İSTANBUL TEZATLAR ve SÜRPRİZLER ŞEHRİ

,0,:

Barış Hasan Bedir 1975 İstanbul doğumlu. Kendisi gezgin, serbest muhabir ve fotoğraf sanatçısı. Fotoğrafa olan ilgisi; çocukluk yıllarında TRT’de büyük bir merak ve hayranlıkla izlediği belgesellerle başlamış. Lise sonrasında edindiği fotoğraf makinesi ve üniversitede başlayan fotoğraf macerası muhabirlik ve fotoğraf editörlüğü ile devam etmiş. Şimdilerde instagram’da popüler fotoğrafçılar arasında yer alan Barış Hasan Bedir ile günümüzde fotoğrafçılığın geldiği noktayı ve fotoğrafa bakış açısını konuştuk.

Daha çok nasıl fotoğraflar çekiyorsunuz? Doğa fotoğrafçılığı mı, portre mi, sokak fotoğrafçılığı mı?

Ağırlıklı olarak gezi fotoğrafı, sokak fotoğrafçılığı, otomobil ve aktüel çekimler yapıyorum. Özellikle instagramda sokak fotoğraflarının yaygın olduğunu görüyoruz.

Sokak fotoğrafçılığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Gündelik hayatta hangi kareler ilginizi çekiyor?

Instagramla birlikte sokak fotoğrafçılığı dediğimiz; anı yakalama gittikçe popülerleşti. Gündelik hayatın içinde muhabir refleksiyle ‘an’ı kovalayan sokak fotoğrafçıları artık her yerde karşımızda. Burada önemli olan hayatın ve insanların ruhunu yakalayabilmek ve yansıtabilmektir. Hikayesi olan kareler ya da hikaye yazmama araç olacak kareler ilgimi çekiyor.baris hasan bedir (15)Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte fotoğrafçı popülasyonunda artış yaşıyoruz. Filtreleri doğru kullanan herkes düşündükleri kadar iyi fotoğraflar ortaya koyabiliyor mu sizce?

Burada önemli olan fotoğrafik bir değer taşıması yani kompozisyonla birlikte ne anlattığınız ve nasıl anlattığınızdır. Filtre en son noktadır. Doğru filtrelerle fotoğrafınızı sadece daha güzel hale getirebiliyorsunuz. İyi fotoğraf yapmıyorsunuz.

Instagram’da barishasanbedir hesabınızda ciddi bir takipçi sayınız var; yaklaşık 250 bin kişi kadar. Bu kadar takipçi sayısı olanlar instagramı gelir kaynağı olarak görüyorlar. Siz de bu yollarla para kazanıyor musunuz?

Instagram’da barishasanbedir hesabım hızla büyüyor. Belli bir rakamın üstüne geldiğiniz zaman dikkat çekiyorsunuz ve reklam almaya başlıyorsunuz. Ben de aralıklı olarak sayfamın içeriğini bozmadan  reklam alıyorum.baris hasan bedir (1)Markalar artık sosyal medyayı bir reklam mecrası olarak görmeye başladılar değil mi?

Kesinlikle. Toplumun büyük bir kesimi sosyal medya üzerinden iletişim halinde ve markalar da burada görünerek daha çok insana ulaşmaya başladılar.

Açmış olduğunuz bir sergi var mı ya da açmayı düşünüyor musunuz?

Üniversite zamanı fotoğraf gösterilerim ve karma sergilerim oldu. Profesyonel bakanlar içinse; Instagram da artık bir nevi sergi alanı gibi. Çoğunlukla buradan paylaşıyorum.

Bir fotoğrafçı gözüyle en çok kimin kadrajını beğeniyorsunuz?

Fotoğrafın bana göre en iyisi olan Henri Cartier Bresson’u çok severim. Bizden ise Ara Güler, İzzet Keribar, Gültekin Çizgen beğendiklerim.

yayla 05

İstanbul sizin fotoğraflarınızda ne kadar etkili? Bir fotoğraf sanatçısının gözünden İstanbul’un hangi noktaları sizi daha çok cezbediyor.

Bir İstanbullu olarak şehrimi fotoğraflamayı çok seviyorum. Birçok yerini fotoğrafladım ve hala da çekiyorum. Tarihi dokusunun olduğu yerler, zamana direnen ilçeleri ve Anadolu Yakası’nın kuzey tarafları beni cazbediyor.

İstanbul, saray ve plaza tezatlığının birarada yaşadığı bir metropol. Bu karşıtlık sizi besliyor mu?

İstanbul tezatlar ve sürprizler şehri. Buradan elbet beslenirsiniz ve tezatlığın olduğu bir yerden bolca da hikaye çıkar.

Özellikle fotoğrafçıların yoğun olarak çekmek istedikleri yer Balat. Bu konuda ki ısrarla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Bence tamamen doku ve tezatlıkla alakalı. Biraz da şeffaflık ve samimiyet. Ara sokaklarında zamanın gerisinden gelen bir havası ve dokusu var.

En büyük fotoğraf klişesi nedir?

İyi makine, iyi fotoğraf çeker klişesi. Burada Ara Güler’in sözüyle bitireyim “En iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan en iyi romanı yazardı”.