Sony’nin Yeni RX10 IV Fotoğraf Makinesi

sony-rx10_iv

Sony’nin Yeni RX10 IV fotoğraf makinesi, Şimşek Hızında AF ve 24 fps Kesintisiz Çekimi, Çok Yönlü 24-600mm F2.4-F4 Zoom Lens ile Bir Araya Getiriyor

Sony, ünlü Cyber-shot RX10 serisinin yeni amiral gemisi modeli RX10 IV ‘ün (model DSC-RX10M4) çıkışını duyurdu.

0.03 saniye ile dünyanın en hızlı AF yakalama zamanına ve tam AF/AE takibi ile 24 fps’e kadar kesintisiz çekime, en hızlı profesyonel değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleri ile yarışacak 315 aşama algılamalı AF noktası ve istisnai ölçüde çok yönlü 24-600mm F2.4-F4 ZEISS Vario-Sonnar T* lense sahip olan RX10 IV modeli, en üst düzey ‘tümü bir arada’ çözüm peşindeki görüntüleme meraklıları ve profesyoneller için mobilite ve hızın eşsiz bir kombinasyonunu sunuyor.

Etkileyici RX10 IV fotoğraf makinesi, DRAM yongalı en son 1.0 tip 20.1 MP Exmor RS CMOS yığılı görüntü sensörü, güçlü bir BIONZ X görüntü işlemcisi ve ön uç LSI ile donatıldı. Birlikte çalışan bu kilit bileşenler genel kullanım hızını ve performansını en üst düzeye çıkararak, 24-600mm lensin genelinde mümkün olan en yüksek görüntü ve video kalitesini sağlıyor.

Hızlı Odaklama, Hızlı Çekim

Sony’in RX10 serisi fotoğraf makinelerinde ilk defa olarak, yeni RX10 IV modelinde, fotoğraf makinesinin 0.03 saniye kadar kısa bir süre içinde odağı kilitlemesine imkan veren, sensörün yaklaşık %65’ini kaplayan 315 aşama algılamalı AF noktası ile kontrast algılamalı AF’yi bir araya getiren bir Hızlı Hibrit AF sistemi bulunuyor. Bu yüksek hızlı odaklama, lensin kapsamlı 24-600mm aralığını tamamlayarak, tüm nesnelerin kesin detay ve netlik ile yakalanabilmesini sağlıyor.

Ayrıca, bir Cyber-shot fotoğraf makinesinde ilk defa olarak, RX10 IV modelinde Yüksek Yoğunluklu Takipli AF teknolojisi de kullanılıyor. Daha önce sadece Sony’nin beğeni toplayan α değiştirilebilir lensli fotoğraf makinelerinden birkaçında sunulan bu gelişmiş teknoloji, takip ve odak hassasiyetini iyileştirmek üzere nesnenin etrafındaki AF noktalarına odaklanarak hızlı hareket eden sporcular ve uçan kuşlar gibi en öngörülemeyen nesnelerin dahi kolaylıkla yakalanmasına imkan veriyor.

Yeni RX10 IV fotoğraf makinesindeki diğer AF iyileştirmeleri arasında, popüler Göz AF, Dokunmatik Odaklama ve Odak Aralığı Sınırlayıcı’nın geliştirilmiş bir versiyonu da bulunuyor. AF-ON ayarının yanı sıra kullanıcı tercihleri ve çekim durumları bazında kolaylıkla ayarlanabilen AF-S, AF-C ve AF-A gibi çok sayıda AF modu da atanabiliyor.

RX10 IV’de aynı zamanda yaygın olarak hızlı hareket eden nesnelerde yaşanan “jöle etkisi” efektini azaltan, yüksek hızlı bir Bozulma Önleyici Deklanşör (1/32000 saniyeye kadar maksimum deklanşör hızı) de bulunuyor ve elektronik deklanşöre basıldığında aralarında kesintisiz yüksek hızlı çekimin de bulunduğu tüm modlarda tamamen sessiz çekim yapılabiliyor. Kullanıcının istemesi halinde, makinede bir mekanik deklanşör modu da bulunuyor.

ZEISS Vario-Sonnar T* 24-600mm F2.4-F4 Lens

Cyber-shot RX10 IV fotoğraf makinesinde yer alan 24-600mm ZEISS Vario-Sonnar T* lensteki büyük maksimum diyafram açıklığı, ultra-telefotoya kadar tüm zoom aralığında olağanüstü görüntü kalitesi elde etmeye yardımcı oluyor. Renk sapmasını önlemek için bir süper ED (ekstra düşük dağılımlı) cam ile ED asferik lens bulunurken, ZEISS T* Kaplama ise yansıma ve gölgelenmeyi önlüyor.

Lenste aynı zamanda fotoğraf makinesindeki titreme ve görüntülerde bulanıklığın azaltılmasına yardımcı olan yerleşik Optik SteadyShot™ görüntü sabitleme özelliği de bulunuyor. Bu özellik, yaklaşık 4.5 adım deklanşör hızı iyileştirmesine eşdeğer.

Ayrıca, tamamen uzatılmış 600 mm’de 72 cm’lik minimum odaklama mesafesi ve 0.49x maksimum büyütme ile lens, muhteşem detaylara sahip tele-makro görüntüler üretebiliyor.

Profesyonel Video Çekimi

Yeni RX10 IV, RX10 III’e kıyasla 2 kat daha hızlı odaklama özelliğini hayata geçiren Hızlı Hibrit AF sistemi ile, 4K (QFHD 3840 x 2160) video kaydının avantajlarını sunan en son Cyber-shot RX fotoğraf makinesi oluyor.

 

Yaklaşık 4 saniye (kalite öncelikli modda) ve 7 saniyelik (çekim zamanı öncelikli) uzatılmış süresi ile süper yavaş çekim video kaydı özelliği de yer alıyor. Bu eşsiz özellik, kullanıcılara 1000fps, 500fps ve 250fps kare hızları ve 50p, 25p ve 24p oynatma formatları arasında seçim yapabilme yeteneğini de sunuyor.

Bir üst seviye İşletim ve Kişiselleştirme

Yeni RX10 IV’de, yine Cyber-shot RX serisinde ilk defa olarak, hızlı ve pürüzsüz odaklama operasyonu için Sony’nin en son 3.0-tip 1.44M noktalı, Dokunmatik Odak ve Dokunmatik Yüzey fonksiyonlu eğilebilir LCD ekran ve dışarıdaki en kötü ışık koşullarında dahi, LCD’nin parlak ve net şekilde görülebilmesini sağlayan WhiteMagic teknolojisi de bulunuyor. Ayrıca, gerçek yaşamı aratmayan görüntü önizleme ve oynatma fonksiyonelliği sağlayan yaklaşık 2.35M noktalı yüksek kontrastlı XGA OLED Tru-Finder vizöre de sahip. Diyafram aralığı, zoom ve odak için bulunan üçlü lens halkası, video çekenler için ideal olan tamamen sessiz, pürüzsüz diyafram aralığı halkası opsiyonuna da sahip.

RX10 IV, aynı zamanda toza ve neme karşı dayanıklı ve Wi-Fi, NFC ve Bluetooth uyumlu.