Tanzanya ’nın Vahşi Doğası

Türkiye’de ilk kez sergi açan Alman Immagis firması, dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Joachim Schmeisser’i sanatseverlerle buluşturdu. Ünlü fotoğraf sanatçısının sergilenenen eserleri arasında ödüllü yetim fil yavrularının yanı sıra ilk defa yayınlanan Hadzabe fotoğrafları da yer alıyor.

İlk defa yayınlanan bu ilgi çekici fotoğraflar Tanzanya’da Eyasi nehri kıyısında yaşayan Hadzabe halkının arasında çekildi. Joachim Schmeisser, onların arasında yaşayıp, onlarla ava gidip, yaşam şartlarını gözlemleyerek çektiği bu fotoğrafları; tüm dünyada The David Sheldrick Wildlife Trust (DSWT) gibi sosyal sorumluluk projeleri ve fotoğraf sanatına yaptığı katkılarla adından söz ettiren Immagis firması tarafından ‘IN THE REALM OF LIGHT’ sergisi adı altında 19 Ocak tarihine kadar Immagis Gallery’de gezilebilir.

Sanatçı; 1958 yılında Almanya’nın Bad Mergentheim şehrinde dünyaya geldi. Çocukluğundan beri fotoğrafçılığa ilgili olan ve kendine has bir dünya görüşüne sahip Schmeisser, bağımsız reklam fotoğrafçılığı yapmaktaydı.  1984 yılında WAJS görsel iletişim ajansı kuran sanatçının favori çekimlerinin konusu genellikle insanlar ve hayvanlardan oluşuyor. 1994 yılından beri Almanya’nın Bavyera eyaletinde bulunan Würszberg şehrinin Höhberg ilçesinde yaşamakta olan Joachim Schmeisser, son olarak 2012 yılında Hasselblad Masters ödülünün sahibi oldu.

Joachim Schmeisser yavru fillerle gerçekleştirdiği çekimi şöyle anlatıyor;

“Kenya’da bulunan DSWT kampında sabahın erken saatlerinden itibaren yavru filleri gözlemliyorduk. Bu tarif edilemez bir tecrübe. Yavru filler aynen küçük çocuklar gibi ne yapacakları önceden kestirilemiyor. Hareketleri ve yaptıkları sürekli değişiyor. Fillerden beklenmeyecek şekilde hızlı ve atik hareket ediyorlar. Bu özellikleri onların istenen şekilde fotoğraflanmalarını da oldukça zorlaştırıyor. Uzun süre onları gözlemleyince fark ediyorsunuz ki aynı insanlar gibi onların da hepsinin farklı karakterleri var”.

[metaslider id=2823]

HADZABELER;

Tanzanya’nın vahşi doğasında yaşayan yerli halk, binlerce yıldır aynı yerde ve aynı yaşam şekliyle hayatlarını sürdürüyor. Hadzade’lerin en büyük özelliği avcı toplum olmaları. Küçük gruplar halinde yaşayan ve çalıları ev olarak kullanan bu halkın hayvancılık ve tarım gibi anlayışları hiç bir zaman olmamıştır. Temel gıda kaynaklarını avlanarak ve bunun yanında bal ile meyve toplayarak sağlıyorlar.

IMMAGIS FOTOĞRAF SERGİSİ ALTYAZILARI

HADZA_SON OF CHİEF_I:  Bu genç hadzabe, küçük yaştan itibaren tam bir savaşçı olarak yetiştirilmiş…

HADZA_TRİBE_I:  Tanzanya’da yaşayan en büyük yerli kabile olan Hadzabeler, oldukça ilkel bir hayat sürdürüyorlar. Küçük Hadzabe’ler birarada olmaktan keyif alıyor…

HADZABE:  Hadzabe yerlileri, ok kullanma konusunda bölgenin en iyi avcısı durumundalar. Yaşadıkları yörede bulunmayan bir ağacın özsuyundan elde edilen zehir sürülmüş, demir uçlu av okları ile hiçbir canlıyı affetmiyorlar.

KİBO: Küçük Kibo, bir filden beklenmeyecek şekilde hızlı ve atik hareketlere sahip.

SABACHİ6:  Yetim Sabachi filleri’nin tıpkı küçük çocuklar gibi ne yapacaklarını önceden kestirmek oldukça güç.

SUGUTA : Tıpkı insanlar gibi farklı karakterlere sahip olan küçük Suguta filleri’nin kendilerine has reaksiyonlarını gözlemlemek mümkün.

BİG MAMA:  Bölgede yaşayan en büyük yerli kabile olan küçük Hadzabeler, annelerine büyük bir sadakat ile bağlı.

BOY AT COAST İN GHANA: Bu küçük Hadzabe, kameralara pek de alışkın olmasa gerek. Kameraları görünce hafif bir gülümseme ile yüzünü kapatıyor.

GHANA GİRL I: Hadzabeler’in en küçük üyelerinden…

HADZA SON OF CHİEF İN CAVE: Lider hadzabenin oğlu’nun hayattaki en büyük örneği babası.

HADZABE 2: Bölgede yaşayan en büyük yerli kabile olan Hadzabeler, oldukça ilkel bir hayat sürdürüyor.

HADZABE 3: Hadzabe’ler binlerce yıldır aynı yerde ve aynı şekilde yaşamlarını sürdürüyor.

OLARE: Küçük Olare’ler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklı reaksiyonlara ve duygulara sahipler.

SHELDRİCK 2: Yavru Sheldrickler’in tıpkı küçük çocuklar gibi ne yapacakları önceden kestirilemiyor.

SHELDRİCK 3: Fillerden beklenmeyecek şekilde hızlı ve atik hareket eden yavru Sheldrick’ler’in istenen şekilde fotoğraflanmaları da oldukça güçleşiyor.

SHELDRİCK 4: Yavru Sheldrick’ler toplu halde hareket etmekten büyük keyif alıyor.

SHELDRİCK 8: Yavru Sheldrick’ler de tıpkı insanlar gibi duygusallar.

SHELDRİCK 11: Yavru Sheldrick’ler uzun süre gözlemlendiğinde, şaşırtacak reakiyonlar ile karşılaşmak mümkün.