TANZANYA’NIN VAHŞİ DOĞASI ” JOACHİM SCHMEİSSER “

Türkiye’de ilk kez sergi açan Alman Immagis firması, dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Joachim Schmeisser ’i sanatseverlerle buluşturdu. Ünlü fotoğraf sanatçısının sergilenenen eserleri arasında ödüllü yetim fil yavrularının yanı sıra ilk defa yayınlanan Hadzabe fotoğrafları da yer alıyor.

İlk defa yayınlanan bu ilgi çekici fotoğraflar Tanzanya’da Eyasi nehri kıyısında yaşayan Hadzabe halkının arasında çekildi. Joachim Schmeisser, onların arasında yaşayıp, onlarla ava gidip, yaşam şartlarını gözlemleyerek çektiği bu fotoğrafları; tüm dünyada The David Sheldrick Wildlife Trust (DSWT) gibi sosyal sorumluluk projeleri ve fotoğraf sanatına yaptığı katkılarla adından söz ettiren Immagis firması tarafından ‘IN THE REALM OF LIGHT’ sergisi adı altında 19 Ocak tarihine kadar Immagis Gallery’de gezilebilir.

Sanatçı; 1958 yılında Almanya’nın Bad Mergentheim şehrinde dünyaya geldi. Çocukluğundan beri fotoğrafçılığa ilgili olan ve kendine has bir dünya görüşüne sahip Schmeisser, bağımsız reklam fotoğrafçılığı yapmaktaydı. 1984 yılında WAJS görsel iletişim ajansı kuran sanatçının favori çekimlerinin konusu genellikle insanlar ve hayvanlardan oluşuyor. 1994 yılından beri Almanya’nın Bavyera eyaletinde bulunan Würszberg şehrinin Höhberg ilçesinde yaşamakta olan Joachim Schmeisser, son olarak 2012 yılında Hasselblad Masters ödülünün sahibi oldu.

[metaslider id=4447]

Joachim Schmeisser yavru fillerle gerçekleştirdiği çekimi şöyle anlatıyor;

“Kenya’da bulunan DSWT kampında sabahın erken saatlerinden itibaren yavru filleri gözlemliyorduk. Bu tarif edilemez bir tecrübe. Yavru filler aynen küçük çocuklar gibi ne yapacakları önceden kestirilemiyor. Hareketleri ve yaptıkları sürekli değişiyor. Fillerden beklenmeyecek şekilde hızlı ve atik hareket ediyorlar. Bu özellikleri onların istenen şekilde fotoğraflanmalarını da oldukça zorlaştırıyor. Uzun süre onları gözlemleyince fark ediyorsunuz ki aynı insanlar gibi onların da hepsinin farklı karakterleri var”.

HADZABELER;
Tanzanya’nın vahşi doğasında yaşayan yerli halk, binlerce yıldır aynı yerde ve aynı yaşam şekliyle hayatlarını sürdürüyor. Hadzade’lerin en büyük özelliği avcı toplum olmaları. Küçük gruplar halinde yaşayan ve çalıları ev olarak kullanan bu halkın hayvancılık ve tarım gibi anlayışları hiç bir zaman olmamıştır. Temel gıda kaynaklarını avlanarak ve bunun yanında bal ile meyve toplayarak sağlıyorlar.