Mehmet Turgut

mehmet turgut

Mehmet Turgut 21 Temmuz 1977 Ankara doğumlu. Uzun yıllar teorik fotoğrafçılık, baskı teknikleri, boyama, kara kalem ve fotoğraf işleme üzerine çalışmalar yapmış. İlerleyen zaman içerisinde kendisini Kurgusal Fotoğraflar üretmeye ve çekmeye adamış.

Dedesi Mehmet Turgut’un mesleği olan fotoğrafçılığın O’nun kaderini belirlemesi şaşırtıcı değil aslında… O’nun ailesinde fotoğraf çekmeyi bilmeyen yok gibi. Fotoğrafçı olan babası ne okursanız okuyun, hangi mesleği yaparsanız yapın fotoğrafçılık cebinizdeki altın bileziğiniz olsun, aç kalmazsınız desturlarıyla yetiştirmiş Mehmet Turgut ve kardeşlerini. Tabii Mehmet Turgut fotoğrafçılığı profesyonelleştirerek hayatının tam ortasına oturtturmuş. Bugün çoğu ünlünün fotoğraflarını O çekiyor. O’nun imzasını taşıyan kareler hemen fark ediliyor. Neredeyse her yaptığı iş konuşuluyor. Gerçekleştirdiği sayısız sergi, gösteri, söyleşi ve etkinlik bulunuyor. AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği), FSK ( Fotoğraf Sanatı Kurumu / Ankara), TFSF Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu üyesi.  Yurtiçi ve yurtdışından almış olduğu birçok ödülü var.

Şu sıralar çıkarmakta olduğu “46” isimli dergisi ile gündemde. Hayata geçirmek üzere olduğu bir kitabı var. Farklı bakış açısıyla anları dondurup, o anı yansıtan her karede ya bizi şaşırtıyor ya da hayran bırakıyor. Herkes her işi yapıyor ama bizce Mehmet Turgut fotoğrafçılığı hakkıyla yapıyor.

ALMIŞ OLDUĞU ÖDÜLLER
*Avusturya Super Circuit “EMOTIONS – HUMAN RELATIONS” dalında Altın Madalya
*Fotoğraf Dergisi Ulusal Fotoğraf Yarışması İkincilik Ödülü
*Photographic Society of America PSA-Goldmedal / MP – Altın Madalya
*Avusturya Super Circuit “COLOUR PRINTS GENERAL” dalında Bronz Madalya
*Avusturya Super Circuit “PORTRAIT” dalında Altın Madalya Avusturya Super Circuit “EMOTIONS – *HUMAN RELATIONS” dalında Altın Madalya
*Balcan Photography Contest “Mask and Faces” dalında Gümüş Madalya ve Onur Ödülü
*Vizon Show “Kadın ve Renk” Fotoğraf Yarışması Birincilik Ödülü
*T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Fotoğraf Yarışması Birincilik Ödülü
*Boyner “Sevgi” Konulu Fotoğraf Yarışması Üçüncülük ve Mansiyon Ödülü
*Sanat Kurumu 2008-2009 Yılın Fotoğraf Sanatçısı Ödülü
*Paris PX3 2010 “Beauty” Dalında İkincilik Ödülü
*Paris PX3 2010 “Fine Art” Dalında İkincilik Ödülü