YENİDEN BAĞLANTIYA GEÇMEK İÇİN BİR YER

‘Wellness’ terimi bugünlerde sağlıklı yaşam seçeneklerini yansıtan bir çatı olarak kullanılıyor. Son derece revaçta olan wellbeing konsepti ile daha iyi bir versiyonunuzu ortaya çıkaracak bir yolculuk sözü veren inzivalar her yere yarılmış olsa da bu seçeneklerin çoğu özünde anlamdan çok estetik kaygı barındıran şekil odaklı alternatifleri. Kamalaya’yı şık mimari ve lüks terapilere sahip diğer resortlardan ayıran şey ise zihin, beden ve ruha getirdiği bütünsel yaklaşım. Kapsayıcı Optimal Fitness programının son hali Aralık 2015’te şekillendi. Birebir egzersizlerin dışında kişisel mentörlük ve beslenme danışmanlığı programın altı dolu yaklaşımını işaret ediyor. Hedef yalnızca fitness açısından gelişme sağlayıp sizi ideal ölçülere yaklaştırmak değil içsel anlamda da well-being sağlayarak rahatlama teknikleriyle de farkındalığınızı yükseltmek. Sallanan palmiye ağaçları ve rüya gibi esen rüzgarla süslü bu yer daha iyiye giden bir yolda için yardıma ihtiyacı olanların aradıklarını bulduğu yer. En önemlisi ise buradaki program kişiye özel hazırlanıyor. Atletik kabiliyetlerinizin önemi olmaksızın ihtiyaçlarınıza tam uyan bir programla yola çııkıyorsunuz. Örneğin, ayırabileceğiniz zamana göre yedi güne yayılması gereken program daha yoğun şekilde altı güne sıkıştırılıp isteğe göre on güne yayılabiliyor..lower_pool1. GÜN

İlk olarak bir hemşire kilo, boy ve tansiyon değerlerinizi Bioimpedance analizinizle vücut kompozisyonunuz elektronik olarak ölçülmeden hemen önce kaydediyor. Bu ölçümlerdeki efor testleri sırasında normal değerlerde terleyip yorulmak sağlık ve dayanıklılık gösterirken anormal değerler yaşlanma ve hastalık belirtisi. Bazal metabolizma değerleri, vücut-kütle endeksi gibi bilgiler de hücresel yenilenmeniz konusunda detaylı bilgiler alınmasını sağlıyor. Ziyaretim süresince benimle ilgilenecek uzman olan Amel ile yapılan konsültasyona sıra geliyor. Yaşam tarzım, sağlığım konusundaki düşüncelerim ve ziyaretim hakkında belirlerdiğim hedeflerden konuşuyoruz. Hücresel sağlığın anahtar elementleri olan faz açısı ölçümleri ile hastalık ve vücut kapasitesi hakkında öngörülerde bulunulabiliyor. Vücutta depolanan enerjinin miktarı ve etkenliği de programı şekillendirmek için gereken bilgiler arasında. Benim faz açımın istenenden biraz düşük olması dikkat etmemiz gereken ilk basamağı işaret ediyor. Belki de bu inzivaya düşündüğümden daha çok ihtiyacım vardır.

Bir sonraki işlem ise bütünsel fitness değerlendirmesi ki muhteşem kişisel antrenörüm Boy esnekliğimi, bir dakika içinde kaç şınav ve mekik çekebildiğimi test ediyor. Bir bisiklet turundan sonraki dinleme süremin ölçülmesiyle birlikte canlanmak, yağ yakmak ve çok teknolojik görünen bazı fitness ekipmanlarının nasıl kullanılacağını öğrenmeyi içeren eylem planı şekilleniyor.Garden Pool Superior Suite 03İlk antrenman seansı koşu bandı ile ısınma, sağlık topu ile squad, biseps, dumbell tekrarları, triceps çalışması ve direnç bantlarıyla birlikte yoğun Swissball çalışması içeriyor. Bütün bunları bir esneme seansı ve infrared saunada 30 dakika takip ediyor. Bu işlem kramp ve ağrıları giderirken, kan dolaşımı, metabolik hız, detoksifikasyon ve bağışıklığı gidermeye yarıyor. Kaybedilen mineralleri telafi etmek için ise öncesinde ve sonrasında birer içecek ikram ediliyor.

Cep telefonlarından ayrılmayı çok zor bulanlar için yarım saatlik sauna televizyonların olmadığı, Wireless internet bağlantısının ise misafirleri kendileriyle bağlantı kurmak konusunda teşvik etmek için günde yalnızca bir saat verildiği Kamalaya’daki yaşam tarzına alışmak için iyi bir başlangıç. İtiraf etmeliyim ki beni en çok şaşırtan şey kendi kendime olmaktan ne kadar keyif aldığımı farketmek oldu. Sabırla altından kalktığım egzersizin sonunda Asya’nın enerji prensiplerini aromaterapi ile buluşturan doksan dakikalık Vital Essence Oil Massage ile şımartılmak ise günün en harika deneyimi oldu.

2. GÜN

Bu sabahın kişisel egzersiz seansı cross trainer ısınması ve daha yüksek ağırlıkların kullanıldığı omuz-göğüs odaklı dumbbell egzersizleri ile başladı. Hemen arkasından bir saatlik reformer Pilates seansı ise dayanıklılığı arttırmak için doğru kas gruplarını yavaş fakat sağlam bir konsantrasyonla çalıştırdı.

Öğleden sonra rahatlatıcı küçük göletin yanında gerçekleşen yoga sınıfı ise son derece özel ve rahatlatıcıydı. Ann ile gerçekleşen seans, programın fiziksel, mental ve spiritüel dengelenme yaklaşımının bir yansıması. Nefes ve postür egzersizlerine odaklandığımız bu seansta Ann’in azmi ve kendisi gibi bütünsel sağlığa yoğunlaşmış meslektaşları hakkındaki seans hatırlamaya değer anlardan biriydi.

Akşama doğru biraz vites düşürürken günlük infrared saunayı Asya usulü bir ayak masajı takip etti. Bazı organlarla bağlantılı spesifik noktalara basınç uygulanarak sinir uçlarının uyarıldığı bu masaj iyi bir gece uykusu için vücudumu oldukça rahatlattı. Kore akupunktur tekniklerinin bir el masajı ise enerji kanallarını açan ve gerginliği atan etkisini anında gösterdi. Bir başarı gün daha! Kamalaya’daki yaşama alışmak çok kısa sürebiliyor.kamalaya yoga293. GÜN

Beslenme konsültasyonumda Amel yeme alışkanlıklarından ve haftalık egzersizimi tamamlayacak rejimi nasıl doğru şekilde uygulayacağımdan bahsetti.

Bana besin destekleri, temiz protein ve sağlıklı yağlar tüketmemi tavsiye ederken seyahat etmenin hormonları ve uyku düzenini nasıl etkileyebileceğini de anlattı. Bunları aklımda tutarken chia tohumu ekmeği, badem ve fındık sütü ve çavdar pankekleriyle hazırlanmış sağlıklı kahvaltıma hücum ediyorum. Detoks yaparken misafirler menüde ayrılmış kısımdan istedikleri yemekleri seçebilirken büfe de bulunan ‘detox-friendly’ işarekti yiyecekler de fitness planları için protein yüklü besin ihtiyacımı da karşılayan seçenekler barındırıyor.

Menüdeki iki kısımdan tadımlar yaptıktan sonra detoks seçeneklerinin de diğerleri kadar lezzetli olduğunu farkettim. Mung fasülyesinden yapılmış Tayland usulü makarna ve pesto sosu, ayçiçeği tohumlarıyla gelen hindistan cevizi kreması çok lezzetli sunumlarda ayrıca bir akupunktur ve Geleneksel Çin Tıbbı uzmanı. Yani tam bir bilgi hazinesi.

Karina bana kendisi ve kocası John’un Kamalaya’da hayata geçirdikleri ‘Mavi Okyanus Stratejisi’nden bahsediyor. Rekabete dikkat etmeden tamamen dünyaya kendi markalarını pazarlamaya odaklanmaları zaman içinde harika sonuçlar vermiş. Himalaya’da kadim kültür ve spiritüel akımların arasında geçen yılların ardından bu bilgi zenginliği burayı taklit edilemez bir yer yapıyor. “Tıpkı bir ressamın çizimi, bir heykeltraşın taşı şekillendirmesi ya da bir şefin yemeğini hazırlaması gibi bu içten gelen bir şey. Tamamen otantik ve özgün bir şey çıkartmak için gerçekten içinize bakıp orada olan şeyi ifade etmeniz gerekir,” diyor. Detox Garden SaladBenim burayla ilgili feedbacklerimle de ilgilenen Karina misafirlerin önerilerine son derece açık. Yağ oranımın normalin biraz üzerinde çıktığını öğrendiğinde ise “Şekeri seviyor musun?” diye soruyor. Yakalandım. Tatlı seven yanım üstesinden gelmek zorunda olduğum bir bağımlılığım. “Bağımlı yapma kuvveti Kokain’den daha fazla” diyor bana. Onu endişelendiren şeyin yağ değil karbonhidratların sebep olabileceği iltihaplanma olduğunu söylüyor. Gerçekçiliği elden bırakmadan bana son derece uygulanabilir bir tavsiye olarak tatlılarımın yalnızca yarısını yememi öğütlüyor. Konunun uzmanından aldığım bu tavsiye saunaya doğru giderken zihnimde tatlıya yeni bir yaklaşım olarak yer ediniyor.

Zihnin de en az vücut kadar beslendiği bu yerde, eskiden bir bankacı olup sonraları bir rahip olan mentörüm Rajesh Ramani ile bir saat geçiriyoruz.

Bu seans kişisel hedeflerimi etkileyen olumsuzlukları belirlemek açısından harika bir fırsat. Karar alma aşaması, itici kuvvetler ve güdülerim üzerine odaklanırken herhangi bir şeye başlarken kendime sormam gereken sorulardan da bahsediyoruz. Bana olgunlaşmanın ve topluma katkı sağlamanın kişisel doyuma giden yollar olduğunu söylüyor.

Son derece motive olmuş hissederken kişisel egzersizlerimde üçüncü raundun vakti geliyor. Herbiri diğeriyle bağlantılı gym ekipmanlarıyla vakit geçirmeye başlamam gerekiyor. Bir saatlik egzersiz sonunda bir saatlik esneme, onun ardından ise matın üzerinde gym, Tay masajı ve yogayı birleştiren hareketlerle kas gerginliğini azaltıp esnekliğimi arttıracak yine bir saatlik bir çalışma var. Hepsi muhteşem Tayland Körfezi’nde günbatımını eşliğinde yapılıyor. Keşke bütün egzersizler böyle olsa.kamalaya-lifestyle164. GÜN

Daha az fiziksel efor gerektiren aktiviteler diğer taraflardan daha fazla özen de gerektirebiliyor. Rajesh ile gerçekleşen pranayama seansında nefes almak hakkında öğreneceğim ne kadar çok şey olduğunu görüyorum. Uzun süre oturmak ve uyumakta çektiğim güçlüklerden bahsedince rahatlayabilmem için bana iki günlük egzersiz öğretiyor. Öğreniyorum ki normal nefes alış şeklimiz haricinde nefes üzerinde alınacak çok yol var. Bir ömür boyu ustalaşmak gerekebiliyor. Daha sonra ujjavi nefesini deniyorum. Hemen biraz daha sakinleştim. Rajesh’in neden bu sabah günün başlangıcına hazırlanırken telaş yapmamam gerektiğini şimdi anlıyorum.

Sıradaki teknik ise nadi shodhana; burun nefesine arındırıcı ve sinir sistemini güçlendirici bir alternatif. Rajesh’in ofisinden ayrılırken bana “Biraz daha yavaş yürümeyi dene. Hızlı yürüdüğünü önceden de gördüm, yavaş yürümek sana daha iyi gelecektir,” diyor. Ofisten ayrılırken bir yandan her adımıma dikkat ederek yürüyor, bir yandan günün geri kalanındaki planlarımı kafamdan geçiriyor bir yandan da Kamalaya’nın telaşlanıp aceleyle hareket edilecek bir yer olmadığını düşünüyorum.

Rajesh’e her boş anımda dikkat dağıtıcı bir unsura kafamın takıldığını ve bu yüzden saunanın programımda beni en çok zorlayan şey olduğunu söylediğimde bana rahip olarak günde yalnızca üç bardaklı su ile günlerini karanlık bir odada geçirdiği zamanları anlatıyor. Pekâlâ Rajesh, sen kazandın. Bu sohbet bazı şeylere bakışımı gerçekten değiştirdi. Sauna seansında ise vakit geçirmek için yanıma bir kitap alma lüksüm oldu. Böylece zaman çabucak geçti.

Bu sabah öğrendiğim nefes teknikleri sayesinde Pilates için ihtiyacım olan canlılığa ve son egzersizlerin gerektirdiği dayanıklılığa sahibim. Klack ile olan seansta ağırlık, squat, barfiks, Swissball gibi fonksiyonel egzersizlere yoğunlaşıyoruz. Seansın sonrasında bana nazik bir şekilde her egzersiz sonunda esnemeye mümkün olan en fazla zamanı ayırmam gerektiğini söylüyor. Tahmin ediyorum ki böyle bir çalışma şekli bütün gym meraklılarını imrendirecektir. Hâlâ doksan dakikalık geleneksel Tay masajına girecek olmak bu güzel günü tamamlamak için en harika yol. Vücudun basınç noktalarına uygulanan teknikler ve germe hareketleri beni canlandırırken kan dolaşımımı da hızlandırıyor. Masaj bittiğinde yürürken neredeyse bir bulutun üzerinde süzülüyorum.Sea View Suite5. GÜN

Rajesh ile biraraya gelmek buradaki günlerime başlama şeklim oldu neredeyse. Yine düşünülecek çok önemli şeylere dikkat çeken Rajesh ile kendimizle bağlantı üzerinden ileriye bakmayı konuştuk. Karar almanın kendi yaşam felsefemi oluşturma konusundaki etkileri, olgunlaşmak, doyum, yapıcı bir insan olmak gibi konular hakkında havada kalan fikirlerim onun söylediği her sözle biraz daha yerli yerine oturdu. Onun kişisel felsefesi olan “yaşamak” bana kendi felsefemi oluşturmada ilham verdi.

Rajesh bana herkesin aynı olduğunu hatırlatıyor. Hepimiz insani bağlantılara ihtiyaç duyuyoruz ve değer yargılarımız bu şekilde çalışıyor. En güçlü görünenlerimiz bile bağ kurmak konusunda bazı ihtiyaçlara sahip oluyor. Eski bir çocukluk arkadaşı ona ulaştığında ne kadar heyecanlandığını anlatıyor yıllar önce okuldaki arkadaşlıklarını hatırlarken. Beni sevdiklerimle haftada birkaç gün geçirip dikkat dağıtıcı etkiler olmadan ve gerçekten onların duygularını hissederek vakit geçirmem için teşvik ediyor.

Bugünün sauna seansı su gibi akıp geçiyor. Kitaba gömülmüşken saate bakmayı unutuyorum. Rajesh’in hikayesi mi beni güçlendirdi yoksa ısıya alışmaya mı başladım bilmiyorum ama iki türlü de zihnimdeki yeni durumu çok sevdim. Son kişisel egzersiz seansımızda Boy daha kontrollü nefes aldığımı farkediyor ve daha fazla ağırlıkla daha fazla tekrar yapmamı öneriyor.

Boy beni öğleden sonra suda yapacağımız egzersizin biraz yorucu geçeceğine dair uyarıyor. Daha önce yaptıklarımızdan daha zoru ne olabilir ki diye düşünmeden edemiyorum. Fakat öğrendiğim bir şey varsa o da egzersizde işlerin hiçbir zaman kolay olmayacağı. Antrenmanda koçum haklı çıkıyor. Bir havuzun içinde koşmaya çalışmak, su altında zıplamak, ağırlıkları bacaklarım arasında dengede tutmaya çalışırken kollarımla ilerlemek gibi uygulamalar gerçekten inanılmaz yorucuydu. Soğuk su içinde terlemediğim için çok efor sarfetmemişim gibi görünse de sudan her tarafım kırışmış halde çıktığımda inanılmaz bir kahkaha attık.

Bugünün masajı bitkisel karışımlar içeriyor. Vücuttaki enerji kanallarını açıp zihni sakinleştiren bu bitkisel özler zorlu antrenmandan sonra oldukça rahatlatıcı. Bugün masajdan sonra soyunma odasında tanıştığım Hong Kong’dan gelen bir hanımefendiye yemekte katılıyorum. Üst düzey bir moda yöneticisi olan hanım bana üzerindeki profesyonel baskının ilişkisini nasıl etkilediğinden bahsediyor. Yaşadığımız yerde bir yabancıyla çabucak hayatımızdaki önemli şeyler hakkında konuşmaya başlamanın ne kadar garip olacağını fakat buradaki topluluk hissiyle her şeyin ne kadar doğal geldiğinden bahsettik. Birbirimize hikayelerimizi anlatırken eve döndükten sonra da buluşmak için sözleştik. Rajesh’in bu sabahki tavsiyesini düşünerek gülümsüyorum. İnsanlarla temas etmek gerçekten de her şeyin özü.Leela Steam Room6. GÜN

Sonrasında hedeflerim hakkında biraz konuştuğumuz Bowie ile özel yoga seansıyla başladığım son günün her dakikası değerli. Güçlenme odak noktamız oluyor. Gülüşü bulaşıcı olsa da işinde aslında son derece ciddi. Dirsek yürüyüşleri yaparken vakit geçiyor. Her duruşa düzeltmeleri ve detaylı açıklamalarıyla eşlik ediyor. Temel bilgilerimi güçlendiren bazı tavsiyeleri ufkumu genişletiyor.

Şimdi ilk günden bugüne aradaki farkı ölçme vakti. Başlamadan önce programın etkisi hakkında fikir sahibi olsam da birkaç kilo verdiğimi ve bütün o squatların işe yaradığını görmek harika. Kendimi daha güçlü hissediyorum ama hepsinden önemlisi daha dengeli ve huzurluyum.

Kamalaya’da masajsız geçen bir gün henüz tamamlanmamıştır. Vücuttaki 107 özel noktaya odaklanan Marma noktasal masajı çok uyumlu ve canlandırıcı. Bu masajın hem dingin hem de enerjik etkisi burada geçirdiğim bütün zamanın özeti gibi. Pastoral bir havası olan spanın etrafı keyif dolu. Bu da bu mabedin kalbini, ruhunu ve içindeki sıcak insanları simgeliyor gibi.

Burası misafirlerin birbirlerine gülümseyip, yemek sırasında yan masalarla sohbet ettiğini gördüğüm tek resort. Yalnız başına gelenler bile birden kendilerini hiç de yabancısı olmadıkları bir atmosferde bulabilir. Kamalaya’daki herkes bir tatilden daha fazlasını, zihinlerini açan bu yolculuğun bir kendi kendini keşif macerası olmasını istiyor. En sonunda fiziksel olarak tam bir inatçı keçiye dönüşsem de bu inziva aslında çok daha fazlasıydı. Gerçek wellnessın yani biraz yavaşlamak, ayakları yere basmak ve amaçlara odaklanmanın tadını buranın sağlığa yaklaşımıyla aldım diyebilirim. Buraya insanı değiştiren bir yer demek biraz hafif kalır; bu yeni bir yaşam tarzı demek