Spa, Spor Ve Aradaki Herşey

Destination Spa

Tüm vücut dengesi için spa ve spor birarada ve dengelenmiş olmalı. Artık her geçen gün daha fazla oteller ve sağlıklı yaşam merkezleri her ikisini de birarada sunuyor; vücudu dinlendirmeyi de hedefleyen ve her ikisini kapsayan uygulamaların faydaları daha fazla oluyor.

Eski zamanlardan bugüne, erkekler (ve de kadınlar) yorucu bir günün ardından rahatlamak amacıyla spa merkezlerine giderler. Roma hamamları ve kaplıcalar yorgun kasları dinlendirmek ve yoğun zihinleri rahatlatmak ihtiyacında olanlara hitap eden merkezlerdir.

KÜLTÜR ÇEŞİTLİLİĞİ
Four Seasons Resort Koh Samui’de tesis Tayland’ın antik sanatı Muay Thai’yi gelen misafirlere kültürel bir deneyim ve sıkı bir bedensel çalışmayı birarada yaşatmak için uygulamaktadır. “Tayland’ın milli sporu olarak, sıradışı bir atmosferde otantik ve yerel bir deneyim yaşama imkanı sağlamaktadır. Her defasında bu olayın, tüm yaş grupları, milletler ve fitness seviyeleri tarafından geniş çaplı çektiği ilgiye şaşırmışımdır,” diyor tesisin Muay Thai eğitmeni, Andi Jones. “Muay Thai büyük oranda anaeorbik bir antrenmandır,” diye ekliyor. “Tüm kas gruplarınızı çalıştırarak, tüm vücut antrenmanı yapmanızı sağlayacak.” The Muay Thai deneyimi öyle popular bir hale gelmiş ki, tesis artık bunu birden fazla güne yayılan bir program olarak sunmaya başlamış. “Misafirlerimiz bu programımıza dahil oldukları zaman, teknik ve bedensel yapı üzerinde daha fazla çalışma imkanı bulacaklar. Genişletilmiş antrenman süresine bağlı olarak, bu sporu daha da iyi anlamış ve daha yüksek bir fitness seviyesine ulaşmış olarak ayrılacaklar.”
Tesis aynı zamanda sporla birlikte –vücudu esnetmeye, rahatlatmaya, kasları yeniden düzenlemeye dayalı- bir Muay Thai iyileşme programı da devreye almış diye vurguluyor Jones. Uygulama yüksek proteinli atıştırmalıklarla başlıyor. Bu sayede –yaşlanma karşıtı ve antienflamatuar özellikli zencefil, zerdeçal, limon otu, kaffir kireci, plai ve kafuru kullanılan- buhar seansı sonrası kaybedilen enejinin yerine konması sağlanıyor. Muay Thai’de zorlanan kaslara yoğunlaşılan esneme hareketleri ve soğuk su içinde yapılan bacak masajı takip ediyor. Son olarak; kasları uyarıcı etkiye sahip ve karabiber, karanfil ve ylang ylang yağları kullanılarak yapılan tüm vücut masajı ile son buluyor.
Antik Çin’deki iyi yaşamın fiziksel ve fitness faydaları Paro, Bhutan’daki COMO Hotels and Resorts tarafından araştırılmış ve bu araştırma neticesinde, Bali’deki COMO Shambhala Estate’in Oriental Medicine Bölümü’nün başı olan David Melladew’ın da katılımıyla 6 gün sürecek bir Qigong uygulaması yapılacak ve misafirler için böyle bir ortamdanefes kesici bir deneyim olacaktır.
“Qigong ve doğa yürüyüşü birbirine çok uyumlu iki aktivite,” diye açıklıyor Melladew. “Qigong’da akciğerler bir pompa olarak düşünülür. Sadece kanın değil, enerjinin de sirkülasyonunu sağlarlar. Bu sebeple qigong’da doğru nefes alma teknikleri büyük önem taşır. Misafirler bu çalışmalar sonrasında, yaptıkları qigong egzersizlerinin akciğer kapasitelerini nasıl geliştirdiğini ve yüksek rakımlardaki doğa yürüyüşlerinde nasıl faydası olduğunu bizzat deneyimleme şansını bulacaklar. Bunun tam tersi olarak da, doğa yürüyüşünün kendisi de akciğerleri güçlendirip dolaşımı iyileştirerek qigong’a da fayda sağlayacaktır.”
Qigong uygulamasının bir kısmı –Melladew’in de birebir seanslarında üzerinde duracağı gibi- meditasyona yönelik nefes alma tekniklerini ve postür düzeltmeleri içerir ve bu sayede daha iyi dolaşım, zihinsel odaklanma ve genel anlamda iyi olma hali sağlanmış olur. “Şayet biz, vücudumuzu yapısal olarak doğru şekilde düzeltebilirsek, herşey fizyolojik olarak daha iyi çalışmaya başlar. Daha az ağrı ve acı duyarız, eklemlerde daha az yıpranma ve aşınma oluşur, denge hissimiz gelişir ve vücudumuzu daha etkin şekilde kullanmaya başlarız. Qingong’da vücut toklaşır fakat esnek ve uyumlu hale gelir. “Doğru postür, iyileştirilmiş nefes alma ve artan odaklanma ile, rahatlama ve gücün bu dengelenmiş haline ulaşmaya çalışıyoruz.”

FITNESS’A PROGRAMLI
Fitness ve spa’yı dengeleme isteği, egzersiz, spa ve mutfağın birleşiminden tam verim alınan programların yaygınlaşmasıyla sonuçlanmıştır. Resorts World’de ESPA’daki Sentosa’nın genişleyerek büyüyen spa’sında gelen hasta ve ziyaretçiler %60 oranında yerel halktan. Bu demek oluyor ki, gündüz kullananlar veya tatili evde geçirenler –gym, yoga ve pilates (eğitmen de birlikte), spa uygulamaları ve adadaki tek hamam dahil- tüm imkanlardan faydalanmak amacındalar.
Wellness şefi Amber Parry’nin de açıkaldığı gibi, “ESPA’daki E, eğitimin kısaltmasıdır. Bu da demek oluyor ki, uygulamalar çok daha bütünsel yaklaşımla düzenlenmektedir. Bu, misafirlerimiz için yüz ya da tüm vücut masajı hizmeti vermekten daha fazlası. Tam aksine; her misafirimizin yolculuğu, bir yaşam stili anketi ve kişiye özel bir deneyim plalanabilmesi için –profesyonel eğitimli terapistker ve pratisyenlerimniz tarafından- yapılan konsultasyonla başlamakta.”
Resorts World Sentosa’daki ESPA misafirlerine kişisel yaşam stillerini geliştirebilmelerine olanak sağlayacak özel fırsatı sunmakta. Bunu, naturopati ve geleneksel terapiler, vücut ve yüz uygulamaları, fitness programları ve wellness aktiviteleri aracılığıyla yapabilecekleri bir fırsat. Parry’yle beraber çalışanlardan, Wellness ve Naturopat yöneticisi, Tiffany Wee ve Qi Gong Masterı & TCM Terapisti, Colin Lim ve misafirlerin keyif alacakları yenilikçi spa mutfağının ünlü Iron şefi, Ian Kittichai de programa dahil olan uzmanlardan. ESPA’nın rehabilitasyon programı konaklamasız günlük kullanımlardan, 7-gece konaklamalı Ultimate Wellness Yolculuğu’na kadar geniş bir yelpazede. “Yaşam stili terapi programımızda, missafirler pilates ve yoga gibi fitness hedeflerine ulaşmalarını sağlayacak aktivitelerde bulundukları gibi, aynı zamanda kas dinlendirme ve iyileştirme amaçlı spa program olan Kas Rahatlarıcı Vücut Kozası programına da tabi tutulmaktalar,” diyor Parry.
Bali’deki Ruh Tapınağı’nda spa ve spor yaptıkları sırada kendileriyle başbaşa kalmayı tercih edenler için tatil programları düzenlenmekte. “Burdaki villalarda, misafirlerin ihtiyacı olacak herşey ve tüm fitness ekipmanları ellerinin altında olacak şekilde ama kendilerine ait lüks villada imkan tanıyor,” diye anlatıyor Ruh Tapınağı’nın kurucusu, Joanne McFarlane. “Bizim misafirlerimiz yalnızca sağlık ve fitness seviyelerini yükseltmek değil; aynı zamanda beslenme, uzun dönem süreklilik ve zihinsel arınmışlık gibi konularda da rehberlik de istiyorlar. Bugünkü yaşantının stresli gereklilikleri, insanları kendilerine zihinsel, bedensel ve ruhsal çözümler bulmaya itiyor.”
Bunun gibi bir diğer yer de Güney Bali’deki Villa Malaathina. Villada bir fitness salonu, havalandırmalı bir yoga ve meditasyon stüdyosu ve olimpik ölçülerde lüks bir yüzme havuzu bulunmakta. Aktiviteler genellikle misafirlerin bireysel ihtiyaçlarına gore ayarlanmakla birlikte, havuzda su terapisi, özel hocayla mukavemet eğitimi ya da kilo verme program da dahil edilebilir. Sağlıklı mutfak ve beslenme tavsiyeleri de ayarlanabilir. “Eğer villanızda size özel kişiselleştirilmiş bir program rezerve ediyorsanız, o zaman çok özel bir deneyim arıyorsunuz demektir. Kendi özel alanınız dahilinde antrenman yapın ve tamamı size ait zaman diliminde özel hocanızın size vereceklerinin tadını çıkartın,” diye açıklıyor McFarlane. Villa aynı zamanda geleneksel Bali masajı ve ayak refleksolojisi gibi profesyonel spa uygulamalarına da imkan tanımaktadır.
Tüm bu bilgiler ışığında, bir sonraki tatilinizde harika ve fit bir zaman geçirmek zor olmayacaktır.