UNIQ Müze Bir İlke İmza Atıyor

uniq müze

Leonardo Da Vinci’nin ‘ Son Akşam Yemeği ’ tablosunun en eski, neredeyse hiç bozulmamış ve aslına en sadık kopyasının orijinal boyutlardaki reprodüksiyonu ‘Leonardo Da Vinci: Dahi İstanbul’da’ sergisi kapsamında ilk kez UNIQ Müze’de sergileniyor

Belçika Tongerlo Manastırı’nda bulunan Leonardo Da Vinci’nin ‘ Son Akşam Yemeği ’ tablosunun gerçeğine en yakın kopyasından uyarlanan reprodüksiyon çalışması UNIQ Müze’de ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. 16. Yy.’da yapılmış elliye yakın kopyadan en önemlisi sayılan eser, hem sanat camiası için paha biçilemez bir değer taşıyor hem de tablonun aslını anlamak için yol gösterici bir rol oynuyor.

Da Vinci eserleri uzmanı Laure Fagnart’ın ressam Giampietrino’ya atfettiği bu çok özel kopyanın 1520 yılında yapıldığı düşünülüyor. Aynı zamanda Da Vinci’nin öğrencisi olduğu düşünülen Giampietrino, atölyede ‘ Son Akşam Yemeği ’ tablosundan kalan malzemeleri, eserin orijinal boyutuna sadık kalarak ve ikonografik açıyla hazırlamak için kullanmıştır.

Eserin aslı Leonardo Da Vinci tarafından Milano’daki Santa Maria delle Grazie Manastırı’nın yemekhanesi için 1494 ve 1489 tarihleri arasında 4.6 metreye 8.8 metre olarak yapılmıştır. Kullanılan teknik alçı karışımı, bir malzeme üzerine iki kat tempera (zamklı boya) ve yağlı boyadır. Santa Maria delle Grazie’nin kuzey duvarını kaplayan eser, bitiminden birkaç yıl sonra bozulmaya başlamıştır. 1726’dan itibaren düzenli olarak restore edilmesine rağmen 1943 bombardımanında iki yıl açık havada kalan duvar resmi bozulmaya devam etmiştir. Tongerlo’daki gibi eserin aslına en yakın olan kopyalar, 1999 yılında biten son restorasyon çalışmalarında uzmanlar için oldukça yardımcı olmuştur.

Eseri görmek isteyen sanat severler Pazartesi günleri 12:00-18:00; hafta içi diğer günler 10:00-18:00, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri 10:00-19:00 saatleri arasında UNIQ Müze’yi ziyaret edilebiliyor. Müze ile ilgili tüm bilgilere www.uniqistanbul.com adresinden ulaşılabiliyor.