Sıfır Noktası Üzerinde – Olaf Otto Becker

Olaf Otto Becker ’in fotoğraflarının teması, ekolojik ve çevresel endişeleri. “Sıfır Noktası Üzerinde” sergisinde doğanın üstünlüğünü ve görkemini, aynı zamanda acımasızlığını da Grönland’in etkileyici ve dingin manzaralarında yakalamış.

Küresel ısınma sonucunda buzulların erimesiyle oluşan 4 nehrin koordinatlarını takip edip günlerce yürüyerek belgeleyip haritasını oluşturmuş. Olaf Otto Beckeraşırı soğuk ve zorlayıcı hava şartlarında büyük format, 20×25 kamerası ile ustalığını, direncini birleştirip; doğanın gücünü müthiş bir güzellik ve dinginlikle ortaya koymasını sağlamış. Ortaya çıkan olağanüstü görüntüler ise insanoğlunun doğa karşısında ne kadar savunmasız olduğunu, ileride de kutuplar da oluşan bu erimelerin akıbetine de maruz kalacağını tekrar hatırlatmakta.

Olaf Otto Becker1959 yılında Almanya’nın Lübeck-Travemünde bölgesinde doğmuş. 1989 yılında Augsburg Üniversitesi’nde fotoğraf üzerine yoğunlaştığı iletişim tasarımı, 1991 yılında ise Münich’de Lugwig- Maximilians Üniversitesi’nde felsefe eğitimini tamamlamış. Shaden tarafından yayınlanan ilk kitabı “Under the Nordic Light” ünlü Recontre D’Arles Kitap Ödülüne aday olmuş.  “Broken Line” ( Garry Badger’ın önsözüyle, Hatje Cantz tarafından basılan) 2008 yılında Alman Fotoğraf Kitabı Ödülünü kazanmış. “Su” temasıyla 2008’de “Güç” temasıyla da Pictet Ödülü’ne aday olan Olaf Otto Becker’in işleri Avusturya, Almanya, Hollanda gibi ülkelerde ve  Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi’nde sergilendi.

[metaslider id=3499]

Fotoğraf Altyazıları

5- Olaf Otto Becker, Ilulissat Icefjord 3, Broken Line, Archival Pigment Print

6-Olaf Otto Becker, Ilulissat Icefjord 5, Broken Line, Archival Pigment Print

7-Olaf Otto Becker, Ilulissat Icefjord 6, Broken Line, Archival Pigment Print

8- Olaf Otto Becker, Ilulissat Icefjord, Broken Line, Archival Pigment Print

9-Olaf Otto BeckerPoint 660 2, 082008, Above Zero, Archival Pigment Print

10- Olaf Otto BeckerRiver 4, 072008, Position 6, Above Zero, Archival Pigment Print

11- Tasiussaq Bay at 3 o’clock, Broken Line