İyi Fotoğraf, Anlam İfade Edendir

Altuğ Galip, Londra’da dünyaya gelmiş. İlk ve orta öğrenimini Kıbrıs’ta tamamlamış ve yüksek öğrenimi için Ankara’ya gelmiş ve ODTÜ’de okumuş. 20 sene kadar Kıbrıs’ta özel sektörde çalışmış. Kendi tabiriyle; halen “sosyal medya işleri” ile uğraşıyor. Galip ile fotoğrafçılık üzerine yaptığımız söyleşide daha yakından tanımaya çalıştık. Bakın; fotoğraf onun için ne demekmiş…

İyi fotoğraf tanımını nasıl yaparsınız?

Fotoğrafın iyisi her ne kadar kendini belli etse de, ben göreceli olduğuna inanıyorum. Düzgün pozlanmış her fotoğraf kaliteli olabilir fakat anlam ifade etmesi çok farklı bir olaydır.

Yüklemiş olduğunuz instagram fotoğraflarınızda hangi filtreleri kullanıyorsunuz?

Ben genelde hudson ya da valencia yı tercih ederim.

 Bir fotoğrafı iyi olarak adlandırılması için hangi unsurların olması gerekiyor?

Düzgün değerlerde pozlanması gereklidir, patlamamış olması ve odağın net olması şarttır.

Popülerlik için kendinizden taviz verdiğiniz noktalar oluyor mu?

Instagram ve fotoğrafçılık aynı gibi gözükse de tamamıyla zıtlar. Çok beğeni alan bir instagram fotoğrafının herhangi bir yarışmada dereceye giremeyeceği gibi bunun tam tersi ödül alan bir yarışma fotoğrafı da Instagram’da en az beğeniyi alabilir. Bunu canlı yaşamış birisi olarak, ben kendi adıma Instagram’da paylaştığım fotoğrafların daha fazla populist olmasına dikkat ediyorum.

Genelde insanlar nasıl fotoğraflar beğeniyor? Bu anlamda baktığınızda Türk ve yabancı Instagram kullanıcıları arasında bir fark var mı?

Genelde kullanıcılar olmak istedikleri yerlerin, onlara huzur veren, tebessüm etmelerini sağlayan fotoğrafları beğeniyorlar. Ayrıca daha önceden gitmiş oldukları yerlerin fotoğrafını da beğeniyorlar.

Daha çok beğeni alan işlerin üzerine mi gidiyorsunuz yoksa deneysel işler de çıkartıyor musunuz?

Her ikisini de deniyorum ama genelde bu ortamda deneysel işler pek tutmuyor. 

Sizi diğer Instagram kullanıcılarından ayıran nokta nedir? Sadece çok iyi fotoğraf çekmeniz mi yoksa başka etkenler de var mı?

Ben kendimin çok iyi bir fotoğrafçı olduğumu düşünmüyorum. Her gün kendimi geliştirici denemeler yaparak geliştirmeye çalışıyorum. Benim tarzım biraz renkli. Kimisinin hoşuna gitmese de beni böyle tanıdıkları için tarzımı değiştirmiyorum. Zaten yapı olarak da hep pozitif düşündüğüm için siyah-beyaz fotoğraf hiç paylaşmadım.

Günümüz dünyasında para kazanmanın yeni yolları icat edilmişken; 1 milyon kişinin sizi takip ettiği platformu paraya çevirdiniz mi ya da çevirmeyi düşünüyor musunuz?

İster istemez teklifler geliyor. Ben seyahat etmeyi sevdiğimden dolayı daha fazla turizmle ilgili projelere sıcak baktım. Gelen teklifleri değerlendirip ona göre karar veriyorum.

 Instagram zaten kişisel bir sergi alanı gibi. Buna rağmen ilerleyen zamanda bildiğimiz, klasik anlamda bir sergi açmayı düşünüyor musunuz? Aslında, gelecekte bu anlamda neler yapmayı, bu durumu nereye evriltmeyi düşünüyorsunuz?

Şu an için böyle bir çalışmam, zamansızlıktan dolayı yok. İlerleyen zamanlarda herkes gibi bende eserleri bir araya toplayıp bunu bir sergiyle bütünleştirmeyi isterim.