Vahşi Doğada Yürüyüş

tazmanya

Olumsuz çağrışımlarla dolu geçmişi ve vahşi kökleriyle ünlü Tazmanya Adası, Avustralya için tacındaki bir taş kadar değerli ve bilhassa korkusuz gezginler için mutlaka görülmesi gereken bir destinasyon.

Tazmanya’nın bozulmamış ıssızlığı ve tehlikeli Tazmanya canavarı; Avustralya’nın bu küçük ada eyaletine dünya çağında ilgi oluşmasını sağlamıştır. İlk başlarda bir sürgün yeri olarak kurulmuş olup, şu an dünya genelinde macera  imkanı sunan, sanat ve kültürü ilgi çeken sakin bir turizm destinasyonu haline gelmiştir. Bütünüyle kendine has yerel yiyeceklerinin ve gittikçe ünlenen resotanlarının butik şarap üreticisi olmalarıyla bütünleşmesi de buraya olan ilgiyi artıran sebeplerin başında geliyor. Birkaç dakika içinde, başkent Hobart’ın merkezinden ıssız kumsallara, kayalık dağların tepelerine ya da koloni tarihini keşfedebileceğiniz bir geziye ulaşmanız mümkün. Serin ılıman iklimi ve 4 mevsimi birden yaşıyor olmasıyla, Tazmanya sadece kumsallar ve barbeküler diyarı olmayıp; derinlere indikçe tüm saklı büyülerini ortaya koyan bir adres.

Kapladığı alanın nerdeyse %20’si UNESCO tarafından Dünya Miraslarını Koruma programına alındı. Bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği dünyanın hiçbir yerinde görebileceğiniz türden değil, tamamen kendine has bir dünya. Bununla beraber, MONA (Eski ve Yeni Sanat Müzesi)’nin açılışı ilturist piyasaları bir nebze daha hareketlendi ve yeni otel açılışları ve lüks turizmi canlılık kazandı. Birkaç günlük bir ziyaret burası için yeterli olmayacaktır, o yüzden Tazmanya’nın saklı hazinelerini keşfetmek için 1 hafta ve daha uzun sürenizi şimdiden ayırın.

ISLINGTON HOTEL

Islington ilk açıldığı andan itibaren Tazmanya’da konaklama konusunda ezber bozduran bir loaksyon oldu. Kraliyet tarzında inşa edilen, eski dönemlerin büyüsüyle çağdaş tasarımı birleştiren bu otelde; koridorlar boyunca ve odalarda antik dönem ve modernizmin eklektik bir bileşimini görebilirsiniz. Oldukça kendine has bir mekan. Hobart şehir merkezinden sadece 5 dakikalık mesafede yaprakla bezeli bir banliyöde ve Wellington Dağı’nın eteğinde kurulu bu otelin engin manzaralı bahçeleri nefes kesen dağ görüntüsü sunmaktadır. Ana binadaki klasik odalar yaldızlı çağların esintisini taşırken, modern renovasyonlar ve genişletmeler eski ve yeninin füzyonunu sağlamakta. Misafir odalarında oldukça şatafatlı mobilyalar tercih edilirken, zengin Tazmanya tarihini yansıtan detaylar içeriyor; ancak yerden ısıtma sistei, odalara konulan ipad’ler ve ücretsiz wi-fi hizmeti gibi detaylar da modern hayatın öğelerini barındırıyor. King-size Islington Angel yatakları bu otele özel imal edilmiş ve tüm odalar türlü ikramlar ve bir mini bar’la tasarlanmıştır.

Detaylara verilen önem, Islington’daki kişiye özel ölçülü hizmet anlayışının temelini oluşturmakta. Mevsimsel, yerel ve organik yiyecekler menülerin düzenli olarak değişiklik gösterdiği restoranda öncelikli olarak kullanılan malzemelerin başında gelmekte. Açık mutfak düzeni çok daha samimi ve rahat bir atmosfer yaratarak, günün her saatindeki yemekleri daha da keyifli hale getiriyor. Restoranın şarap mahzeninin en geniş Tazmanya Pinor Noşr şarabına sahip olduğu da yine bahsedilen ve gölgede kalmaması gereken bir ayrıntı. Tazmanya’nın en çok ödül almış konaklama lokasyonlarından biri olarak, Islington mahremiyet, ayrıcalıklı konum ve misafirlerin unutulmaz bir konaklama yaşaması için modern dokunuşlar vaadediyor.

www.islingtonhotel.com

FIRES LODGE KOYU

Tazmanya’nın kuzeydoğu kıyısında kalan Fires Lodge Koyu, adadaki en el değmemiş ve sakin noktalardan birinde bulunmakta. Tazmanya Denizi’den 40 metre yükseklikteki bir tepede yerleşik ve doğal parklarla çevrili tesis asla rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortam, eld eğmemiş kumsallar ve büyüleyici kıyı manzaraları sunuyor.

Ekolojik duyarlılıklarından ötürü de özdül kazanan mekan 2 adet kereste ve camdan oluşan pavyona sahip. Ve bu gelen misafirler için harika bir karşılama manzarası sunarken, 4 gün 3 gecelik Fires Koyu koruma alanı boyunca ikonik yürüyüşlere de imkan sağlıyor. Burada hiçbir şekilde limuzin servisi bulamazsınız. Burada kumsallar boyunca ve kıyıya bakan yamaçlarda sadece sırt çantanızla doğanın içine doğru en huzurlu şekilde yürüyüşler yaparsınız. Tüm bu yolculuk, misafirlerin Avustralya’nın en kendine özgü bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği ile tanışmasına ve dünyadaki belki de tartışmasız en resimsel yerlerden birini deneyimlemesine fırsat vermektedir.

Binalarda kullanılan tüm inşaat malzemeleri çevreye duyarlı ve Tazmanya ahşabından ve ekili çamdan imal edilmiş olup; helikopterlerle yerden kaldırılmış ve inşaat alanına elle taşınmıştır. Aydınlatmayı güneş enerjisinden sağlarken; sıcak duşlar ve konforlu yatak odası tasarımlarıyla misaiflerine lüks dokunuşlar sunmaktadır. Tazmanya şaraplarının çok leziz ve taze yerel gıdalarla birlikte ikram edildiği mekan, lükse arayışında olanlar için uluslararası bir üne sahiptir.

Ve yorgun yürüyüşçüler için, tesisin spa’sı da bulunmakta. Dışardaki harikulade manzarayı içerden görmeye ve en başta masaj uygulamaları ile rahatlama seçenekleri sunmakta.

www.bayoffires.com.au

BARNBOUGLE

Kuzeydoğu Tazmanya’nın rüzgarlı kumsallarına yukardan bakan Barnbougle, golf severlerin hayali olan bir tesis. 18 delikli bir golf alanı, konaklama, kulüp, mağaza, barlar, spa ve konferans alanlarını birarada bulunduran Barnbougle, uluslararsı ölçekte bir golf deneyimini nefes kesen bir lokasyonda sunuyor. Ve tam yanında Barnbougle Çiftliği, 20-delikli bir golf eğitim alanı.

Uluslararası golfçüler ve tatilcileri buraya çeken birçok sebebin arasında kumullar, etkileyici deniz ve mekandaki tüm detayların kusursuzluğu. Barnbougle’da arkadaş grupları, aileler ve çiftler için çok uygun konaklama imkanları mevcut. 4 odalı villalar veya 2 odalı daireler rahat bir konaklama için gereken tüm ihtiyaçları karşılar nitelikte.

Barnbougle Çiftliği’nde, 50-odalı konaklama alanı deniz kıyısını yukardan gören bir noktada konumlanmış ve kuzey Tazmanya ve Barnbougle plajının harika kıyı şeridini gözler önüne serer nitelikte. Buradaki en büyük cazibe kaynağı camdan pencerelerle çevrili restoran ve dinlenme alanı. En doğal ve yerel Tazmanya içeriklerinin kullanıldığı menülerden tatmak, bu konaklamanın ana vurgusunu oluşturmakta. Gold tutkunu olmayanlar içinse, her zaman bir spa var. Sodashi ürünlerinin kullanıldığı çiftlikteki spa’da, hem tek hem de çift olarak istifade edebileceğiniz butik bir sağlık ve wellness alanı, canlandırıcı havuz, buhar odası, rahatlama odası ve natüropati kliniği bulunmakta. Bilinen spa uygulamalarının ötesinde; stressiz, rahatlatıcı ve ruhsal doygunluğa ulaştıran hipnozla doğum olanağının tanınıyor olması burayı en farklı kılan yanlarından biri.

www.barnbougle.com.au

 

MONA PAVILIONS

Tazmanya’nın başkenti Hobart’ın dışında kalan MONA Pavilions misafirlerine kendilerini ultra-çağdaş bir ortamda bütünüyle modern sanatın içine bırakma imkanı vermekte.

MONA, Eski ve Yeni Sanat Müzesi Avustralya’nın en büyük özel müzesi ve MONA Pavillions’un sahibi David Walsh’ın en parlak fikri olma özelliğine sahip. MONA olarak bilinen bu 8 adet MONA Pavillions Derwent Nehri’ne bakan ve MONA koleksiyonunun sanat çalışmalarını örneklemektedir.

Dört tanesi, 20. yy  Avustralyalı ressamların isimlerinden esinlenilmiştir : Charles Blackman, Brett Whiteley, Sidney Nolan ve Arthur Boyd. Tüm duvarlar ve yaşam alanları sanatla süslenmiştir ve bu 4 ressamın orijinal resimleri her yanı donatmıştır.

Nonda Katsalidis tarafından 2008 senesinde tasarlanan pavillionlar 1960’ların evlerinden esinlenmiştir. Tek ya da çift yatak odalı konaklama, her pavillionun mutfağı, çamaşırhanesi, şarap soğutucusu, kablosuz dokunmatik paneller (klima, aydınlatma, bilgi ve eğlence), WI-FI ve kişisel güvenlik kamerası ve ayrıca Tom Dixon ve Philippe Starck gibi tasarımcıların şık mobilyaları dikkat çekmektedir. Tesiste, spor salonu, sauna ve ısıtmalı sonsuzluk havuzu yer almaktadır.

MONA’daki en etkileyici seçenek; cam ve çelikten yapılmış, 3 katlı sphinx tarzı ve Tazmanyalı tasarımcılar tarafından özel dizayn edilen 2 yatak odalı, geniş yaşam alanlı bir bina olan Roy’dur.

Okaliptus ağaçları arasına saklanmış diğer pavillionlar daha çok kübik tarzda, sanat ve mimarinin içiçe geçtiği modernist hatlar taşımaktadır. Modern, lüks ve keskin çizgileri olan tasarımlarıyla, MONA Pavillionları kendi başlarına sanat’tır.

www.mona.net.au

PEPPERS CRADLE DAĞ EVİ

Muhteşem güzellikteki Alp Dağları’ndaki Peppers Cradle Dağ Evi, birkaç günlük huzur ve sakinlik kaçamağında çalıların arasında doğa yürüyüşleri ve harika manzaralar yakalama olanağı sağlıyor. Dünya Miras Listesi’nde yer alan Cradle Dağı-St Clair Milli Parkı kenarında bulunan tesis ana cazibe noktası ve Dove Gölü’nden çok rahatlıkla seyredilebilir bir konumda. Bu 5 günlük kısa kaçamakta herkese göre birşeyler bulmak mümkün. Yürüyüşlerin birçoğu konaklama tesisinin içinden başlayıp büyülü çalılıkların arasından Alpler’e, kaynak suları ve şelalaere doğru yol alıyor. Cradle Dağ Evi’nde kalmak kişinin kendisine yapacağı en büyük ikram. Çalılıkların arasındaki ahşap kulübeler misafirleri doğayla buluştururken, dışarda serbestçe dolaşan opossumlar, ufak kangurular ve vombatlarla karşılaşma şansını da veriyor. Ana binada, otel tarzı odalarda konaklamak da mümkün fakat siz yine de bir kulübe ayarlamaya çalışın.

Muhakkak not edilmesi gereken restoran kurutulmuş kanguru eti ve yerel mutfaktan değişik örnekler sunarken; daha da rahatlamanıza olanak sağlayacak cafe ve bar da mevcut. Tesis bünyesinde bir bakkal ve hediyelik eşyalar bulabileceğiniz bir mağaza da var. Milli parklar bürosundan da yerel yürüyüşler için öneriler alabilirsiniz. Bu merkez ofisten kanyon geçiş turları, milli park üstünden helikopter uçuşları ve gece karanlıkta düzenlenen doğa yürüyüşleri hakkında bilgi alıp, katılabiliyorsunuz.

Cradle Dağ Evi’ni en öne çıkan servislerinden biri de Waldheim Alpine Spa. Ama tek başına alınacak bir uygulama yeterli olmayacaktır. Tüm deneyimden faydalanmak için Sanctuary’deki terapötik alanda buhar odası, sauna, sıcak su havuzu, soğuk dalış havuzları ve rahatlama yataklarında özel zaman rezerve etmeniz daha doğru olacaktır. Açık havuzda rahatlarken taptaze dağ havasını içinize çekebilmek bir ömür hatırlanacak bir anı olacaktır.

www.cradlemountainlodge.com.au

SAFFIRE FREYCINET

Saffire Freycinet ile Tazmanya’da lüks konaklama çıtasını yükseltmeyi amaçlayan bir tesis. Herşey dahil tesiste gelen misafirlere 20 suit oda ile ayrıcalıklı bir dinginlik havası sunulmakta. Mimari olarak da etkileyici olan yapıda, ana bina dikenli bir vatoz şeklinde tasarlanmış ve misafirleri ilk karşılayan da bu görüntü oluyor. Valet araçlarınızı parketmek üzere anahtarlarınızı alırken, size de şampanya ve muhteşem bir manzara ikram ediyor. Ama ne manzara! – Hazards, Coles Körfezi, Freycinet Milli Parkı. Başka hiçbirine benzemeyen bir lüks kaçışı – her suit oda yeşillikler, deniz ve Hazards manzarasına sahip.

Modern tasarımlı suitler her tür şıklığı ve fazlasını, kullanışlı ve Tazmanya’nın en iyi şarabı, biraları ve atıştırmalıklarının yer aldığı bir mini barı kullanıma sunuyor. Bu tesiste yemekler ayrı bir keyif. Kahvaltı hergün değişen à la carte menüsüyle, öğle yemekleri salatalar ve balık ya da et ızgaralarıyla samimi anlar yaşatıyor. Fakat akşam yemekleri bambaşka. Yerel kaynaklı malzemelerle hazırlanan degüstasyon menüleri ve tartışmasız Avustralya’daki en ayrıcalıklı akşam yemeği deneyimleriyle gerçekten büyük bir şölene dönüşüyor.

Spa kullanımı için, her misafire 40 dakikalık uygulama voucher’ı konaklamalarının bir parçası olarak veriliyor. Spa meraklıları, bu imkanı her zaman daha uzun bir vücut terapisi veya yüksek teknoloji yaşlanma karşıtı yüz bakımıyla değiştiriyor. Daha fazla macera yaşamak için; program dahilindeki kayak, çalılık yürüyüşleri, Tazmanya canavarlarıyla tanışma gibi etkinlikler arasından da seçebilirsiniz. En harikulade olan da İstiridye Çiftliği Turu. Bilgilendirici ve ikonik, istiridye çiftliğinin ortasında istiridye tadımıyla son bulan bu deneyimde; diz boyu sularda, yerel köpüren şaraplar tadıyorsunuz. Hassas hizmet anlayışı ve kişisel dokunuşlarla zenginleşen Saffire Freycinet lüks alanında Avustralya’nın parlayan yıldızlarından birisi konumundadır.

www.saffire-freycinet.com.au

PUMPHOUSE POINT

Pumphouse Point Tazmanya’da tavsiye edilebilecek oteller arasında, St Clair Gölü’nün tam ortasında yer alan ve geçmişte devasa su türbinleri için yerel hidroelektrik planda pompa binası olarak hizmet veren bir binaydı. Uzun yıllar boyunca terk edilmiş kalan bu tarihi sanayi tesisi, Tazmanya’nın el değmemiş Dünya Miras Listesi bölgesinin tam kalbinde butik konaklama hizmeti vermesi için restore edildi.

Sürreal ve dingin tarzı ile, dünyanın en dramatik doğal manzaralarından birine sahip Pumphouse Point, ayrıcalıklı oluşunu büyüklüğü ve konumunu doğal güzelliği ile birleştirmesine borçlu.

Göl yüzeyine yanıyan gölgesi ve göle uzayan 250 metrelik binasıyla bu otel sadece yürüyerek ulaşılabilecek bir noktada olması ile olabildiğince özel bir konaklama vaadediyor. Küçük bir kütüphane, dinlenme alanı ve bar ile rahatlama ve huzurun yansıması neden burada olduğunuzun en güzel cevabını verir nitelikte.

Her odada bulunan kiler, yemek düzenini misafirlerin tercihine bağlı olarak piknik tarzı ve yerel içecekler eşliğinde çok daha rahat bir havada yaşamalarına olanak sağlamaktadır. Yaylada alınacak kahvaltı gecelik konaklama ücretine dahil olup; akşamalrı misafirler isterlerse odalarında sakince yemeklerini alabilirler ya da daha sosyal bir ortam isterlerse de Shorehouse’da oldukça etkileyici sofarların tadını çıkarabilirler.

Bu özel konumdan maksimum yararlanabilmek için, misafirler kapıdan başlayıp iz sürerek doğa yürüyüşleri yapabilir, gölde bot turlarına çıkabilir ya da balık tutabilirler. Daha hızlı macera arayanlar içinse; bisiklete binebilir veya Gordon Nehri ve daha geniş açıyla Cradle Dağı-St Clair Gölü Milli Parkı’nın havadan izleyebilmek için deniz uçağına binebilirler. Ve unutulmaması gerekir ki, Pumphouse Point -ufak kangurular, ekidneler, sansarlar, opossumlar, vombatlar, meşhur Tazmanya canavarı ve çok çeşitli kuş türleri gibi- birçok hayvan dostumuzun da evidir.

www.pumphousepoint.com.au