Suna Dumankaya’dan Evde Güzellik Sırları

Evdeki malzemeleri kullanarak elde edebileceğimiz güzellik formülleri, bitkilerin şifalı kullanımı, doğal cilt bakımı yöntemleri denildiğinde, Türkiye’de akla gelen isimlerden ilki Suna Dumankaya. Türkiye’nin ilk lokman hekiminin torunu olan Suna Dumankaya’ya evde geçirdiğimiz şu süreçte kolaylıkla uygulayabileceğimiz güzellik tüyolarını sorduk. Hem de biraz sohbet ettik…

Biliyorum ki, anneanneniz Türkiye’nin ilk lokman hekimi. Ailede el verdiği kişi siz mi oldunuz? Doğal şifa yöntemlerine olan ilginiz ne zaman başladı?
Anneannem çok değerli bilge bir hanımdı. Otoriter ve çok titizdi. Ben 7 yaşındayken hem okula gider hem de kendisine yardım ederdim. Van’da bir tane hastane vardı o zaman ve doktor sayısı azdı. Anneannemi çok sever, şifacı yönüne çok saygı duyarlardı.Tabiat, doğa, bitkiler vazgeçilmeziydi. Hiçbir bitki sebepsiz yaratılmamıştır, onlar bize sunulmuş Allah’ın birer lütfu, şifası derdi.

Bu kadim değerli bilgileri, hiçbir karşılık beklemeden, ihtiyacı olan herkes ile paylaşır, şifa verirdi. Allah için yapılan iyiliğin, şifanın bedeli olmaz derdi. Kendisine gelen hediyeleri bile ihtiyacı olan, yeni evlenen gençlere verirdi. Kendi içinde vakıf gibiydi. Sevgi dolu, merhametli, inançlı bilge bir kadındı. Benim ona olan hayranlığım böyle başladı. Onun yanında çok şey öğrendim.Yıllarca asistanlık yaptım, çok da meraklıydım, ilgiliydim.Benim hayatımdaki yol gösterenim, kılavuzum,ustam,ışığımdı.

Cilt problemlerinin başlıca sebepleri nelerdir?
Dengesiz beslenme, uyku problemi, stres, sağlık sorunları cildimize yansıyor.

Cilt bakımı konusunda, özellikle neyi tavsiye etmezsiniz?
Çok erken yaşta yapılması önerilen yüksek doz kimyasal işlemleri tavsiye etmiyorum.

Doğru ürün seçiminde bulunabilmek için nelere dikkat etmeliyiz?
Öncelik cildimizi iyi tanımalıyız ve mümkün olduğu kadar doğal içerikli ürünler tercih etmeliyiz.

Cilt bakımı hangi sıklıkta yapılmalıdır? Yapılan doğal tarifler ne kadar süre ile saklanabilir?
Ayda 1 yapılmasını öneriyorum. Doğal maskeler mümkünse günlük kullanılmalı.Diğer hazırladıklarımızı da, 1 hafta içinde tüketmeliyiz ve buzdolabında muhafaza etmeliyiz.

Hepimizin evde vakit geçirdiği şu dönemde, siz evde vaktinizi nasıl geçiriyorsunuz? Okurlarımıza evde vakit geçirmeyi kolaylaştırabilecek önerileriniz var mı?
Temizlik, arınma konusunda kendime vakit ayırıyorum. Sevdiklerime zaman ayırıyorum, dostlarımla, ailemle telefonla da da olsa sohbet ediyorum. Kitap okuyorum, araştırma yapıyorum. İnstagram hesabımda insanlara faydalı olabilecek, şifa olacak tariflerimi paylaşıyorum.Konular seçip, alanında uzman değerli kişileri konuk edip, instagram hesabımdan bilgi paylaşımında bulunuyorum. Zaman zamanda onların konuğu oluyorum, şifalı gelebilecek bilgilerimi paylaşıyorum.

Evde kaldığımız şu süreçte, evde kolayca yapılabilecek, etkili birkaç tarif paylaşabilir misiniz?

HER CİLT TİPİNE UYGUN MASKE
Malzemeler: 1Tatlı kaşığı kakao, 1 Tatlı kaşığı yoğurt, 1 Tatlı kaşığı yaşmaya
Uygulama:Bütün malzemeler bir kasede karıştırıp,yüzümüze boynumuza kadar bir fırçayla yada spatula yardımı ile sürüp, 15 dakika bekletip, yıkıyoruz.Bu maskeyi hafta da 1 uygulayabiliriz.

SAÇ BAKIM MASKESİ
Malzemeler: 1Olgun muz, 2 yemek kaşığı bal, 4 yemek kaşığı tatlı badem yağı, yarım çay bardağı süt
Uygulama: Bütün malzemeler blendırdan geçirilecek.Derin bir kaseye dökülüp,saç diplerinden başlayarak uçlarına kadar yedirilecek.Daha sonra streçle sarıp, 2 saat beklettikten sonra yıkanacak. Haftada 1 uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı besler, canlandırır.

TOPUK SERTLİĞİ İÇİN MASKE
Malzemeler: 2 Adet patates, 1 Elma, 2 Yemek kaşığı zeytinyağı
Uygulama: Patatesi ve elmayı haşlıyoruz.Daha sonra kabuklarını soyup, zeytinyağınıda ilave edip, tüm malzemeleri blendırdan geçiriyoruz.Topuklarımıza bu karışımı sürüp, streçliyoruz,bir çorap giyip, 1 saat bekletip, sonrasında yıkıyoruz.Topuklarınıza 3 gün üst üste uyguladığınızda, yumuşadığını hissedeceksiniz.