ASLINDA TAMAMEN BİR YANILTMACADIR FOTOĞRAF ” LEVENT KOPUZ “

Biraz kendinizden bahseder misiniz?

1986 İstanbul doğumluyum. Üniversite’den Jeofizik Mühendisi olarak mezun oldum fakat bu mesleği hiç yapmadım. Tutkum olan fotoğrafa 2006 yılında hobby olarak başlayıp, sonraki senelerde bunu ticari olarak yapmaya devam ettim. Şimdi, sanatsal açıdan fotoğraf serileri üretip, moda sektörü üzerine ekibim ile fotoğraf ve video çekimleri yapıyoruz.

Sizin fotoğrafçılık hikâyeniz nasıl başladı?

Mimari fotoğraflar çekiyordum 2006 yıllarında. Sonra başka konulara yöneldim. Çocukken de hobby olarak elimde kamera ile dolaşıyordum tabii ki.

Fotoğrafın genel bir tanımını, niçin önemli olduğunu ve fotoğraftan ne anlamamız gerektiğini kısaca anlatır mısınız?

Fotoğraf sinemanın alt türevidir bence. Etkili bir ifade biçimi olması önemli kılıyor kendisini. Her şeyden önce görsel algının gelişimi için bir araç olarak düşünebiliriz fotoğrafı.

Bir fotoğrafı iyi olarak adlandırılması için hangi unsurların olması gerekiyor?

Derdini ( konusunu ) açıkça ve kafa karışıklığı yaratmadan anlatması lazım. Grafik ya da derin teknik unsurlar sonra gelir.

Sizin değişik çalışmalarınızı izleyebileceğimiz kaynaklar nelerdir?

Web sitem’den ya da Facebook, Instagram ortamlarından çalışmalarım takip edilebilir.

Fotoğraf çekmenin felsefi arka planı var mıdır, varsa öz olarak nedir? Yani fotoğraf çekerken, sanatsal boyutu dışında sizi düşündüren, fotoğrafa bakanların düşünmesini istediğiniz bir boyut söz konusu oluyor mu?

Aslında tamamen bir yanıltmacadır fotoğraf. Gerçek sahnenin hiç bir zaman gerçeğini vermez elde edilen kare. Hayatın içindeki ¨fotoğraf ¨ diyebileceğimiz sahneleri keşfetmelerine yardımcı olmalarını düşündürmek gibi bir hedefim olabilir.

[metaslider id=4362]

Popülerlik için kendinizden taviz verdiğiniz noktalar oluyor mu?

Bazı zamanlar, bulunman gereken yerlerde bulunman gerekiyor. Buna tam bir taviz vermek demek yerine ayak uydurmak diyebiliriz.

Fotoğrafları nasıl çekiyorsunuz? Düşündüğünüz kareyi yakalamak için neler yapıyorsunuz?

Öncelikle hayatın içinde iyi bir gözlemci olmak gerekiyor. Ve görsel açıdan beslenmek. En son ise teknik olarak donanıma sahip olmak. Gözlem ve beslenme sonucu ortaya çıkan imgeleri dışarıya aktarabilecek kadar teknik alt yapıya sahip olmak gerekli. Süreç bu şekilde.

Takip ettiğiniz ya da beğendiğiniz fotoğraf sanatçıları kimlerdir?

Mert&Marcus, Russell James, Annie Leibovitz.

Kimlerle çalışıyorsunuz? En çok size haz veren fotoğraf çekimleri neler oluyor?

Moda sektöründeki büyük markalar ve dergiler ile çalışıyorum. Gerçek bir hikayesi olan çekimler daha gerçek hazlar veriyor sanırım.

Fotoğraf sanatında ilerlemek isteyen arkadaşlarımıza ne önerirsiniz?

Hangi konuları çekmek istdiklerine karar verdikten sonra, dünyada daha önce bu konuda neler yapılmış araştırsınlar. Sonra yeni neler katabilirler bunu düşünsünler ve hedeflerine odaklanıp durmadan pratik yapsınlar. Kıyasıya eleştirsinler kendilerini. Like’lara aldanmasınlar. Fotoğraflarını baskı alsınlar. Mevzuyu hissetmelerinde yardımcı olur baskı almak.