Oje Nasıl Sürülür? En Kolay 7 Sürme Tekniği

oje nasıl sürülür

Artık “Nasıl taşırmadan oje sürerim?” diye dert etmene gerek kalmadı, ” Oje nasıl sürülür? “ sorusunu yanıtlıyoruz!

Taşırmadan oje sürmek kolay gibi görünse de manikür ve pedikürün en zor kısımlarından biri. Kusursuz oje sürmek her zaman mümkün olmuyor. Bazen taşırıyoruz, bazen ojemiz dalgalı görünüyor veya fırça izi belli oluyor. Bu gibi sorunlar küçük görünse de bütün moralimizi alt üst etmeye yeterli oluyor.

Şimdi kusursuz ve göz alıcı eller için nasıl oje sürmen gerektiğini anlatıyoruz. Bu kolay oje sürme teknikleri dikkatlice uygulayarak harika bir manikür elde edebilirsin. Hazırsan oje sürme derslerine başlıyoruz.

1. Adım: Tırnaklarını hazırla

Nails GIF - Find & Share on GIPHY

Ojenin tırnaklarında kusursuz görünmesini istiyorsan öncelikle tırnaklarının üst yüzeyini süngerli törpülerle törpülemelisin. Bu adım sayesinde hem oje bazı hem de ojen tırnağında daha pürüzsüz görünecek. Tırnaklarının uçlarını da metal törpü ile törpüleyebilir tarzına göre küt veya sivri şekillendirebilirsin.

Tırnaklarını törpülerken el yapına ve süreceğin renklere uygun stiller seçmeni öneriyoruz. Tırnak yapın uzunsa badem şeklinde törpülenen tırnaklar sana çok yakışacaktır. Kısa tırnaklar ise küt tırnak modellerini tercih edebilir.

2. Adım: Mutlaka baz kullan

Oje sürmeye başlamadan önce mutlaka bir baz uygulamalısın.

Oje bazı nedir?: Ojeden önce tırnağına sürdüğün şeffaf renkli besleyici ojeye baz oje deniyor. Baz ojeler, tırnağın ile oje arasında duvar görevi görerek ojenin tırnak sağlığını etkilememesini sağlıyor.

Oje bazı sürmek ojenin tırnaklarında daha uzun süre kalmasına yardımcı olacak. Tırnak bazlarının içindeki minik silikon parçaları ojen ve tırnağın arasında koruyucu görev görecektir. Böylece ojelerin tırnağında uzun süre kalsa dahi ojeni çıkardıktan sonra tırnakların sararmadan kusursuz görünecektir.

Kırmızı ojeni çıkardıktan sonra tırnakların kıpkırmızı görünüyorsa bu sorunu oje bazı kullanarak çözebilirsin.

3. Adım: Oje nasıl sürülür?

Oje sürerken en çok dikkat etmen gereken nokta: Sakin olmak! 

Kolay oje sürmek için, ojeni fırçaya alırken ne çok dolu ne de çok az almalısın. Yeterli miktarda ojeni tırnağının tam ortasından sürmeye başla ve bu noktada “Yine taşıracağım!” düşüncelerini kafandan sil. Ne kadar sakin bir şekilde sürersen, taşırma ihtimalin o kadar az olacak. Toplamda 3 fırça uygulamasında bütün tırnağına eşit miktarda oje sürdüğüne emin olmalısın.

Eğer french oje yapacaksan, tırnağının sadece uç kısmına beyaz oje sürmeli, geri kalanına tırnak parlatıcısı uygulamalısın.

Ojeyi serin bir yerde, örneğin buzdolabında saklamak, ojenin yapısının bozulmasına ve macunlaşmasına engel olacak. Bir de sürdüğün ojenin bayat olmamasına dikkat edersen, bu işi kolayca kıvıracağına eminiz!

4. Adım: Ojeyi nerede sürmeli?

Ojeyi süreceğin ortam çok önemlidir. Eğer ojeni çok sıcak bir yerde sürersen ojenin ikinci katını sürmekte zorlanırsın. Anında kuruyan ve ağdalaşan oje yapış yapış bir kıvama gelir. Sıcakta oje sürmek, ojenin zor kurumasına ve pütürlü görünmesine neden olacaktır.

Rüzgarlı bir balkon veya cam kenarında da oje sürmemelisin. Oje sürerken mutlaka kuru ve serin bir yerde olmalısın. Odanda, cam kenarından uzak bir noktada oje sürerek en kusursuz sonucu alabilirsin. Eğer dışarda oje sürmek zorunda kaldıysan ne kadar hızlı oje sürersen o kadar güzel bir sonuç alacaksın.

5. Adım: İkinci kat sürmeli mi?

Nails GIF - Find & Share on GIPHY

Oje renginin daha opak görünmesini istiyorsan iki kat oje uygulayabilirsin. Özellikle nude tonlarda iki kat sürmeni öneriyoruz. Ten rengine göre nude oje rengini öğrenmek istersen bu yazımıza bakabilirsin.

İkinci katı da tıpkı birinci katı uyguladığın gibi dipten uca doğru sürmelisin. Ojenin birinci katının kuruduğuna emin olduktan sonra ikinci katı sürmelisin, böylece pürüzsüz bir görünüm elde edeceksin.

6. Adım: Koruyucu baz kullan

Ojenin parlak ve canlı görünmesi için mutlaka koruyucu kat uygulamalısın.

Kusursuz ve göz alıcı manikür için mutlaka şeffaf koruyucu ojeni son kat olarak uygula. Böylece ojen hem uzun süre dayanacak hem de parlaklığı gözlerini kamaştıracak!

7. Adım: Ojenin kurumasını bekle

Zoe Kravitz Nails GIF - Find & Share on GIPHY

Son olarak dikkat etmen gereken diğer nokta da bir süre ellerini hiç kullanmamak! Bu yüzden oje sürmeye başlamadan önce yapman gereken her şeyi yapıp, ojelerini sonra sürmelisin! Ojeni kuruturken klasik yöntem olan elllerini sallamayı ve tırnaklarını üflemeyi unutma.

O kadar özenerek ve TAŞIRMADAN sürdüğün ojelerinin bozulmasını istemezsin! 🙂