Tuğba Khan’dan Merkür Geri Hareketi (Retrosu)

Akrep burcunda başlayacak Merkür geri hareketi 21 Kasım 2019’da bitecektir. Ama etkisi +- 1 hafta daha kadar devam edecektir. Merkür’ün bu burçta yapacağı geri hareket gizli olayların ortaya çıkması, belirsizliklerin kalkması, takıntılı durumlar, hırslar ortaya çıkabilir. İletişim gezegeni Merkür geri hareketi ayrıca iletişimsel sorunlar verebilir. Konuşmalar yanlış anlaşılabilir veya askıda kalan sözler olabilir. Kararlarıda yöneten Merkür, geri hareket döneminde doğru karar alınmasına engel olabilir. Teknolojik ürünlerle alakalı problemler meydana gelebilir. Bu durumda yapmamız gerekenler;

 • Eski konuların gözden geçirilmesi
 • Elenmesi gereken dosya, evrak, giysileri toparlama, düzenleme
 • Elinizde ki durumların değerlendirilmesi
 • Uzun süredir konuşmayı, paylaşmayı düşündüğünüz konuları paylaşmak
 • Derinlemesine araştırma gerektiren konuları araştırmasını yapmak
 • Ar-ge çalışmaları için oldukça uygun dönemdir.

Neler yapılmamalı?

 • Yeni teknoloji ürünleri satın alma
 • Yeni eşya, giyim, vs gibi alışveriş yapmak ( ya defolu olur ürününüz yada normal fiyatın çok üstünde almış olursunuz. Merkür retrosundan sonra onun fiyatı düşebilir)
 • Estetik yaptırmak ( dolgu, botox dahil)
 • Ev değiştirmek
 • Yeni iş anlaşması ve sözleşmesi yapmak
 • Saç kestirmek
 • Yeni alınması gereken kararlardan uzak kalmakta fayda var.

Burçlar üzerinde etkisi nasıl olacak?

Koç burcu ve/veya yükselen koçlar;

Ortaklık veya başkalarından gelen kazanımlarla ilgili geçmiş ödemeler, hakedişlerinizi alabilirsiniz. Aile içi konularınız gündeminizi meşgul edebilir. Özellikle üzerini örttüğünüz konular gün yüzüne çıkabilir.

Boğa burcu ve/veya yükselen boğalar;

Evlilik ve ortaklık ilişkilerinizde geçmiş konular gündeme gelebilir. Kapanmamış ve uyutulmuş konular tekrar ortaya çıkabilir. Bu süreçte evlenme ve/veya ortaklık anlaşmalarından kaçınmakta fayda var.

İkizler burcu ve/veya yükselen ikizler;

Günlük rutininizde bir takım aksaklıklar can sıkıcı hal alabilir. Sürekli kendini tekrar eden konularla uğraşmak durumda kalabilirsiniz. Çalışma arkadaşlarınızla, yakın akrabalarınızla iletişiminize dikkat etmekte yarar var. Uzun zamandır haberleşmediğiniz yakınlarınızla görüşe bilirsiniz.

Yengeç burcu ve/veya yükselen yengeçler;

Eski sevgililer geri gelebilir! Bu süreçte aşk hayatınızda geçmişten gelenler hareketlendirebilir. Yeni aşk ilişkisine başlamak için çok uygun süreçte değilsiniz.

Aslan burcu ve/veya yükselen aslanlar;

Evinizle alakalı durumlar Kasım sonuna kadar gündeminizi epey meşgul edebilir. Ev, aile içi durumlarınızda daha önce hep askıya aldığınız konular artık çözülmek için tekrar gündeme gelebilir. Bu süreçte taşınmak, eşya değiştirmek, dekorasyon yapmak için uygun dönem değildir.

Başak burcu ve/veya yükselen başaklar;

Anlaşma, sözleşmeler konusunda aksamalar yaşanabilinir. Özellikle iletişimsel sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Fakat geçmişte, askıda kalan konuların çözülmesi için tam uygun süreç sizinle. Yeni kararlar almaktan kaçınmalısınız. Tamamlanması gereken konulara odaklanma zamanı.

Terazi burcu ve/veya yükselen teraziler;

Finansal alanda gecikmeler yaşanacağı gibi geçmişte alamadığınız paraları alma zamanı. Bir süreden beri düşündüğünüz finansal yatırımları gerçekleştirebilirsiniz. Ama yeni yatırım kararları için uygun dönem değildir. Güveninizi daha önce sarsan konular tekrar gündeme gelebilir.

Akrep burcu ve/veya yükselen akrepler;

Bir çok konuyla yüzleşme zamanınız başlıyor. Özellikle askıda kalan ve bir türlü yüzleşemediğiniz konuları tamamlama zamanı. Hayatınızın bir çok alanında gecikmeler ve aksaklıklar yaşanabilinir. Sabırlı olmalısınız.

Yay burcu ve/veya yükselen yaylar;

Gizlide kalmış konular ve/veya korkularınızla yüzleşme zamanı. Bu dönemde saklı kalan konuları artık gün yüzüne çıkarıp çözmek gerekiyor. Gizli düşmanlarınızı görme zamanı.

Oğlak burcu ve/veya yükselen oğlaklar;

Uzun süredir görmediğiniz arkadaşlarınızla görüşebilirsiniz. Konuşmadıklarınızla barışma zamanı. Yeni tanıdığınız sosyal gruplar veya arkadaşlar çok uzun soluklu hayatınızda kalmayabilir. Planlarınız, programlarınızda aksamalar yaşanabilinir.

Kova burcu ve/veya yükselen kovalar;

Kariyer hayatınızda belli gecikmeler, belirsizlikler yaşanabilinir. Bu süreçte yeni girişimleriniz engellere takılabilir. Üstlerinizle olan problemlerinizi tekrar gündeme gelebilir. İş değiştirmeyi düşününenler bir süre daha beklemenizi öneririm. Bu dönemde başlayacağınız yeni işler çok uzun soluklu olmayabilir.

Balık burcu ve/veya yükselen balıklar;
Uzun yolculuklarınızda aksamalar yaşanabilir. Seyahat planlarınız ertelenebilir. Ayrıca ticaret, eğitim, öğrenim alanlarında gecikmeler yaşamanız çok mümkün. Bu süreçte önceliklerinizi belirlemekte fayda var. Uzun süreden beri devam eden hukuksal konularınız sonuç bulabilir.