Deniz ve Güneşten Yıpranan Saçlara Özel 10 Doğal Bakım Maskesi

kurban bayramı

Yaz geldi mi hazırlıklar başlar. Sadece tatil planı mı? Plajda ne giyileceğinden tutun da saçın nasıl olacağına kadar her şeyi düşünürüz. Hal böyle olunca da tatil öncesinde tepeden tırnağa hazırlık yaparız.

Tüm yıl heyecanla beklediğimiz tatilin etkilerini saçımızda da görmek isteriz. Mesela daha kısa kestirir veya rengini birkaç ton açarız. Kuafördeki işlemlerle zarar gören saçlar, deniz ve güneşe de maruz kalınca iyice güçsüzleşir, zayıflar, matlaşır.

Yaz coşkusu bitip de gerçeklerle yüzleşmeye başladığımız şu günlerde saçlarınız için üzülmeyin. Yıpranan saçlar için bakım maskeleriyle saçlarınızı onarabilir, güçlendirebilirsiniz. Eskisi gibi canlı ve parlak saçlara kavuşmak için saç maskelerinden size uygun olanını seçin ve uygulayın.

İşin sırrı: Doğal malzemeler

Doğanın sunduğu her şey aslında bir çeşit iksir. Hepsi de farklı sorunların ayrı ayrı çözümleri. Tek yapmanız gereken sorununuza göre doğru malzemeleri bulup kullanmak. Örneğin kahvaltıda severek tükettiğimiz yumurta, yemeğin yanında kaşık kaşık yediğimiz yoğurt, zeytinyağı, avokado ve dahasının aslında saç ve cilt için birer sağlık kaynağı olduğunu biliyor muydunuz?

Evinizdeki ürünlerle saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Ancak bu maskeleri yapmadan önce bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Böylece uygulamalarınızdan daha iyi sonuç elde edebilirsiniz. Neymiş onlar birlikte bakalım.

Bunlara Dikkat
-Bakım kürlerinden saç tipinize uygun olanlarını seçin.
-Bakımları her zaman temiz saça uygulayın.
-Maskeyi tek sefer uygulayarak ancak geçici sonuç alabilirsiniz. Etkili ve kalıcı sonuçlar için düzenli olarak uygulama yapmaya devam edin.
-Saçlarınızı sıcak suyla ve sık yıkamaktan kaçının.
-Bakım kürünü uyguladıktan sonra bekleme süresi için saçlarınıza bone veya havlu sarın.
-Maske yaptığınız günlerde maşa, fön gibi uygulamalardan kaçının.
-Daha etkili sonuç için doğal veya organik malzemeler kullanmaya özen gösterin.
-Sağlıklı saçların bir sırrı da doğru beslenme ve bol su içmektir. Yeterli ve düzgün beslenirken bol su içmeyi de unutmayın.

Önemli noktaları da öğrendikten sonra saç maskelerine geçelim mi? Hadi o zaman, başlıyoruz.

Neredeyse mucize: Yumurta + zeytinyağı maskesi

Kuru ve cansız saçlar için yumurta ve zeytinyağı mükemmel ikili. Çünkü yumurta, içeriğindeki protein ve minerallerle saç diplerini beslerken, zeytinyağı da saçları nemlendirir, kepeği azaltır ve saçların beslenmesini sağlar.

Nasıl yapılır: Zeytinyağı ve yumurtayı bir kapta karıştırın. Saçınıza karışımı masaj yaparak uygulayıp bir bone, streç film veya havlu ile kapatın. 1 saat kadar bu şekilde beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın.

Adeta doğal nemlendirici: Yoğurt + bal + elma sirkesi

Güneş ve deniz suyu yüzünden kuruyan saçlar cansızlaşır, mat ve sönük görünür. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken ilk şey, saçlarınızın nemini arttıracak bakımlar yapmaktır. Bunun için zeytinyağından yararlanacağınız gibi baldan da yararlanabilirsiniz.

Nasıl yapılır: 3 yemek kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 çorba kaşığı balı bir kapta karıştırın ve saçınıza masaj yaparak uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın.

Saç kırıklarını engeller: Avokado yağı + badem yağı + zeytinyağı

Zeytinyağı saç için nasıl önemliyse, avokado yağı ve badem yağı da öyle değerli. Zeytinyağı saçı besler, nemlendirir. Avokado yağı da tıpkı zeytinyağı gibi nemlendirici özelliğe sahip olduğundan kuru saçlar için kullanılır. Badem yağı ise saçların güçlenmesini sağlarken aynı zamanda saçların çoğalmasına da yardımcı olur. İşte bu harika üçlü saçlarınızı besleyecek, güçlendirecek, eski gücüne kavuşturacak.

Nasıl yapılır: Tek seferlik bir karışım hazırlayacağınız için saçınıza göre göz kararı ölçüler kullanabilirsiniz. Aynı oranlarda üç malzemeyi karıştırın ve saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Bu maskeyi saçınızda birkaç saat bekletin ve ardından saçlarınızı yıkayın.

Daha yumuşak ve parlak saçlar: Muz + Hindistan cevizi yağı + zeytinyağı + bal

 

Saç bakım maskelerinde zeytinyağı, bal gibi malzemelerin kullanılması çok yaygındır ancak muza pek rastlanmaz. Halbuki muz, müthiş bir potasyum ve antioksidan kaynağıdır. Vücudumuz kadar saçlarımız için de pek çok yararları olan muz ile hazırlayacağınız bakım kürü, saçlarınızın daha yumuşak, daha güçlü ve parlak olmasını sağlayacak.

Nasıl yapılır: 1 adet muzu ezin, 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı balı ekleyerek karıştırın. Eğer karışım çok katı olursa çok az daha zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı saç diplerinize masaj yaparak sürün ve 1 saate kadar bekletin. Ardından saçlarınızı yıkayın.

Derinlemesine temizlik ve parlaklık: Limon suyu + elma sirkesi + su

Saçlar da tıpkı vücudumuz gibi kirlenir, kirlendikçe cansızlaşır, güçsüzleşir. Sadece şampuan ise çoğu zaman temizlemeye yetmez. Derinlemesine gerçek bir temizlik için özel bir bakım yapmanız gerekir. Bunun için de illa pahalı bakım ürünleri almanıza gerek yok. En etkilisi, en doğalı.

Nasıl yapılır: 1 fincan limon suyunu (gerçek limon suyu, konsantre değil) yarım fincan su ve yarım fincan elma sirkesiyle karıştırın. Uygulama için iki yönteminiz var; birincisi karışımı saçlarınıza hafifçe dökerek masaj yapar gibi uygulamak, ikincisi ise karışım dolu kovaya saçlarınızı sokarak 5 dakika kadar bu şekilde beklemek. Sonrasında saçlarınızı normal yıkayın.

Mis kokulu ve nemlendirici: Çilek + Hindistan cevizi yağı + bal

Saçlar kurudu, güçsüzleşti derken artık harekete geçme zamanı geldi. Güneşlenmek, denize girmek elbette çok güzel ama sağlığımıza dikkat edersek. Saç sağlığının da genel vücut sağlığının bir parçası olduğunu unutmadan, yazın yıpratıcı etkilerini tamamen silmek için harika bir maskemiz var. Besleyici olduğu kadar da mis kokulu.

Nasıl yapılır: 5-6 adet çileği yıkayın, saplarını koparın ve püre kıvamına gelene kadar ezin. İçerisine 1’er yemek kaşığı hindistan cevizi yağı (yoksa zeytinyağı) ve bal ekleyin. Karışımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. 1 saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı normal yıkayın.

Azalan saçlara birebir: Sarımsak + zeytinyağı

Araştırıp öğrendikçe doğanın bize sunduğu mucizelere daha çok hayran oluyoruz. Mesela sarımsak. Doğal leziz katkısının yanında doğal antibiyotik olan sarımsağın aslında mükemmel bir saç çıkarıcı olduğunu biliyor muydunuz? İçeriğindeki C, B1 ve B6 vitaminleri kolajen oluşumunu arttırır, yıpranan saçları onarır, zayıf alanlarda saçın tekrar çıkmasını sağlar. Muhteşem değil mi? Hadi o zaman.

Nasıl yapılır: Bu noktada yapabileceğiniz iki uygulama var. İlki en az 4-5 diş sarımsağı havanda dövdükten sonra saç diplerinize uygulamak ve bu şekilde 1 saat kadar bekleyip ardından zeytinyağını da ellerinizle masaj yaparak saç diplerinize yedirip 1 saat daha beklemek.

İkincisi ise saçlarınızın uzunluğuna ve gürlüğüne göre miktarı ayarlayabilirsiniz ancak daha sonrasında da kullanmak için kürü fazla miktarda hazırlamanızı tavsiye ederiz. Bu yüzden 250 gr doğal zeytinyağını havanda ezilmiş 8-10 diş sarımsakla karıştırın, ağzını sıkıca kapatıp karanlık ve serin bir yerde 1 hafta kadar dinlendirin. Sonrasında kullanacağınız kadarını alıp saç diplerinize masaj yaparak uygulayın ve 1-2 saat bekleyin. Karışımdan alırken sarımsaklardan da almayı unutmayın. Her iki yöntemde de doğal, saf zeytinyağı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bol vitaminli, besleyici: Mayonez

Mayonezi saça sürmek kulağa pek hoş gelmiyor, kabul edelim. Ancak hemen reddetmeden mayonezin içeriğine bir bakın; yoğurt, sirke, limon, yumurta yani saça yararlı olan her şey var! Peki bu kadar zengin içeriğe sahip olan mayonezle neden bakım yapmayalım, değil mi ama? Her bir malzemeyle tek tek bakım yapmaktansa alın size tek kişilik dev kadro.

Nasıl yapılır: Burada tek ihtiyacınız olan mayonez. Elbette marketrafından bir tane kapıp hemen uygulamaya geçebilirsiniz ancak bizim tavsiyemiz, ev yapımı mayonez kullanmanız. Katkısız, doğal malzemelerle hazırlanan mayonezden daha etkili sonuç alırsınız. Mayonez tarifi ile mayonezinizi yaptıktan sonra karışımı saçınıza uygulayın. Eğer saçlarınız çok kuruysa içine biraz daha zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Saçınızı bone ya da havluyla sarın. Karışımı saçınızda 1 saate yakın bekletin ve ardından şampuanla birkaç kez yıkayın.

Tarifini de verelim: Ev yapımı mayonez tarifi

Kuru saçlara daha fazla hacim: Avokado + zeytinyağı + bal

Bakım yapmak için illa bir sürü harcama yapmaya gerek yok. Kahvaltı hazırlarken ayıracağınız bir iki malzeme, meyve reyonundan alacağınız avokadoyla bile harika bir bakım yapabilirsiniz. Üstelik doğal malzemeler kullandığınız için daha hızlı ve daha etkili sonuç almanız da olası. Avokadoyla hep guacamole mi yapacağız? Biraz da saçlarımızı şımartalım.

Nasıl yapılır: Bir adet avokadoyu iyice ezerek püre haline getirdikten sonra içine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı bal ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra saç diplerinize masaj yaparak karışımı uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın.

Yağlı saçlara arındırıcı: Elma sirkesi + kekik + tuz + su

Kuru saçlara, yıpranmış saçlara maskeler önerdik ama elbette yağlı saçları da unutmadık. Yağlı saçlara sahip olanlar, saçlarının hacimsiz ve güçsüz görüntüsünden şikayetçidir en çok. Saçlar hemen yağdan parlar, yapışır ve kötü görünür. Ancak bu görüntüyle yaşamak zorunda değilsiniz çünkü formülü burada.

Nasıl yapılır: 1 çay bardağı elma sirkesini 1 çorba kaşığı kekik suyu, 1,5 su bardağı su ve 1 çay kaşığı tuz ile karıştırın. Karışımı saç diplerinize masaj yaparak yedirdikten sonra havlu ile saçlarınızı sararak 2 saat bekletin. Sonrasında saçlarınıza normal yıkama yapın.

Yemek.com