Yeni Bir Başlangıç

Pek çoğumuz için 21. yüzyıl hızlı ve öfkelidir. Öyle bir tempoda yaşıyoruz ve çalışıyoruz ki, bazen sınırlarımızı zorlamamız gerekiyor. Git gide zorlaşan bu dünyada boğuşurken, zihnimiz ve bedenimiz genellikle zayıf düşüyor. Kötü beslenme, aşırı gayret, uykusuzluk ve aşırı stres yüzünden kendimizi ihmal ediyoruz. Kısacası dur durak bilmeden çalışıyoruz. Ve pek çoğumuz için bu durum tükenmemize sebep oluyor. Bu bitkinlik hali ve haddinden fazla kapıldığımız işlere “yetişememe” hissi ciddi sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Peki o halde zihnimizi ve vücudumuzu nasıl dengede tutabiliriz? Öncelikle dinlenmek çok önemlidir, ancak genelde kendimizi ödüllendirsek bile eski adetlerimizden vazgeçemeyebiliyoruz. Daha sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak ve gündelik hayatın dağıttığı dikkatimizi toparlamak için bazen yardım almamız gerekebiliyor.

İşte tam da bu yüzden detoks ve “sağlık turizmi” dünyada en çok gelişen seyahat türü olmaya başladı. New York merkezli bir grup olan Küresel Sağlık Enstitüsüne göre, bu sektör 2017 yılında bütün küresel turizmden %50 oranda daha hızlı büyüyecektir.     Peki günlük yaşamımıza nüfuz eden toksinlerden kurtulmanın faydaları nedir?     Uzun vadeli bir fark yaratması için bir insan zihnini ve bedenini arındırma konusunda ne kadar ileri gitmelidir? Uzmanlar, bir insanın yaşamını değiştirmesi ve daha merkezde bir hayat tarzı geliştirmesi için sekiz güne ihtiyacı olduğunu söylüyor. Periyodik olarak arınmak ve perhiz yapmak vücudu canlandırır ve vücudun iyileşerek yenilenmesine olanak tanır.

 YOGA AMBARI, BALİ

Ubud Bali’deki Yoga Ambarı’nın Arınma & Detoks biriminde kaldığınız süre boyunca meyve suyu programına dahil oluyor ve hiç katı yiyecek yemiyorsunuz.  Arınmak için pek çok yöntem olsa da, sindirim yolunun tamamen toksinlerden arındırılması buradaki anahtar yol. Bu programda şuna inanılıyor; sindirim sistemi vücudunuzun merkezidir ve eğer sindirim sistemi kirlenirse dokular, organlar, kan ve hücreler de dahil olmak üzere her bir bileşen kirlenir. Eğer zamanınız kısıtlıysa, “kısa bir meyve suyu” veya Üç Günlük Temel Arınma programı dahilinde kolon hidroterapisi seansına katılabilir ve perhizinizin etkilerini güçlendirebilirsiniz. Eğer bu programın etkisini merak ediyorsanız, uzmanların görüşü şu yönde; bu program baş ağrısı, yorgunluk, hassasiyet, şişkinlik/gaz, deri hastalıkları, kabızlık ve kötü nefes kokusu gibi pek çok sorunun çözümü olabilir. Yoga Ambarı’nda, üç kez arıtılmış ılık su ile Kolon Hidroterapisinde Woods Çekim Yöntemi kullanılıyor. Enerji veren yoga derslerinin yanı sıra, uzak kızılötesi seansları da (ki bu seanslar normal saunalardaki nemi kaldıramayanlar için idealdir) bu rejimin bir parçasıdır. Daha yoğun ve programlı bir seans tercih ederseniz, Yedi Günlük Detoks programı sizin için uygun olabilir; bu program dahilinde ise kolonik çalışmalar, yoga dersleri, Bali ve Şaman usulü iyileştirme seremonileri, meditasyon ve size yol gösterecek günlük eğitim seminerleri bulunuyor.

www.theyogabarn.com

THE SANCTUARY THAILAND, KO PHANGHAN

Hayatınızdaki büyük değişiklikler ile başa çıkarken yeni bir başlangıç yapmak ve temiz bir sayfa açmak için Sanctuary Thailand’ta yoğun detoks programı size çok iyi gelecektir. Burada son derece kapsamlı detoks programları sunuluyor, ama içlerinde en iyisi 10.5 günlük Uzman Arınma programı. Bu program dahilinde detoks ve beslenme uygulaması için bitkisel takviyeler ve pisilyum kullanılıyor ve bentonit çamuru günde dört kez uygulanıyor. Bentonit çamuru soğurucu özelliği ile biliniyor; yanı sıra ağır metalleri, ilaçları ve diğer toksinleri vücuttan arındırıyor.

Menüde ayrıca organik kahve terapileri bulunuyor; kolonik bir uygulama olan bu terapi ide karaciğeri çalıştırıyor, ağrıları azaltıyor ve toksinlerin vücuttan atılma sürecini hızlandırıyor. Ayrıca tam prebiyotik yenileme programı da mevcut – tüm bu terapiler restoranlardan ve dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak huzurlu bir alanda gerçekleşiyor.

Buhar odası da detoks programları içinde önemli bir yere sahip. Buhar odasında, saunada veya terleme odalarında ter atmanın amacı detoks süreini hızlandırarak diğer semptomları azaltmaktır. Toksinleri vücuttan atmanın en iyi yolu terleyerek cildinizden atmaktır. Detoks programına katılmadan önce evde daha düzgün bir yemek programı yapmanız şiddetle tavsiye edilir; çünkü bu program sisteminizi sarsabilir. www.thesanctuarythailand.com

THE CHATEAU SPA & ORGANIC WELLNESS RESORT, KUALA LUMPUR

Kuaka Lumpur’da bulunan Chateau Spa & Organic Wellness Oteli’nde sıkı bir detoks programından geçiyor olsanız bile vücudunuzu besleyici organik yiyeceklerle doyuracaksınız. Burada düzenli olarak beslenmenin önemli olduğuna inanılıyor. Görevli doktorumuz kemik yoğunluğu ve vücut kompozisyonu cihazları ile misafirleri profesyonel bir beslenme kontrolünden geçirecek ve misafirler günlük fitness ve yoga programlarına katılabilecek. www.thechateau.com.my

THE FARM AT SAN BENITO, FİLİPİNLER

“Herkesin detoksa ihtiyacı vardır!” Bu Filipinler’deki Farm at San Benito’nun mottosu. Burada uygulanan program tıbbi olarak yönlendirilen bir perhiz programı ile kolonu, karaciğeri ve böbrekleri arındırmaya yöneliktir; programın amacı ise sindirim sistemini dinlendirmek, peeling ve sarma uygulamaları ile toksinleri deriden arındırmak ve lenf sistemini temizlemektir. Her bir misafirimiz için sağlık kontrolünü takiben özel bir günlük program hazırlanır. The Farm programına katılanlar detoksun fiziksel etkilerini hissettikten sonra, zihni arındıracak olan yoga, pranayama, tai chi ve meditasyon gibi programlara başlanır. İlk beş gün sıvı perhizinden sonra hafif bir detoks diyeti sizi bekliyor olacak. www.thefarmatsanbenito.com

THANYAPURA SPORTS HOTEL PHUKET TAYLAND

Phuket’te yer alan Thanyapura Sports Hotel’de detoks programı ile birlikte yaşam koçluğu ve fitness aktiviteleri bir arada gerçekleşiyor. Buradaki detoks programı size en uygun yoğunluk seviyesinde olan ve ihtiyaçlarınıza göre düzenlenen bir diyet sunuyor. Abdominal masaj uygulamaları ile birlikte detoks sürecini destekleyen masaj terapileri de program dahilindedir. Özellikle abdominal masajın tercih edilme sebebi ise bu bölgede hayati organların yer alması ve bu bölgedeki dengesizliklerin fiziksel kırgınlığa sebep olmasıdır.

Süreci hızlandırmak ve vücudunuzu toksinlerden tamamen arındırmak için şu terapiler de uygulanıyor. Detoks ayak banyosu toksinleri azaltır ve ağır metallerin arındırılmasını sağlar; aynı zamanda da kan akışını ve metabolizmayı harekete geçirir. Programda ışın tedavisi de bulunuyor; karaciğerin ve kanın toksinlerden arındırılmasını hedefleyen bu tedavide hafif bir lazer tekniği uygulanıyor. Metabolizmayı geliştirmek, vücuttan toksinleri arındırmak ve immün sistemini güçlendirmek için lenfatik drenaj masajı öneriliyor. www.thanyapura.com İşin özü, detoks demek sizin için en uygun olan bütünsel yaklaşımı bulmak demektir. Kendi ihtiyaçlarınıza ve kaygılarınıza göre özel olarak düzenlenen pek çok uygulama, terapi ve tedavi programı mevcuttur. Eğer mevcut yaşam tarzınız sizi yoruyorsa, belki de zihninizi, bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirme vakti gelmiştir.