romalılar devraldı ve bilinen ilk en sofistike hamam sistemlerinden birini kurdu ve Takip eden dönemlerde defalarca yapılmış renovasyonları, mükemmel Roma Hamamları Müzesi’nde inceleyebilirsiniz. Daha sonra Saxon’lar ve Georgian’lardan bugünlere kadar uzanan sıcak kaynak suyu sevenlere gelen bir süreç başlamış oldu.

1 milyon litrenin üzerinde 45 derecede sıcak su (bugünün kullanımı için 35 dereceye indirgenmiş) halen yerkürenin belli noktalarından hergün yeryüzüne fışkırmakta ve 42’nin üzerinde mineral ve eser element açığa çıkmaktadır. Her ne kadar belirgin tedavi alanları ispatlanmış olmasa da; sülfat, kalsiyum ve klorun bilhassa biraraya gelmesi ve rahatlatıcı bir sıcaklıkta bulunulması sonucu, fayd sağladığı düşünülmektedir.

Hamamların popülerliğinde yaşanan gel-git’ler aynı zamanda İngiltere’nin hamam tarihini de yansıtmaktadır. Kraliçe I. Elizabeth ve Kraliçe Anne ile, Kral II. James’in karısı Modenalı Mary’nin ziyaretleri sonrasında, ülkenin elitleri spa’lara üşüşmüş, kadınlar eteklerinin altına metal ağırlıklar tutturarak görgü kurallarına uygunluk sağlamıştır. Muhteşem Roma Hamamı Müzesi’ni ve ardından Pump Room Restaurant’ı gezerek, o zamanlar hamamların nasıl göründüğüne bir göz atın. Ve o dönemki hamam aristokrasisinin toplandığı odada mutlaka bir çay içmeden ayrılmayın.

Hamamların talihi 1970’lerde dibe vurdu ve yeniden yaşam bulmaları ancak milenyuma denk geldi. Ve Thermae Bath Spa.

THERMAE BATH SPA

Tartışmasız İngiltere’nin en iyi gündüz spa’sı, Thermae Bath Spa’da, sıcak kaynak suları, tarih ve teknoloji, sağlıklı spa mutfağıcombines hot spring waters, history and techn ve terapatik uygulamalar, 4 adet buhar odası, 2 havuz ve bir sabah veya öğleden sonra iyileştirici terapi deneyimi bulunmakta.

Hepsini alıp kahvaltıyı kaçırdığımız için, -her ne kadar spa’dan önce yemek yenmesi tavsiye edilmese de- önce öğle yemeği yemeye karar verdik. Hafif, çok lezzetli ve çok güzel sunulmuş iç ısıtan domates ve kırmızı biber çorbası, barlm balığı salatası ve ızgara somon mükmemmel şekilde pişirilmiş ve pancar suyuyla birlikte servis edilmişti. Güneşin içine dolduğu oda, parke taşlı caddeye ve King’s Spa binasına bakıyordu.

En başta görmeniz gereken yer, çatıdaki havuz. Kış döneminde güneş öğleden sonra 14:30 gibi kaybolmaya başladığı için, havuza bundan önce girmeye çalışın. Ilık su, soğuk hava, parıldayan güneş – bundan daha iyisi olamazdı. Kafanızı boşaltın ve dünyadaki hiçbir şeyi düşünmeyin. Manzarayı değiştirmek için burdan; limon otu ve zencefil, okaliptus, nilüfer çiçeği ve tütsülü arasından seçim yapabileceğiniz 4 adet buhar odalarına yönelin ve ardından ortadaki yağmur duşuna girin. Ben zemin kattaki havuzda sakince yüzdüm ve bornozumu giyip restoranda sıcak çikolatamla terapi uygulamamı bekledim.

Terapistim Natalee, önce beni keyifli bir arındırıcı temizliğe, ardından duş ve Aromatherapy Associates cilt bakım ürünleri ile yüz bakımına yönlendirdi. İşin duygusal tarafında; tüm bunların, markanın yaratıcısı Geraldine Howard’ın vefatından sadece birkaç gün sonra olması vardı. Ama onu, yaşamını ve geriye bıraktıklarını anmanın da bundan daha iyi bir yolu olamazdı. Kat kat uygulanan aromatik temizleyiciler, maskeler ve kremler cildimi nenlendirmeye yardımcı olurken; rahatlama bölümünde bir fincan çay içmeden evvel uykuya dalmama sebep olacaktı.

Süre kısa da kalmış olsai yine de çatıda havuza bir kez daha girmekten vazgeçemedim. Saat 17:00’de güneş bir kenarda kalmıştı ve ay çoktan yükselmişti. Herşey nefes ksici, özel ve içimi ısıtan türdendi. Tüm bunları bundan daha fazla tavsiye edebilmem zaten mümkün olamaz. www.thermaebathspa.com

THE GAINSBOROUGH BATH SPA

Şık, stil sahibi ve seksi, Gainsborough yeni “Hamam”ını sunar. Ressam Sir Thomas Gainsborough’nun adını alan gregoryen parıltısı ile donatılmış, ve iç kısmında da çağdaş lüks anlayışına yönelim net bir şekilde görülebilmekte. Tarihte burasının aslında bir hastane olduğuna asla inanamazsınız.

Ufak bir lobisi var, erkeklere yönelik modern bir kulüp tarzında ve rahat modern odaları olan ve hatta Hamam Spa Odaları’nda sıcak, soğuk ve termal musluklar bulunan bir tesis. Barmenin hangi aromaları sevdiğinizi sorarak, size özel kokteyller hazırlayacağı Gainsborough Bar’a da uğramayı sakın unutmayın.

Barın pencerelerinden baktığınızda, Gainsborough Spa Köyü hamamlarını göreceksiniz. Burası birmodern zaman sığınağı diye de tanımlanabilen; hemen yanındaki Thermae ve eski Roma hamamlarından başka doğal kaynak sularının aktığı tek tesis. Ana büyük havuz, çevresinde dalış havuzları için ufak odalar bulunan ve birinin su sıcaklığiının 40 dereceye yakın olduğu bir havuzdur. Tesiste buhar, sauna, buz odası ve… sıcak çikolata musluğu da bulunmakta! Ama önce Aroma Bar’dan geçmeniz gerekecek ve burda sağlık durumunuza ve tercihinizdeki kokuya bağlı olarak barmen 3 önemli yağdan kombinasyon oluşturur ve bu size suyla olan tüm deneyimlemeniz boyunca eşlik eder.

Terapimin sonunda, bir seri uygulama odalarına alınarak, oldukça kişiselleşen bir İsveç masajıyla sırtım, omuzlarım ve boynumun oldukça rahatlatıldığı bir uygulama gerçekleşti.

www.thegainboroughbathspa.co.uk

THE MACDONALD BATH SPA HOTEL

Şehir merkezinin birkaç dakika dışında, bir tepede konumlanmış, bu Gregoryen tarzda evden dönüştürülmüş otel etraftaki yeşillikleri, sedir ağaçları ve heykelleri gören bu yapı daha eskilerde bir aileye ait evdi. Siz de Imperial Suit’te bir rezervasyon yapın ve özel uşağınız tarafından karşılanmanın, Çizim Odası’ndaki gürüldeyen şöminenin önünde şampanyalarınızı yudumlamanın tadına varın. Ardından bizi o-sayvanlı karyolası, şık bir banyosu ve yanan şöminesiyle bir oturma odası da bulunan- odalarımıza yönlendirdi.

Ertesi sabah güne inanılamz bir açık büfe kahvaltıyla başlıyorsunuz.Günün sonunu da şimdiden organize edip, yüksek tavanlı Vellore Restoran’da harika bir akşam yemeği için yerinizi ayırtın ve tüm gününüzü de spa’da birbirinden eğlenceli aktiviteler, açık ve kapalı havuz, spor salonu ve spa odalarındaki terapilerle doldurun.

Spa’larında; zihin-beden sağlığı için reiki de bulunuyor, bambular veya sıcak taşlar kullanılarak yapılan masaj olanakları da. Ve ayrıca Elemis imzası bulunan Egzotik Misket Limonu ve Zencefil Tuz Parıltısı ve onların meşhur Quartz Lift Facial uygulamaları da bulunmakta. Ramblers’ın ayak bakımı veya derin doku sırt masajışehri keşfettiğiniz bir günün sonunda harika gelecektir. Ben, uçakta ve bilgisayar başında geçirdiğim uzun saatlerden ötürü kendime özel daha iyileştirici bir masaj istedim ve terapistim bana bu doğrultuda sırtım, boynum ve omuzlarım için terapatik bir uyfulama yaptı. www.macdonaldhotels.co.uk

THE BATH PRIORY

Batıya doğru gidildikçe, şehir merkezinin birkaç dakika dışında bulunan Bath Priory, Abbey Hamamı Manatırı tarafından kullanılan alana inşa edilmiş. Daha eski zamanlarda, özel mülk ya da öğrenci yurdu veya hazırlık okulu olarak kullanılmış olabilmekle birlikte, şu sahibi olan Andrew Brownsword’ün ilginç sanat koleksiyonuna da ev sahipliği yapan 5 yıldızlı bir mülk halini aldı. Eklektik klasik veya çağdaş tarzdaki 33 oda veya suitten birinde kalın, Michelin yıldızlı restoranda Şef Sam Moody’nin lezzetlerinden tadın, klasik İngiliz tarzı missfir odasında odun ateşinin kokusuyla ve yanında ev yapımı kurabiyelerin de ikram edildiği çay/kahve keyfinizi yapıp rahatlayıp anın tadını çıkartın. Fakat sakın, sedir ağaçları ve havuzla dekore edilmiş 4 hektarlık bahçeyi gezmeyi unutmayın.

Burdaki harika Garden Spa, küçük havuzu, buhar ve saunasıyla bamkım öncesi rahatlama evresi için gerçek bir sığınak gibi adeta. Kış döneminde, bu sıcacık ve huzurlu ortam tüm beden ve zihninizi rahatlatan ve sizi sıcacık saran bir ortam vaadediyor. Bir defasında, yan binada Chloe’nin uzman ellerinde harika bir masaj ve yüz bakımı deneyimi yaşamıştım. Sırtımdaki tüm tutulan yerlerimi açmış, omuzlarımı gevşetmiş ve en sonunda etkili bir yüz ve baş masajıyla beni uyku ve uyanıklık arası o harikaTerapi uygulamasının ardından, güneş pırıltıları altında verilen öğle yemeği ise adeta kadayıfın üzerindeki kaymak etkisini yaratmıştı. www.thebathpriory.co.uk

LUCKNAM PARK HOTEL & SPA

Bu hamamı ziyaret ettiğimiz dönemde, yaklaşık 200 hektarlık eski ve 42 odalı bina halen renovasyondaydı. Lüks arayanlar, Michelin yıldızlı bir restoranda veya aşçılık okulunda ileri seviye mutfak deneyimleri yaşamak isteyenler, at binmek veya yoga, pilates, spa imkanlarından yararlanmak isteyenlerin tamamı için tek durak noktası olma özelliğinde bir mekan. Öncelikle kapalı havuzu veya açık ya da kapalı hidroterapi havuzlarını, tuzlu dalış havuzunu ve termal kabinleri (buhar, sauna, Japon tuzu veya ametist) ziyaret ederek başlayın. Anne Semonin, Carita ve Ila tarafından uygulanan terapiler olduğu gibi; D vitamini seviyelerini fırlatan Haslauer güneş yansıtıcı terapi ve reiki gibi alışılmamış seçenekler de sunuluyor. Zihin ve Beden Spa’sı tesisteki imkanlardan gün boyu yararlanın, yoga veya pilates dersine girin, ardından bir Ila Kundalini uygulamasına dalın ve hepsini treatment the The Brasserie’deki leziz bir öğle yemeğiyle taçlandırın.

www.lucknampark.co.uk

GÜNDÜZ SPALARI

NEAL’S YARD REMEDIES

İngiltere’nin butik wellness markalarından biri olan, Neal’s Yard, öyle çok çeşitli terapi uygulamaları sunuyor ki, hepsini deneyimlemeniz aylarını alabilir. Akupunkturdan kinezyolojiye; Ayurveda, Bach Çiçek Terapisi, homeopati ve refleksolojiden bir tür Japon masajı olan Shiatsu’ya ve Tayland ve daha bir sürü farklı masaj tekniklerine kadar alternatif ve bütünleyici wellness uygulamalarının hepsini misafirlerine sunabiliyorlar. Uygulama odaları, üst katta ve hamamın en etkileyici bölümlerinden birinde düzenlenmiş. www.nealsyardremedies.com

GREEN STREET HOUSE

Eski tip evlerden birinde daha yine bir gündüz spa’sı, Green Street House terapilerini Elemis, Dermalogica, Ren ve Jane Iredale gibi cilt bakım markalarıyla sunmaktadır. Eb ileri yüz masajları içinse, bir makine ve dokunuşla beraber uygulanarak cilde yeniden enerji kazandırdığı söylenen BIOTEC uygulamalarını ya da Oxycrystal Microdermabrasion deneyin. Big Chill isimli uygulamada; bir arkadaşınızla beraber gelip 3 saatten uzun bir zaman diliminde; masaj, yüz bakımı, pedikür ve atıştırmalık ikramlarından oluşan kombo bir paket deneyebiliyorsunuz.

www.greenstreethouse.co.uk

CİVARDA GÖREBİLECEKLERİNİZ

ROMA HAMAMI

Bu müzede geçireceğiniz sürede, -bazılarından halen kaynak suyu fışkıran- orijinal taş hamamlar ve hamam odalarında inanılmaz bir yolculuğa çıkacaksınız. Üzücü olan, buraların artık kullanılmıyor olması, ancak sesli anlatımın büyüleyiciliği sizi alıp Romalılar, Saksonlar dönemine götürüyor. Bu geziyi Pump Room Restaurant’da piyano eşliğindeki bir öğle yemeği ve akşamüstü çayı ile sonlandırabilirsiniz. www.romanbaths.co.uk

ABBEY HAMAMI

Abbey, kilise sıralarında oturup o atmosferi içinize çekip, vitray camlar ve gravürlere hayran olmak için harika bir yer. Çatıya çıkartıp saat kadranının içine girebildiğiniz, çan kulesine çıkabildiğiniz ve şehri en tepeden seyredebileceğiniz turu sakın kaçırmayın. www.bathabbey.org

JANE AUSTEN MERKEZİ

Jane Austen, 18. Yüzyılın sonu ve 19. Yüzyılın başlarında hayatının belli bir dönemini geçici olarak hamamda yaşamış. Hamam içerisinde bulunan harikulade konaklardan birini gezdiğinizde, Austen dönemi hakkında daha fazla bilgiye sahip olacak ve yaşadığı şehre hayran kalacaksınız. www.janeausten.co.uk

STONEHENGE

Milattan Önce 3000-2000 dönemlerinden kaldığı düşünülen bu ikonik, tarih öncesi esrarengiz dikili duran taşlar, bir defin alanı, insanların kurban edildiği bir alan, bir şifa veya astronomi merkezi, ya da güneşe tapınma yeri miydi? Burayı gezmek ve güneşin batışına şahitlik edebilmek için mutlaka zaman ayırın. www.stonehengetours.com

LONGLEAT HOUSE

Bu Elizabeth dönemine ait malikane hamamın 7. Markisinin eviydi. Labirentleri, kütüphaneleri, manzarayı, Lord Bath’in duvara yapılmış freskleri ve lüks kamarasını görmeden gitmeyin. www.longleat.co.uk