‘Yaşam Üretmek İçin Vardır’ Gürbüz Doğan Ekşioğlu

Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Ordu’nun Mesudiye ilçesinde doğmuştur. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu ) Grafik Tasarım Bölümünden mezun olduktan sonra 25 yıl Marmara Üniversitesinde çalışmıştır. Şu anda ise 10 yıldır Yeditepe Üniversitesi kadrosunda Yard. Doc. olarak görev yapmaktadır. 27 Kişisel sergi açmış, çok sayıda ulusa ve uluslararası ödül almış, jürilerde görevde bulunmuş, 18 ayrı ülkede çalışmaları yayınlanmıştır. Moda / Kadıköy’de yaşıyor ve atölyesi var…

01

Bir tasarımcı olarak eğitim süreciniz nasıldı? Kendinizi nasıl eğittiniz? En çok kimden öğrendiniz?

Eğitimimde okuduğum okulun, hocalarımın katkısı çok var, o dönemde çok güzel bir kütüphanemiz vardı, kütüphaneye çok giderdim, orada kitaplardan çok fazla sanatçı tanıdım ve etkilendim, çalışmalarımı etkiledi ve geliştirdi, yarışmalara katıldım yıllarca ve iş ürettim, ödüller aldım. Ayrıca farklı disiplinlerle şiir, edebiyat, sanat  ile ilgilendim, yılarca her hafta Cumartesi günü sergileri izledim, grafik ve resim duygusunu işlerimde birleştirmeyi amaçladım ve grafik dışında ressam olarak galerilerde işlerim sergilenmektedir.

İşiniz temelde yeni bir şeyler yaratmak. Kısaca soracak olursam neden yaşamın yaratan, üreten tarafını seçtiniz?

Yaşam üretmek için vardır, üretmeyen insan yaşamıyor demektir, yaratmak değilde yorumlamak diyebiliriz, sanatçı yaşadığı çağın tanıdığıdır, hissettiklerini kendi yorumuyla resim , müzik, edebiyat vs. olarak ortaya koyan kişidir.

79 . 80 SAYFA

Yaptığınız tasarımların fiziksel yansımalarını görebiliyor musunuz? Ve bu fiziksel yansımaları yaratmak adına tasarımlarınızın gerçek hayatta işlerliği noktasında neler yapıyorsunuz? Başka bir açıdan soracak olursam, tasarımlarımıza hayat verme konusunda neler yapmalıyız? İşlerinizde, olmasını dilediğiniz şekilde tasarladığınız gibi yaşamayı önemsiyor musunuz?

Gül bahçesinden çıkan gül kokar, bulunduğumuz ortam ve koşullar ruhumuza siner ve yaşam biçimimizi ortaya koyar, yaptığım işlerin dışında yaşasaydım işlerimde yapamazdım, sanat sahteliği ve taklidi kabul etmez, en önemli şey samimi, sahici olmaktır.

38

İyi işler çıkarmak için sizce sadece yetenek mi gerekir yoksa çok iyi bir eğitim almak şart mıdır?

Başarıda yeteneğin payı azdır, en büyük yetenek çalışma yeteneğidir, buna birde kültür eklenmelidir. Çalışan, hedef koyan her insan başarılı olur, yeterki karşılık beklemeden çalışsın hep.67-gezi-parki-70-50First Things First manifestoları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bunlar gerçek bir manifestonun sahip olması gereken özelliklere sahip mi? Biz bir manifestonun devrimsel, sıradışı ve fiziksel çözümler ortaya koyan nitelikte olması gerektiğini düşünüyoruz. Grafik Tasarım’ın manifestosu sizce nasıl olmalı?

Grafik Tasarım = Görsel iletişim demektir, grafik tasarım kendi başına manifesto oluşturamaz, var olan, ortaya konulmuş manifestonun grafik yöntemle ortaya konup manifestonun kamuoyuna görsel olarak ulaşmasını sağlar.

Yaptığınız işle ilgili her zaman sadık kaldığınız bir felsefe ya da prensibiniz var mı?

Yaptığım işlere sadığımdır, 35 yıl önce yaptıklarım hala tazeliğini korur, işlerimde felsefi söylemler vardır.

223 . 224 SAYFA

En belirgin karakteristik özelliğiniz nedir diye sorsam?

Dürüst olmak ,verdiğim sözde durmak, sorumluluklarıma sadık kalmak ve çalışmak.

Hayatınızı yönlendiren sloganlarınız nelerdir?

Sev karşılık beklemeden çalış._mg_9380-kopya

Son sorumuzda iki şeyin cevabını sizin bakış açınızdan aramaya çalışıyoruz; Sizce başka bir dünya mümkün mü? Eğer mümkün olduğunu düşünüyorsanız bu değişimde tasarım nerede duracak? Toplumun hafızası olarak nitelesek yanılmayacağımızı düşündüğüm tasarım sizce dünyamızın yolculuğunda geçmişten bugüne nerede duruyor?

800 milyar galaksinin olduğu evrende mutlaka başka hayatlarda, dünyalarda vardır, grafik tasarım yaşanılan koşulların ürünüdür, oradaki farklı hayatlar farklı grafik üretime neden olacaktır, yüz sene önce farklı koşularda yaşanıyordu ve o zaman da grafik üretim vardı, ogünki bir grafik ürünü bugün kullansak çok kişi algılayamaz, bugün ki grafik tasarımıda yüz sene sonra kimse algılayamaz, yaşandığımız çağdaki algı biçimi grafik tasarımın şeklini belirler…