Top 10 Temmuz Festivalleri

top 10 temmuz festivalleri

KUŞADASI GENÇLİK FESTİVALİ 2018

Geçtiğimiz yıl 90 bin müzikseveri buluşturarak gelenekselleştiğini kanıtlayan ve büyük ilgi gören Kuşadası Gençlik Festivali, 3. yılında 11-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında yine Davutlar Bölgesi Sevgi Plajı’nda düzenlenecek. Umut Kuzey’in öncülüğünde Milyon Yapım’ın organize ettiği  ‘her zaman iyi müzik’ sloganıyla yola çıkan festival, Türkiye’nin en önemli sanatçılarını buluşturacak.  Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Kuşadası Belediyesi işbirliği ile % 100 müzik sloganıyla misafirlerine unutulmaz anlar yaşatacak olan festival, Kral tv ve  Milyon TV ekranlarında da canlı olarak izlenebilecek. Ege bölgesinin tek büyük festivali olma niteliğinde olan bu şölene çevre illerden de gençlerin yoğun ilgisi bekleniyor.

GREENİFY 2018

Geçtiğimiz yıl ilki Iyeoka, Can Gox, Adamlar ve Evrencan Gündüz’ün performanslarıyla, KüçükÇiftlik Bahçe konseptinin yemyeşil doğasında ve yaklaşık 2500 kişilik bir katılımla gerçekleşen Greenify, dopdolu içeriğiyle ikinci kez 16 Temmuz’da yine KüçükÇiftlik Bahçe’de. Biletleri satışa çıktığı hafta DorockXL’da tükenen Greenify 2018, yoğun talep üzerine KüçükÇiftlik Bahçe’ye taşındı. The White Buffalo Greenify2018 İçin ilk kez İstanbul’da. Sons Of Anarchy dizisinin soundtrackleri ile tanıdığımız ve derin sesine kapıldığımız The White Buffalo, yılların eskitemediği Behzat Ç dizisini Haram Geceler ile taçlandırarak daha geniş kitlelere müziğini sevdiren Pilli Bebek ve Kaybedenler Kulübü’nün soundtrackleri ile akıllarda yer eden Can Gox’un performanslarının yanı sıra DJ Nikki Wild’in açılışını yapacağı Greenify 2018 yaz ortasında İstanbullu müzikseverlere konsepti ve müzikleri ile nefes aldıracak.

%100 MUSIC PRESENTS ELECTRONICA FESTİVAL ISTANBUL 2018

 

Türkiye’nin en büyük elektronik müzik buluşması Electronica Festival, 15 yıldır biriktirdiğimiz tüm anılara yenisini eklemek için 28-29 Temmuz tarihlerinde Kafes’te… “2 gün boyunca elektronik müziğin en iyi ve en yenileriyle dans ettirecek %100 Music presents Electronica Festival Istanbul 2018’in ayrıntıları çok yakında Electronica Festival ve FG 93.7 sosyal medya hesapları ile FG 93.7 frekansı ve fgdigital.tv’de.  Her yıl 2 ayrı şehre uzanan Electronica Festival, bu yıl 28-29 Temmuz İstanbul buluşmasının ardından 22-23 Ağustos’ta Çeşme’de.”

KÜRESEL BULUŞMA

Tüm Küresel Buluşmalar’ın dikkat çekiciliği arasında kendinizi non-trance/hard house/electro house sıralamaları arasında öncelik sırasına göre bir arama yaparken bulabilrsiniz. O zaman, biz sizin işinizi kolaylaştıralım. İki günden ilki akşamında (Cuma), 50.000 kişi kapasiteli etkinlik Loco Dice, Steve Lawler ve Marco Carola hep birlikte eğlendirecekler ve Faithless, 2ManyDJs, Sasha ve Steve Angello’ya karşı katılımcıların tüm ilgisini toplamaya çalışacaklar. Carl Cox, FWD>>& Rinseve Bedrock da, Booka Shade ve Dubfire da Caspa and Joker ile birlikte, ve ayrıca James Zabiela ve Joris Voorn ile Diggers Cumartesi akşamınızı düzenliyor olacaklar. Küresel Buluşmalar’ın önceki dokuz etkinliği gösteriyor ki, bu festival tam bir çılgınlık, dibine kadar eğlence için Shakespeare’in Stratford-upon-Avon topraklarında yer alan en uygun mekan.

TOMORROWLAND

Tomorrowland deneyimini özetlemenin en iyi yolu, geçen seneki etkinliğin görsellerine şöyle bir göz atmakla olacak. Açık yemyeşil alanlar, gülümseyen yüzler, şömine ateşleri ve çok sayıda insan.. Fotoğraf karelerine bakarak da uzun süreli devam eden Belçika partisinin ardında yer alan ekibin görsel sunumlara oldukça vurgu yaptığı görülebilmekte; dolayısıyla De Schorre civarında dolanırken, yüzünü garip şekillere sokan bir cüce cin veya gulyabani gördüğünüzde şaşırmayın. Müzikal anlamda konuşacak olursak da; buradaki seçenekler çok çeşitli. Cumartesi size, kuvvetli techno’dan (Jeff Mills, Robert Hood, Ben Klock, Marcel Dettmann), İngiliz basso müziğinden (Roska, Zomby, James Blake), büyük isimlerden (Joris Voorn, Richie Hawtin); drum & bass’e (Grooverider, Friction) varana kadar herşeyi sunuyor. Pazar günü de aynı şekilde hiç de özensiz gözükmüyor. Bu gün de, Michael Mayer, Gui Boratto ve Robag Wruhme Kompakt bir sahnenin başını çekerken, Josh Wink, Loco Dice ve Sneak vs Derrick Carter da aynısını Ovum için gerçekleştiriyor olacak.

MONEGROS

Monegros Çöl Festivali 2010? Şu sayılara biraz göz atalım: 40,000 kişi, 16. sene, beş sahne. Etkileyici. Ve sıralama da hiç de fena sayılmaz. Listenin en tepesinde yer alanlar; Avustralyalı drum & bas’çıları Pendulum, ama bizi en çok merak ettiren ele avuca sığmayan rapçiler, Busta Rhymes oldu kibaşı çeken 2ManyDJs ve Laurent Garnier ile başa baş ilgi çekiyorlar. Herşeyin nasıl olacağını hep beraber göreceğiz. Techno tarafında ise; Luciano, Mathew Jonson, Paul Ritch ve Marco Carola vs Loco Dicehayranlarına daha sakin performanslar sergilerken, Dave Clarke, Jeff Mills, Richie Hawtin, Ben Sims ve Adam Beyer herkesi alaşağı edecek gibi görünüyor. Kaçış temalı bu etkinlik, Madrid ve Barcelona’ya eşit mesafede yer alan, Huesca yöresinde gerçekleşmekte. Bu yüzden gelirken, çöl şapkanızı, çöle uygun gözlüklerinizi ve çöl çoraplarınızı yanınızda getirmeyi unutmayın.

ÇIKIŞ FESTİVALİ

Herkesi aynı anda memnun edemeyeceğimiz kuralının aksini ispat eder nitelikte olan Çıkış (Exit) Festivaliyeni bir şaşırtıcı listeyle, neden Avrupa’nın en büyük yaz etkinliklerinden birisi olduğunu gözler önüne serdi. Gerçek rakamlara göre, Mika and The Chemical Brothers beklenen 200.000 katılımcının bu Orta Çağ kalesi içinde konumlanan alana gelmesini sağlarken; Faith No More ve Suicidal Tendencies ise bolca kafa sallamanıza neden olacak. Elektronik müzik dinlemek isteyenler için, dans alanı Crookers, Boys Noize ve Erol Alkan ile yüksek oktanlı bir başlangıç yapacak. Ve Perşembe günü de, Ovum’un 15. yılını kutlayan Josh Wink ile devam edecek. Cuma ise, Ricardo Villalobos sahnede olurken, Pazar günü ise Pendulum ve Chemical Brothers’ın sarsıcı performansıyla festivalin kapanışı gerçekleşmiş olacak.

10 GÜN İZİN

Dayanıklılık testi mi? Yoksa özenli bir seçim mi? Her ne olursa olsun, Ghent’in 10 Gün izin (10 Days Off) Festivalibirbirini takip eden 10 gün için hummalı bir hazırlıkla başlıyor. Ve bu sene 16.’sı düzenlenen festivalde etkinlikler genellikle Gentse Feesten’in bir parçası niteliğinde olup Ghent bölgesine yayılan 3 ayrı festivali de kapsamakta. Ve bu sayede Avrupa’da kendi türünde düzenlene en büyük festival olma özelliğine sahip bulunmakta. Her güne ait programın ve akışın tüm detayları henüz ilan edilmemiş olmakla birlikte, ilk dalga duyuruların en az geçtiğimiz senelerdeki kadar ses getirmesi bekleniyor. Techno zemininden değişiklikler göstermeye devam etmekle birlikte, katılımcılar İngiliz bass müzik tınıları (Joy Orbison, Benga), progressive progressive (John Digweed, Guy Gerber), electro (Fagget Fairys, Felix Da Housecat) ve Amerikan house müzik (Kerri Chandler) duymaya da şimdiden hazırlıklı olmalılar. Bu esnada, 2000 And One, Efdemin ve Thomas Brinkmann ise halen daha geleneksel tarzı temsil etmeye devam edecekler.

ERİ

Bu sene 21.’si düzenlenecek olan Eri!(Melt!) festivali endişesiz sıkıntısız ve genç bir katılımcı kitlesini hedefleyen ve orkestralarla ritmler arasında eksiksiz uyum yakalayan bir festival olma niteliğini taşımakta. Kıyamet sonrası dönemlerdeki kömür madeni, Ferropolis’te veBerlin’in birkaç saat dışında yer alan bu mekan, festivale hafızalardan kolay çıkmayacak bir zemin hazırlamakta ve gelenlere günü bütünüyle yaşamak, çadır kazıkları çakmak ve 3 günlük bir rahatlamam yaşamak üzere bu mekanda kalma imkanı sunuyor. Delphic ve The XX indie tarzdaki parçalarını vitrine çıkarırken; Four Tet, Mala and Bonaparte’ın yanısıra bu sefer de Jamie XX ile Selektor Sahnesi’nde Modeselektor küratörlüğünde ikinci bir solo performans sergiliyorlar. Booka Shade tarafından abumun en öne çıkan house ve techno parçaları, Carl Craig & Mike Banks’in folklorik Detroit kombinasyonları, ve Ostgut ailesinin yolculuğu da ayrıca sunuluyor olacak.

BAHÇE FESTİVALİ

Bu yıl da, Bahçe Festivali Temmuz ayının birbirini takip eden 2 haftasonunda devam ediyor olacak. Ve yine tarz olarak birbirlerine yakın DJ’leri, canlı etkinlikler ve clubber’larla tablo gibi güzellikte bir Hırvat köyü olan Petrcane’da biraraya getiriyor olacak. Yaymak üzere geldikleri müzik, bolca house ve disco olurken, mekanın karşı konulamaz güzellikteki bol güneş ışığı altında sürecek. Performanslar ana sahnenin karşısında bulunan -Tiki Bar ve Barbarella’s isimli kuru alanlarda- gerçekleşirken; bir yandan da deniz matineleri de (veya Argonaughty Tekne Partileri) gün boyu iki defa yelken açacak. Her ne kadar bu festival çok devasa isimleri getirmek konusuna odaklı olmasa da, yine de katılımcılar, aralarında 2020 Soundsystem, Hercules & Love Affair, Dixon, Metro Area’s Darshan Jesrani ve Henrik Schwarz gibi isimlerin de yer aldığı birçok ismi birarada görmekten memnuniyet duyacaklardır. Geçtiğimiz senelerdeki okyanus macerasının ardından, RA Petrcane’a gelmeye karşı koyamamıştı mesela ve başka bir sene d Berliners Sebo K ve Seth Troxler çapa atmak için bizimle birlikte olmuşlardı.

FREEROTATION

Eski bir atasözünün de dediği gibi, bozulmadıysa düzeltmeye uğraşma. Ve bu tam da Galler’in bu en önde gelen elektronik müzik festivali, Freerotation için de geçerli olan durum. Freerotation’daaralarında Move D, Soulphiction, Lakuti, Shackleton ve Portable’ın da bulunduğu grup ve müzisyenler kaçıncı senedir, 19. yüzyıldan kalan bu misafirhanede biraraya geliyorlar. Daha önceki senelerdeki misafirler ise house, techno ve dubstep türlerinin temsilcileri olan Sven Weisemann, Pigon (Efdemin ve RNDM ile birlikte), Ramadanman, Kowton, XDB, Wbeeza ve Andy Stott idi, ki katılımcılar bu isimleri yanında birçok taze yüzü de festivalde görecek olmaktan memnuniyet duyacaklar. DJ Bone ve Jus-Ed Amerika için birlikte bayrak sallayacaklarken, Juju & Jordash İngiltere adına ikinci kez festivalde olacaklar. Mike Dehnert ve Tama Sumo ise Berlin’in techno ve house tınılarını çalmak üzere katılacaklar. Freerotation yıldan yıla, haftasonu müzik festivalleri arasında en iyilerden biri olma özelliğini kazandı. Dolayısıyla halen üyelerinden birini sizi de davet etmeleri için ikna edememişseniz (zira biletler sadece Freerotation üyeleri aracılığıyla satın alınabiliyor), biraz daha zorlamanızda fayda var deriz..